O tym, że wpływa źle, każda z nas chyba wie. Ale mimo wszystko nie dążymy do złagodzenia konfliktu ani ugody. Kłócimy się przy dziecku, w dodatku zasypujemy je pretensjami na temat partnera, tym samym odbierając mu największe marzenie o kochających się rodzicach.


Wewnętrzne rozdarcie

To pierwsze, co towarzyszy dziecku, kiedy ma przed sobą konflikt i dwoje kłócących się rodziców. Dziecko zazwyczaj darzy miłością zarówno matkę, jak i ojca, toteż wybór, po której ma stanąć stronie, powoduje w dziecku wewnętrzne napięcie. Chciałoby być blisko zarówno przy jednym, jak i przy drugim – ale obawia się, że wtedy padnie ofiarą ich konfliktu. W końcu decyduje się stanąć po stronie jednego rodzica, ale zawsze ciągnie go też w stronę drugiego, a przez to wiecznie towarzyszy mu wewnętrzne rozdarcie, co na dłuższą metę może negatywnie się odbić na jego zdrowiu psychicznym.


konflikt


Agresja

Wewnętrzne rozdarcie budzi nie tylko niepokój, ale i wszechogarniającą złość, wściekłość na rodziców, która może być przełożona na każdą napotkaną w życiu osobę. Nie wypada okazywać agresji wobec rodziców, ale wobec swojego partnera już nie ma strachu – toteż często dzieci skonfliktowanych rodziców budują niezbyt udane związki, oparte na ciągłym okazywaniu agresji wobec siebie, poczuciu winy lub nieustannym obwinianiu partnera.


Depresja

Rodzice żyjący w poważnym konflikcie mogą mieć ogromny wpływ na rozwój depresji u dziecka w młodości i w dorosłym życiu. W dużej mierze wynika to z poczucia winy, które może towarzyszyć dziecku myślącemu błędnie, że to ono jest powodem konfliktu rodziców, że gdyby nie ono, to ten konflikt nigdy by nie nastąpił. Niestety to całkowicie wystarczy, aby po dłuższym czasie życia w ten sposób wystąpiły u dziecka pierwsze epizody depresji. Jak wiemy, są na tę chorobę leki, ale żaden z nich nie jest w stanie zapewnić, że dana osoba wyjdzie z depresji na resztę życia.


Myśli samobójcze

Nieleczona depresja może do nich bardzo łatwo doprowadzić. Dziecko kłócących się ze sobą rodziców myśli, że kiedy zniknie ze świata, między rodzicami będzie lepiej, doprowadzi ich to do pojednania albo w końcu zrozumieją, jak bardzo ranili dziecko swoimi kłótniami. Czasem też jego cierpienie w takiej rodzinie jest tak wielkie, że nie wyobraża sobie szczęśliwej przyszłości, a od nieszczęśliwego życia wybawieniem wydaje się jedynie śmierć. To bardzo mroczny scenariusz, jednak w rzeczywistości wiele dzieci skonfliktowanych małżeństw trafia do szpitala po nieudanych próbach samobójczych – nierzadko jest to np. nadużywanie leków. Niestety część z nich umiera. Zanim więc wejdziecie ze swoim partnerem na wojenną ścieżkę, pomyślcie o konsekwencjach tego postępowania dla waszego dziecka.

O tym, jak konflikt między rodzicami wpływa na dziecko Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1