Czy późne macierzyństwo ma zalety?
Późne macierzyństwo ma wiele zalet. Pomimo że starsze pokolenie tego nie rozumie i często krytykuje kobiety zwlekające z decyzją o dziecku, one też mają swoje racje. Po pierwsze posiadają świadomość macierzyństwa. Dojrzała kobieta już wie, czego chce i jeżeli decyduje się na dziecko, to pragnie go w stu procentach, a nie dlatego, żeby nie być gorszą od koleżanek czy też sprostać wymaganiom rodziców. Po drugie starsze kobiety są zazwyczaj bardziej przygotowane materialnie, by przyjąć dziecko. Mają dom, pieniądze na koncie, a to bardzo ważne, by dziecko miało dobre warunki do życia. Po trzecie starsze kobiety są bardziej stabilne emocjonalnie od tych młodych, lepiej rozumieją życie, dzięki czemu mogą podejmować mądrzejsze decyzje przy wychowaniu dziecka i uniknąć niepotrzebnej paniki, która często towarzyszy młodym kobietom, gdy ich życie zostaje przewrócone do góry nogami przez narodziny nowej istoty. Oczywiście matką nie zostaje się przez pączkowanie, ale dzieje się to z pomocą partnera. I tak w przypadku starszych kobiet nie jest on już tak przypadkowy jak w przypadku wielu nastolatek. Wiele kobiet bardzo późno decyduje się na wyjście za mąż, ale kiedy już to czynią, są pewne swojego partnera. To oczywiście lepsze dla dziecka, jeżeli związek rodziców jest stabilny emocjonalnie, kochają się i nie ma mowy o bardzo stresującym dla dzieci rozwodzie. Wynikałoby z tego, że zarówno z wyjściem za mąż, jak i z decyzją o dziecku nie ma co się śpieszyć. A jednak? Niestety, nie tak zaplanowała to natura…
Późne macierzyństwo i jego wady
Doskonale wiemy, że im starsza kobieta zachodzi w ciążę, tym bardziej ryzyko związane z chorobami genetycznym (w tym z zespołem Downa) rośnie. Ciąża po czterdziestym roku życia jest więc z biologicznego punktu widzenia nieco ryzykowna. Oczywiście wiele kobiet decyduje się na dziecko w tym wieku i rodzi je w pełni zdrowe, ale należy być świadomym ciążącego na tym ryzyka. Dobry lekarz ginekolog to podstawa przy prowadzeniu takiej ciąży, ale nawet on nie może zagwarantować w stu procentach zdrowego dziecka. Z wiekiem u kobiet spada również płodność, więc mogą mieć większe problemy z tym, by w ogóle zajść w ciążę. To właśnie jest ten paradoks – najczęściej w ciążę zachodzą młode kobiety, które w ogóle tego nie chcą, a nawet myślą o usunięciu dziecka. Zaś kobiety, które mogłyby wiele oddać za to, by mieć dziecko, czasem bezskutecznie próbują zajść w ciążę przez wiele lat.
Czy to oznacza, że z macierzyństwem należy się śpieszyć? I tak, i nie. Na pewno nie ma co podejmować takiej decyzji pochopnie. Przez zbytni pośpiech możemy sprawić, że ojcem naszego dziecka zostanie człowiek, którego nigdy byśmy do tej roli nie wybrały. Z pewnością lepiej zaczekać na odpowiednią osobę. Ale kiedy już mamy dom i stabilny związek, nie ma co wymyślać dalszych powodów do czekania, gdyż czas leci…