Jesień to najmniej lubiana pora roku. Pochmurne, deszczowe i wietrzne dni skutecznie zniechęcają do opuszczania ciepłego domu. Dla rodziców oznacza to konieczność atrakcyjnego zapełnienia czasu swoim pociechom. Zadanie niełatwe, aczkolwiek jak najbardziej wykonalne. I wcale nie musi to oznaczać, że maluch cały dzień spędzi przed szklanym ekranem lub monitorem komputera. Kilkuletnie dziecko posiada niespożyte wręcz pokłady energii, dopełnione kreatywnością i pomysłowością, o której z całą pewnością nie śniło się jego rodzicom. Wiadomo jednak, że zabawa powinna być przede wszystkim bezpieczna i edukacyjna, dlatego też warto zwrócić uwagę na to, czym i jak bawi się nasze dziecko.

A najlepiej zapomnieć o własnej dorosłości i bawić się razem z maluchem.


Jesienne zabawy w domu

Pozornie wydawać się może, że dziecku wystarczy odpowiednia ilość zabawek. Najlepiej, żeby były trendy, czyli na czasie. Niestety, pozory mylą i z całą pewnością przekonali się o tym rodzice, którzy choć raz próbowali pozwolić dziecku decydować o spędzaniu czasu wolnego, nie ingerując w jego pomysły. Takie działania często kończą się tragicznie lub prawie tragicznie. W najlepszym przypadku maluch się nudzi i zaczyna wykonywać czynności niedozwolone, wzbudzając tym samym irytację rodziców. Sytuacji takich można uniknąć, wypełniając czas wolny malucha kreatywnymi i ciekawymi zabawami.


Wspólne czytanie książeczek, dopełnione zabawą w teatr, gdzie mały człowiek – jako reżyser – musi przygotować postaci bohaterów, zaaranżować scenę oraz scenariusz. Pracy sporo, ale efekty zachwycające, tym bardziej, że na premierę można zaprosić dziadków, starsze rodzeństwo lub samotną sąsiadkę.


Gry planszowe w każdym wieku

Wymyślając jesienne zabawy dla dzieci, warto uwzględnić ponadczasowe gry planszowe dostosowane do wieku dziecka. Wybór jest całkiem spory, a co ważniejsze, bez problemu można znaleźć alternatywę, która spodoba się maluchowi i która będzie dostosowana do jego możliwości percepcyjnych.


Chcąc uatrakcyjnić zabawę, możesz zaproponować dziecku wspólne wymyślanie i tworzenie gier, organizując tym samym jesienne zabawy plastyczne. Bez wątpienia jest to zdecydowanie ciekawszy pomysł niż klasyczne rysunki, a nawet zabawa z farbami. Realizując ten pomysł, w prosty sposób połączysz jesienne zabawy i prace plastyczne, zapewniając dziecku optymalną porcję dobrej zabawy i kreatywnie spędzony czas.


jesienne zabawy z dziećmi mogą być pomysłowe


Muzycznie, rytmicznie, kreatywnie

Maluchom, które rozpiera energia i potrzeba aktywności fizycznej, można zaproponować zajęcia muzyczno-rytmiczne. Wbrew pozorom nie trzeba być tancerzem ani artystą z uzdolnieniami wokalnymi, by zapewnić dziecku niezapomnianą dawkę wrażeń.


Zabawy jesienne mogą mieć różny charakter, dlaczego więc nie przygotować domowego festiwalu? Jest to doskonała okazja, by zaprosić koleżanki lub kolegów i zorganizować małą rywalizację, oczywiście na zasadach fair play. Wykorzystując jesienne zabawy ruchowe dla dzieci, w prosty sposób można opracować oryginalny i niepowtarzalny układ taneczny lub zaprezentować własne umiejętności wokalne.
Nieco starszym dzieciom, które potrafią płynnie czytać, można zaproponować karaoke.


Zabawy na świeżym powietrzu – nawet jesienią!

Gdy przestanie wiać i padać, warto założyć ciepłą kurkę, czapkę oraz wygodne buty i skorzystać z atrakcji, jakie zapewnia polska złota jesień. Idealnym rozwiązaniem okazuje się pobliski park lub las. Znaleźć tu można wiele skarbów natury, które zapewnią wyjątkową i niezapomnianą zabawę.
Jesienne zabawy ruchowe na świeżym powietrzu to nie tylko berek, gra w piłkę lub w chowanego.
Możliwości jest znacznie więcej, wystarczy puścić wodze fantazji lub posłuchać, co do powiedzenia mają dzieci.


Znaczna część jesiennych zabaw na świeżym powietrzu adresowana jest dla większej grupy, dlatego warto skrzyknąć się z sąsiadkami i wspólnie przygotować jesienną niespodziankę dla dzieci. Optymalnym rozwiązaniem okazują się zabawy ruchowe o tematyce jesiennej – alternatywa ta, poza elementami zabawowymi, posiada także pierwiastek stricte edukacyjny.


Jak planować jesienną zabawę?

Planując jesienne zabawy dla dzieci, zarówno w domu jak i na podwórku, warto uwzględnić wiek i płeć dziecka oraz jego indywidualne preferencje w zakresie spędzania czasu wolnego. Nie oznacza to oczywiście, że dziecko, które wprost uwielbia jesienne zabawy muzyczne, powinno spędzać czas wyłącznie na śpiewaniu lub tańczeniu. Rozwój małego człowieka wymaga różnorodności tematycznej, dlatego też należy zwrócić uwagę, by ulubione aspekty zabawy były przeplatane alternatywnymi rozwiązaniami. Warto więc wykorzystać jesienne zabawy ruchowe czy plastyczne, zwracając przy tym uwagę na atrakcyjność tematyczną poszczególnych propozycji.


Pomysły na jesienne zabawy dla dzieci powinny być wspólną inicjatywą, zaangażowanie malucha w przygotowanie konkretnego przedsięwzięcia to dodatkowa atrakcja i element edukacyjny.

Jak wypełnić maluchom jesienny czas? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1