Wiele kobiet stoi obecnie przed dylematem: kariera, czy rodzina? W końcu, kierowana racjonalnymi argumentami, wybiera to pierwsze. Dlaczego? Bo aby założyć rodzinę, trzeba mieć pieniądze – to główny argument, którym się posługują. Jednak kiedy uskładają wystarczającą ilość pieniędzy, by chcieć starać się o dziecko – często bywa już na to zbyt późno.


Kariera i rodzina, czyli dwie sroki za ogon?

Jak pogodzić rodzinę z karierą? Na pewno nie jest to łatwe. Dziecko wymaga poświęcenia czasu, również relacje z mężem nie powinny zostać zaniedbane przez pracę. Znowu ciężko rezygnować z kariery na rzecz rodziny, zwłaszcza że tutaj też liczy się czas i próbując robić karierę w wieku 50 lat, można natknąć się na o wiele więcej trudności. Z kolei z biologicznego punktu widzenia – im później decydujemy się na dziecko, tym większe prawdopodobieństwo, że nabędzie ono wady genetyczne.


I tutaj dobrze jest posłuchać wewnętrznego głosu. Nie mamy, która pyta, kiedy doczeka się wnuka. I nie taty, który męczy cię, kiedy zostaniesz dyrektorką firmy. Nie ich, ale własnego głosu, który mówi ci, czego w tej chwili pragniesz. Są kobiety, które zaczynają od robienia kariery, a są takie, które zaczynają od zakładania rodziny – i żadna z tych dróg nie jest lepsza ani gorsza. Równie dobrze możesz całkowicie zrezygnować z kariery czy rodziny, jeżeli to nie twoja droga życiowa, która sprawi ci radość. Najważniejsze: jeżeli coś już postanowisz w zgodzie z sama sobą – trwaj przy tym. Nie wyrzucaj sobie: „a może zrobiłam źle? A może rodzina/ kariera jest ważniejsza?”. Tutaj nie ma lepszej i gorszej drogi.


kariera czy rodzina


Bez wsparcia się nie da

Jeżeli zależy ci na jednym i drugim (jak większości współczesnych kobiet), potrzebujesz wsparcia. Stawiając na jednoczesny rozwój rodziny i kariery, musisz się liczyć z brakiem czasu na słodkie leniuchowanie, jak za czasów studenckich. Dobrze, jeżeli twój mąż będzie pomagał ci w domowych obowiązkach, byś ze spokojnym sercem zadbała o sprawy zawodowe i własny rozwój. Być może twoi rodzice będą gotowi ci pomóc w opiece nad dziećmi. A może twoja koleżanka ze studiów, która jeszcze nie założyła rodziny, chętnie zatrudni się u ciebie w roli opiekunki?


Kariera 7 dni  tygodniu?

W tym wszystkim pamiętaj, że powinnaś mieć chociaż jeden dzień w tygodniu, który w całości spędzasz z rodziną i sprawy zawodowe cię nie będą interesować. Równowaga jest najważniejsza. Rodzina musi wiedzieć, że stawiasz ją ponad karierą i święta spędzasz z nią, nie tylko fizycznie, ale angażujesz się też emocjonalnie, będąc w te dni daleko myślami od spraw zawodowych.


Niektórzy mają mniemanie, że gdy zarabiają wystarczająco dużo na rodzinę, to nie muszą już spędzać z nią czasu ani emocjonalnie angażować się w relacje. To wielki błąd, ponieważ rodzina (dzieci, mąż) bardzo potrzebuje twojej obecności. Jeżeli zamierzasz poświęcić się wyłącznie karierze zawodowej, lepiej nie zakładaj rodziny. Bowiem dla dzieci nie ma nic gorszego niż „niedostępna” matka.


Matka i kobieta sukcesu w jednym

Ale to nieprawda, że nie można jednocześnie podołać wychowywaniu dzieci i rozwojowi własnej kariery zawodowej. Bardzo wiele matek to godzi. Wymaga to oczywiście lepszego rozplanowania czasu, ale jest jak najbardziej możliwe. Chociaż narodziny dziecka wymagają chwilowego skupienia się na rodzinie i spędzania czasu w domu, bardzo szybko można znów powrócić do zawodowych obowiązków i bycie matką absolutnie nie oznacza, że marzenia o realizacji zawodowej przepadły. Matka, a jednocześnie kobieta sukcesu – to popularna rola, na którą decyduje się dziś wiele kobiet. Bo najważniejsze w tym wszystkim jest szczęście. :)

Rodzina, czy kariera? Dylematy współczesnych kobiet Ocena: 3/5 Ilość głosów: 4