Chyba każda matka marzy o tym, żeby jak najdłużej karmić swoje dziecko piersią. Nie zawsze się to udaje. Jednak udowodniono, że jeżeli ma się do tego tematu odpowiednie podejście, to karmienie piersią jest możliwe nawet wtedy, gdy na początku pojawia się jakiś problem. Czy karmienie piersią naprawdę jest aż tak trudne? Jak się do tego zabrać?


Karmienie piersią a dieta

To oczywiste, że w karmieniu piersią tak naprawdę najważniejsze są pierwsze kroki. Jeżeli twoje dziecko nie jest wcześniakiem i urodziło się na czas, to na pewno ma już dobrze rozwinięty odruch ssania – co jest bardzo istotne w przypadku nauki karmienia piersią. Mimo wszystko malec może mieć trudności z chwytaniem brodawki, którą można łatwo zranić – dlatego jeszcze przed pierwszym przystawieniem dziecka do piersi zaopatrz się w specjalne silikonowe nakładki, które nie tylko pomogą maluchowi chwycić pierś i ssać brodawkę, ale również uchronią ją przed uszkodzeniami. W karmieniu piersią ważna jest systematyczność. Aby przyspieszyć produkcję pokarmu, należy przystawiać dziecko jak najczęściej. Jeżeli akurat śpi – nie wybudzaj go. Skoro samo się nie obudziło, to znaczy, że nie jest jeszcze głodne. Jednak gdy poczujesz, że piersi twardnieją od nadmiaru pokarmu, zacznij go odciągać za pomocą specjalnego laktatora. Nadmiar pokarmu możesz zamrozić – i będziesz można go wykorzystać w sytuacji, gdy akurat nie będzie cię z dzieckiem, a ono zgłodnieje – bądź po prostu wylać, jeżeli jest zbędny.


karmienie piersią jest korzystne dla malucha


W karmieniu piersią ważna jest odpowiednia dieta. Tylko jedząc odpowiednie produkty, możesz mieć pewność, że twój pokarm nie zaszkodzi maluchowi. Produkty silnie wzdymające zdecydowanie odpadają. Dodatkowo warto pić gotowe mieszanki herbat poprawiających laktację, w które można się zaopatrzyć w aptece. Możesz też odwiedzić herbaciarnię i kupić zioła, oraz wymieszać je samodzielnie – opcja tańsza i bardzo skuteczna.


Miesiączka a karmienie piersią

Nie od dziś wiadomo, że tak długo, jak długo kobieta będzie karmiła swoje dziecko piersią, nie dostanie miesiączki. Oczywiście zdarzają się wyjątki od tej reguły i czasem okres pojawia się, gdy dziecko ma około 3 miesięcy, ale jest wtedy nieregularny i raczej skąpy. Gdy kobieta rezygnuje z karmienia piersią, wszystko wraca do normy i miesiączka znów pojawia się w określonym czasie. Świeżo upieczona mama może także (teoretycznie) zrezygnować z antykoncepcji, bo dopóki karmi dziecko piersią, to możliwość zajścia w ciążę się zmniejsza.

 

Czy jeśli karmię piersią, mogę korzystać z solarium?

Każda kobieta chce wyglądać na tyle dobrze, by się sobie podobać. Tylko pełna akceptacja swojej osoby pozwala nam być szczęśliwymi kobietami. Dlatego właśnie tuż po porodzie wybieramy się do fryzjera, by zrobić coś ze swoimi włosami. Może znów założymy tipsy i zaczniemy się mocniej malować. A co zrobić, kiedy pojawia się dylemat typu: solarium a karmienie piersią? Lepiej odpuścić sobie na jakichś czas sztuczną opaleniznę dla bezpieczeństwa swojego oraz dziecka. Solarium zastąp promieniami słońca, a codzienne spacery dobrze wpłyną nie tylko na twoją cerę i jej koloryt, ale również na twoje dziecko.

Karmienie piersią – nie taki diabeł straszny Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1