Problemy z płodnością dotyczą coraz większej części społeczeństwa. Pary długo starające się o dziecko nierzadko docierają do etapu, w którym muszą zdecydować, czy chcą skorzystać z zabiegu in vitro. To temat, który wzbudza wiele wątpliwości. Warto zatem wyjaśnić, na czym polega ta metoda leczenia niepłodności.


Czym jest in vitro

Zapłodnienie in vitro polega na połączeniu w warunkach laboratoryjnych komórki jajowej i plemnika, a następnie umieszczeniu uzyskanego zarodka w macicy kobiety. In vitro to nie to samo co inseminacja. Drugi zabieg polega na pobraniu nasienia od mężczyzny i wprowadzeniu ich do dróg rodnych kobiety w momencie, gdy występuje u niej owulacja. Z in vitro korzystają pary, u których inne metody wspomagania rozrodu nie przyniosły rezultatów. Zabieg ten zaleca się także osobom, które nie mają szans na normalne uzyskanie ciąży. Dotyczy to na przykład kobiet, które musiały poddać się usunięciu jajowodów ze względu na ciążę pozamaciczną albo wodniaki. W celu pozyskania komórek jajowych stosuje się tak zwaną stymulację, w trakcie której kobiecie podaje się gonadotropiny. Zazwyczaj tworzy się więcej embrionów, ponieważ tylko część z nich okazuje się na tyle silna, by przetrwać i podjąć rozwój w macicy kobiety. Obecnie wiele par decyduje się na skorzystanie z zapłodnienia pozaustrojowego, ponieważ wprowadzona została refundacja in vitro, dzięki której zabieg nie wiąże się z dużymi kosztami. Z refundacji mogą skorzystać zarówno małżeństwa, jak i pary heteroseksualne, które nie pozostają w związku małżeńskim.


in vitro


Argumenty przeciw in vitro

Przeciwnikami in vitro są przede wszystkim katolicy, którzy uważają, że każdy zabieg prowadzi do niszczenia wielu zarodków, co według nich jest zabójstwem nienarodzonych dzieci. Katolicy jako alternatywę dla in vitro przedstawiają naprotechnologię. Nie jest to jednak metoda, która mogłaby pomóc na przykład w przypadku kobiet, którym usunięto jajowody.


Zapłodnieniu pozaustrojowemu sprzeciwiają się nie tylko katolicy, chociaż to właśnie oni stanowią większość przeciwników tej procedury. Niektórzy zwracają uwagę na to, że zabieg nie jest obojętny dla zdrowia kobiety. Za zagrożenie uważane jest między innymi przyjmowanie dużych dawek hormonów, które są potrzebne do pozyskania komórek jajowych.


Przeciwnicy procedury zapłodnienia in vitro uważają także, że zabieg ten nie powinien być określany jako metoda leczenia niepłodności. Zwracają uwagę na to, że para, której urodzi się dziecko dzięki in vitro, w przyszłości wciąż będzie niepłodna. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że leczenie to nie tylko walka z samą chorobą, lecz także z jej objawami. Choroby takie jak endometrioza czy miażdżyca są uznawane za nieuleczalne, ale działania ukierunkowane na poprawę zdrowia i samopoczucia pacjenta traktowane są jako metody leczenia.


In vitro to zabieg, który z pewnością jeszcze przez długi czas będzie wzbudzał silne emocje. Pewne jest jednak to, że każdy człowiek powinien mieć możliwość samodzielnego podjęcia decyzji i zapoznania się ze wszystkimi możliwymi metodami leczenia niepłodności.

Czym jest i na czym polega in vitro? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1