Podstawowym objawem ciąży jest brak miesiączki. Oczywiście by objaw ten się pojawił, musimy poczekać kilka tygodni od zajścia w ciążę. Czasami się zdarza, że ciężarna mimo ciąży ma okres. Jest to mylący objaw, ponieważ krwawienie, które się pojawia, jest krwawieniem implantacyjnym, które pojawia się z powodu gnieżdżenia się zarodka w macicy. Zdarza się również, że ciężarna, która miewa nieregularną miesiączkę, dowie się o ciąży dopiero w trzecim miesiącu, gdyż ciąża przebiega bezobjawowo. Jakie mogą być objawy ciąży?


Pierwsze objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży, o których często się wspomina, to przede wszystkim poranne nudności. Nudności rzeczywiście pojawiają się i potrafią utrzymywać cały dzień, więc tak naprawdę trudno je nazwać porannymi. Wymioty są wywołane przez zarodek, a konkretnie przez produkowany przez niego hormon – gonadotropinę kosmówkową (hCG). Do najczęstszych objawów ciąży należy zaliczyć również zawroty głowy i omdlenia. Mogą się pojawić, ponieważ w pierwszym trymestrze ciąży spada ciśnienie krwi kobiety z uwagi na podniesiony poziom hormonów, które rozszerzają naczynia krwionośne. Zawroty głowy pojawiają się również z powodu nieprawidłowo zbilansowanej diety, która jest niedostosowana do zmieniających się potrzeb żywieniowych kobiety. Zmiana nawyków żywieniowych jest również częstym objawem ciąży. Kobiety zaczynają jeść potrawy, których do tej pory w ogóle nie jadły. Bywa też odwrotnie – często przestają jadać rzeczy, które towarzyszyły im na co dzień. Zdarza się również, że w ciąży wzmaga się apetyt. Jest to wynikiem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety.


objawy ciąży są bardzo charakterystyczne

 

Objawy ciąży – czy pojawią się w pierwszym tygodniu?

W pierwszym tygodniu mogą pojawić się już objawy ciąży, ale następuje to niezwykle rzadko. Pierwsze objawy, które można zaobserwować tak wcześnie to wzmożona senność. W wyniku zajścia w ciążę w niezwykle szybkim tempie organizm uwalnia ogromną ilość progesteronu i w następstwie jego obecności w organizmie odczuwamy potrzebę snu.

Kolejnym objawem, który może okazać się dostrzegalny już w pierwszym tygodniu ciąży, jest powiększenie się piersi i związane z nim bóle i napięcie.

 

Wczesne objawy ciąży

Wczesne objawy ciąży to te, które pojawiają się około 4–6 tygodnia. Jest to najczęstszy moment, w którym ciężarna zaczyna odczuwać zmiany zachodzące w jej ciele. Zmiany związane z ciążą, które zachodzą w organizmie kobiety, wynikają przede wszystkim z burzy hormonalnej. Około szóstego tygodnia ciąży pojawia się kolejny z objawów ciąży, czyli wzmożona potrzeba oddawania moczu. Jest to związane z uciskiem na spojenie łonowe, więc wcześniej na pewno się nie pojawi. Może również dojść do grzybicy pochwy, która jest wynikiem intensywnego przekrwienia śluzówki pochwy i osłabienia układu immunologicznego.

Jakie są pierwsze objawy ciąży? To powinno być sygnałem Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1