Twój maluch od dłuższego czasu mówi tylko o jednym? Koniecznie chce mieć jakieś zwierzątko, które stanie się jego najlepszym przyjacielem? Pamiętaj, że zakup zwierzaka domowego to duża odpowiedzialności - nie może to być wynik pochopnie podjętej decyzji. Rozważ wszystkie za i przeciw, a jeśli zdecydujesz się na uszczęśliwienie swojego dziecka takim prezentem to koniecznie przeczytaj, jakie zwierzę dla dziecka wybrać.


Zwierzęta domowe - nie wszystkie nadają się do domu

Zwierzę domowe to ogromna odpowiedzialność. Wprawdzie dobrze jest od najmłodszych lat uczyć dzieci odpowiedzialności, ale trzeba mieć też świadomość, że zwierzę to nie zabawka. Jeżeli już zdecydujemy się na zakup małego przyjaciela to musimy wziąć pod uwagę fakt, czy będziemy w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki. No i tak na przykład – marzy nam się duży pies. Ale nasze mieszkanie jest niewielkie, zaledwie kilkadziesiąt metrów plus dwoje dzieci. Pies potrzebuje przestrzeni, swojego kąta i my musimy mu go zapewnić. Jeżeli nie mamy warunków mieszkaniowych do przygarnięcia takiego psiaka, dużo mądrzej i bardziej odpowiedzialnie będzie kupić mniejszego lub po prostu przygarnąć inne zwierzątko.


Jakie zwierzę wybrać dla dziecka?

Zastanawiając się nad zakupem zwierzaka dla dziecka musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę, że nasz maluch może być na coś uczulony. Dlatego jeśli zdecydowaliśmy się na przykład na psa to lepiej będzie, jeśli przygarniemy rasę, która będzie bezpieczna. I tak na przykład małe, ale żywiołowe Yorki nie mają typowej sierści a coś na kształt najprawdziwszego włosa, dzięki czemu ich obecność w domu nie odbije się na zdrowiu naszego alergika. Ale pies to również ogromna odpowiedzialność i jeżeli twoje dziecko nie jest jeszcze na tyle duże, by mogło samo zając się pupilem to większość obowiązków spadnie niestety na ciebie.


wybór zwierzęcia dla dziecka nie musi być oczywisty


Dobrym wyborem może okazać się na przykład kot – są rasy także dla alergików. Z utrzymaniem jego czystości jest łatwiej, bo wystarczy rozłożyć mu kuwetę i nie trzeba regularnie wyprowadzać go na spacery. Aczkolwiek musisz pamiętać, że najpierw trzeba tego kota nauczyć co mu wolno, a co nie.


Zwierzątko dla dziecka to nie taki prosty wybór

Najlepiej wybierać takie zwierzęta, nad którymi opieka jest bardzo prosta. Nie wymagają regularnego wychodzenia na spacer, a skupiamy się raczej na dolewaniu wody czy wrzucaniu smakołyków do klatki. Dobrym przyjacielem dla dziecka może być na przykład chomik lub świnka morska. Wprawdzie zwierzęta te robią wokół swojej klatki trochę bałaganu, ale można go łatwo posprzątać a samą klatkę wystarczy czyścić mniej więcej raz na tydzień. Świetnie sprawdzą się również rybki, zwłaszcza jeśli często wyjeżdżasz z domu i długo nie wracasz. Wystarczy wtedy zaopatrzyć się w specjalny karmnik, do którego nasypujemy jedzenie a dwa razy w ciągu dnia nasze rybki będą miały prawdziwą ucztę. Musisz jednak pamiętać by przed wyjazdem sprawdzić trwałość baterii, w przeciwnym razie może okazać się, że rybki nie dostały nic do jedzenie przez kilka dni.


Jest wiele zwierząt domowych, które nadają się dla dzieci, ale kupowanie ich zbyt wcześnie nie ma najmniejszego sensu. Dziecko musi być świadome swoich obowiązków i wiedzieć, jak się zająć zwierzęciem.

Jakie zwierzątko dla dziecka wybrać? Ocena: 4.5/5 Ilość głosów: 2