Test ciążowy pokazał ci wynik pozytywny? A wieć ciąża. Zastanawiasz się: „co teraz będzie?”, „jak ułożę swoje życie?”, „jak sobie poradzę?”. Obawy to rzecz normalna, nawet jeżeli masz męża, który naprawdę cię kocha. W końcu dziecko, zwłaszcza to pierwsze, to znacząca zmiana w życiu. To naturalne, że tak jak stresujesz się przed podjęciem nowej pracy czy zmianą miejsca zamieszkania, obawiasz się przyjściem na świat nowej istoty w twojej rodzinie.


Ciąża a sytuacja życiowa

W nieco gorszej sytuacji jesteś, kiedy ciąża była po prostu wpadką, co gorsza, nie tyle z mężem, co z krótko znanym chłopakiem lub nawet kochankiem. Pamiętaj o tym, że każde dziecko da się pokochać i pod żadnym pozorem nie utożsamiaj go z dawcą plemników, gdyż to całkowicie inny, nowy człowiek i choć prawdopodobnie po ojcu odziedziczy kilka genów, to one nie mają tak wielkiego wpływu na to, kim będzie, jak wychowanie.

Zobacz również: Pierwsze objawy ciąży


Kolejna sprawa. Pieniądze. To one odgrywają znaczną rolę w naszym życiu, decydują bowiem o jego jakości. Tym bardziej są ważne, kiedy na świecie pojawi się nowy człowiek, potrzebujący masę pieluch, śpioszków, zabawek, mebli i innych akcesoriów. Niestety wychowanie kosztuje. I nie będziesz potrzebowała jedynie nakładów siły, energii i czasu, ale i pieniędzy. Nie musisz być milionerką, by rodzić dziecko, ale pasowałoby, żebyś się nie musiała martwić, czy starczy ci na pampersy. Jeżeli pracujesz na etat, to problem rozwiązany.


ciąża


Niestety obecnie w naszym kraju coraz więcej ludzi pracuje na umowę zlecenie, z której nie przysługują żadne środki po urodzeniu dziecka. Jeżeli twój mąż, chłopak – ojciec twojego dziecka – pracuje, powinien zagwarantować środki na jego wychowanie. Przynajmniej przez pierwsze miesiące jego życia, kiedy nie będzie możliwe, byś poszła do pracy. Możesz porozmawiać również ze swoją rodziną. Powinna cię w tym wesprzeć. Zostają jeszcze przyjaciółki, które zawsze mogą podesłać ci rzeczy po swoich dzieciach, które już z nich wyrosły, albo chociażby zagwarantować pożyczkę pieniędzy.


Ciąża a zdrowe odżywianie

Nie zapominaj o właściwym odżywianiu. To normalne, że teraz zaczną cię ogarniać niestworzone zachcianki, ale nie zapomnij dostarczyć organizmowi odpowiedniej dawki zarówno wszystkich makroskładników (węglowodanów, białek, tłuszczów), jak i witamin i minerałów. Również wskazany jest ruch, nie musi być bardzo intensywny – ważne, żeby był systematyczny. Kobiety aktywne w okresie ciąży łatwiej wracają do formy po urodzeniu.


Ciąża? Spokojnie, poradzisz sobie!

Gdy jesteś ciąży, początkowo może cię ogarniać depresja – zwłaszcza jeżeli nie masz wsparcia w swojej drugiej połówce. W takiej sytuacji możesz poszukać pomocy psychologa, psychiatry, pedagoga, księdza czy jakiejkolwiek dobrej duszyczki, która pomoże ci psychicznie przetrwać ten okres. Czas, abyś zaczęła zdobywać wiedzę na temat, jak się przygotować do narodzin dziecka, a może i zaczęła uczęszczać na szkołę rodzenia? Dziewięć miesięcy to wystarczający czas, by przygotować się do tak ważnego wydarzenia jak narodziny dziecka. Czytanie książek na temat macierzyństwa czy forów dla matek może stać się twoim nowym hobby. Jeżeli rozpaczasz z powodu zajścia w ciążę, pomyśl o tym, że tyle kobiet chce, a nie może mieć własnego dziecka.


Macierzyństwo to zarówno radość, jak i wyzwanie. Jeżeli podejdziesz do niego z uśmiechem, to na pewno podołasz. Bo przecież dziecko to najpiękniejszy skarb, jaki mógł ci się przytrafić. :)

Jestem w ciąży. Będę mamą. I co dalej? Ocena: 2.3/5 Ilość głosów: 3