Poród rodzinny cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jeszcze kilkanaście lat temu był to projekt innowacyjny, z którego korzystało niewiele par. Obecnie alternatywa ta cieszy się sporym zainteresowaniem, a co ważniejsze, przy porodzie uczestniczą nie tylko mężowie, ale także mamy, siostry, przyjaciółki, a nawet teściowe. Wybór należy przede wszystkim do kobiety, której komfort w tym przypadku jest kwestią priorytetową. 


Poród rodzinny z mężem

Większość kobiet, które zdecydowały się na poród rodzinny, rodzi w towarzystwie męża lub partnera. Z całą pewnością jest to rozwiązanie jak najbardziej właściwe i pożądane, przynoszące wiele korzyści przyszłej matce. Należy jednak pamiętać, że mężczyzna powinien być odpowiednio przygotowany do porodu.


Poród, zwłaszcza pierwszy, stanowi dla wielu kobiet spore przeżycie, którym najczęściej towarzyszy lęk i stres. Obecność partnera może zminimalizować negatywne uczucia, jego obecność i bliskość wpływa na kobietę łagodząco i kojąco, ponadto mężczyzna – po uprzednim przygotowaniu – może w znaczny sposób pomóc kobiecie, wykonując masaż obolałych miejsc.


Położne i lekarze są zgodni, że poród rodzinny przebiega znacznie sprawniej niż standardowe rozwiązanie, aczkolwiek ważne jest odpowiednie przygotowanie partnera oraz jego nastawienie psychiczne. W wielu przypadkach wspólny poród cementuje związek, nie mniej jednak istnieje także ryzyko, że mężczyzna zniechęci się względem partnerki, co bez wątpienia będzie wpływać na ich dalsze pożycie.


W praktyce oznacza to, że decyzja o wspólnym porodzie powinna być przemyślana i szczegółowo przeanalizowana przez oboje partnerów.


Mężczyzna także ma prawo decydować

Wspólny poród w dużej mierze zależy od kobiety oraz akceptacji z jej strony, nie mniej jednak ważną funkcję na tej płaszczyźnie odgrywa także mężczyzna, który ma prawo współdecydować.


Wiele kobiet marzy o tym, by partner trzymał je za rękę, wspierał i przeciął pępowinę. Niestety, dla mężczyzn często jest to znaczna trauma, dlatego też odmawiają udziału w porodzie. Ważne jest to, aby uszanować decyzję partnera i nie zmuszać go do udziału w porodzie. Zmuszanie partnera do wspólnego porodu może przynieść efekty odwrotne do pożądanych – w najlepszym przypadku mężczyzna zemdleje na początku porodu, utrudniając prawidłowe przeprowadzenie akcji porodowej.


Ponadto widok rodzącej kobiety w niektórych przypadkach niekorzystnie wpływa na libido mężczyzny.

Jeśli jednak zdecydujecie się na wspólny poród i będzie to decyzja przemyślana, ważne jest, aby odpowiednio przygotować się do tej sytuacji. Doskonałym rozwiązaniem jest szkoła rodzenia, w której – za pośrednictwem doświadczonych instruktorów – uzyskacie wiele praktycznych rad i wskazówek.


Mężczyzna, który świadomie uczestniczy w porodzie, wie, jakie czynności powinien wykonywać w poszczególnych momentach, jak wspierać partnerkę i przynosić jej ulgę w bólach porodowych, z całą pewnością będzie wsparciem nie tylko dla przyszłej matki, ale także personelu medycznego.

Kiedy poród rodzinny jest właściwą alternatywą? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1