Jeżeli macie siostrę lub brata, pewnie nieraz zdarzyło wam się na nich narzekać. Że młodsze rodzeństwo rozpieszczone, a starsze znów za bardzo się rządzi. Dopóki żyje się pod jednym dachem lub jeszcze gorzej – w jednym pokoju, konflikty z rodzeństwem są na porządku dziennym. Jednak kiedy każdy rozpoczyna dorosłe życie, często rodzeństwo to najlepsi przyjaciele, jakich się posiada.


Rodzeństwo – szczęście czy dopust Boży?

Zacznijmy od tego, że rodziny się nie wybiera. I tak samo jak nie mamy wpływu na wybór matki czy ojca, tak samo nie mamy go na siostrę czy brata. I chociaż w dzieciństwie pomiędzy rodzeństwem pojawia się wiele zazdrości (bo on dostał lepszego batonika!), to po wielu latach często łączy nas większa zażyłość niż z własnymi rodzicami. Bowiem rodzeństwo to nasze pokolenie i doskonale rozumie nasze życiowe dylematy. Trudno powiedzieć, kiedy dokładnie przychodzi czas, gdy zaczyna się nawet przyjaźnić ze swoim rodzeństwem – często bywa to wiek dorastania, gdy wyjawia się sobie pierwsze sekrety. Jednak trwała przyjaźń często kształtuje się w okresie studiów. Gdy jeden lub więcej członków z rodzeństwa wyjeżdża, muszą sobie radzić sami – wtedy dochodzi do nich, jak bardzo zależy im na siostrze bądź bracie.


rodzeństwo


Przyjaźń na lata

Wszystkie dobrze wiemy, jak to z przyjaźniami w życiu bywa… najpierw są, a potem pryskają jak bańka mydlana. Tymczasem z rodzeństwem jesteśmy związani, chcąc nie chcąc, więzami krwi i również chcąc nie chcąc spotykamy się w domu rodzinnym, odwiedzając rodziców. Rodzeństwo to być może jedyni ludzie, którzy nie przyjaźnią się z nami interesownie, gdyż znali nas od urodzenia, a nie poznali dopiero wtedy, gdy coś udało nam się osiągnąć.


Oczywiście relacje między rodzeństwem mogą być bardzo różne. Nie wszystkie rodzeństwa będą chciały utrzymywać ze sobą kontakt, jednak mimo wszystko warto. Bo z kim jak nie z siostrą czy bratem można powspominać dawne rodzinne dzieje i pośmiać się ze wspólnych wybryków? Matka i ojciec często nie rozumieją własnych dzieci, stylu życia, który prowadzą czy tego, że odrzucili wyniesione z domu wartości. Rodzeństwo zaś jest bardziej wyrozumiałe i skłonne do akceptowania nas niezależnie od naszych decyzji. Osoby posiadające bliskie relacje rodzinne są mniej podatne na wszelkie choroby psychiczne i lepiej znoszą traumatyczne wydarzenia (w końcu mają w rodzinie jakieś oparcie). Nie wszyscy mają szczęście posiadać rodzeństwo. Jeżeli jednak ciebie to spotkało – doceń je. Każdy człowiek ma wady, także siostra czy brat. Ale każdy ma też zalety – może czas je odszukać w swoim rodzeństwie? I odnowić relację, jeżeli ta zdążyła się posypać? Bo czy ktoś potrafi pocieszać lepiej niż siostra?

Rodzeństwo – skarb, który doceniamy z czasem Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1