Skoki rozwojowe u niemowląt
Skoki rozwojowe u niemowląt można podzielić ze względu na to, jaką aktywność niosą za sobą. Pierwszy znaczący skok pojawia się po ukończeniu przez malucha miesiąca – około piątego tygodnia. Nasz bobas może wreszcie płakać prawdziwymi łzami, więc zaczyna w ten sposób komunikować światu emocje i potrzeby. Baczniej się przygląda i zaczyna korzystać ze zmysłów częściej niż tylko przy odnajdywaniu mamy po zapachu mleka.
Kolejny skok następuje mniej więcej 4 tygodnie później, czyli około drugiego miesiąca i niesie za sobą zmiany w zapotrzebowaniu na pokarm. Nasz maluch jest głodny! Pokarm matki się zmienia i dostosowuje do coraz większych wymagań rosnącego niemowlaka. Dlaczego potrzeba więcej energii? Pojawia się większa ruchliwość. Maluch kopie nóżkami, zaczyna chwytać przedmioty i przestaje spać całymi dniami.
Około 12. tygodnia bobas rozpoczyna próby podnoszenia, gdy trzyma nas za palce. Bawi się głosem, zaczyna pluć i robić bąbelki ze śliny, zyskuje coraz większą świadomość i chce się bawić!
Następny skok trwa dłużej. Zaczyna się około 14. tygodnia życia i obowiązuje nawet do 19. W tym czasie nasze dziecko zrobi ogromne postępy motoryczne. Zacznie się obracać z brzucha na plecy i z pleców na brzuch. Będzie chwytać, rzucać, pluć i zacznie gaworzyć. Pierwszy raz zacznie wyrażać swoją wolę. Odsunie pierś, gdy się naje, wypluje smoczek, a gdy będzie głodne – zacznie mlaskać, zanim pojawi się płacz.
Około 22. tygodnia życia malca, aż do ukończenia przez niego pół roku, pojawiające się zmiany będą ściśle związane z emocjami i uzależnieniem ich od rzeczywistości. Maluch zacznie rozpoznawać i rozumieć odległości dzielące go od przedmiotów, ale przede wszystkim jego od rodziców. Często dystans będzie wywoływał w nim lęk i będzie próbował go pokonać poprzez próby raczkowania i poruszania się. Zacznie przyglądać się szczegółom przedmiotów i rozpoznawać je.
Kolejny skok pojawia się po 33. tygodniu i dotyczyć będzie przede wszystkim emocji. Pierwszy raz może pojawić się zazdrość o inne dziecko, ale pojawi się też empatia – np. umiejętność pocieszania misia, gdy spadnie, żeby nie był smutny.
Między 44. a 48. tygodniem życia naszego malca pojawią się zachowania socjalizacyjne. Dziecko podzieli się tym, co je, rozpozna i powtórzy odgłosy, które usłyszy. Wyrazi swoją wolę (zwłaszcza powie "nie", jeśli czegoś nie będzie chciało). Pojawią się próby rysowania, chodzenia, szukania przedmiotów i dopasowywania kształtów.
Skoki rozwojowe u niemowląt to zmiany fizyczne, związane z motoryką, poruszaniem czy obserwacją tego, jak zmienia się świat – czegoś trzeba szukać. To również zmiany psychiczne związane z dojrzewaniem emocjonalnym, rozumieniem, że świat ludzi to więcej niż mama i tato (mama zwłaszcza na początku). Pojawia się empatia, dobro, smutek i niezrozumienie. Dziecko dojrzewa w ciągu roku w każdym aspekcie.
Objawy skoków rozwojowych
Objawy skoków rozwojowych u niemowląt to najczęściej zmiany nastroju – zwłaszcza gdy skoki się zaczynają, a dziecko musi się oswoić ze zmianami, które w nim zachodzą. Musimy pamiętać, że dla niemowlęcia wszystko jest nowe i zdarza się pierwszy raz.
Maluch często jest marudny, nie chce spać, płacze, czasem krzyczy. Nam się wydaje, że interesuje się nadmiernie i jest niecierpliwy. Skoki rozwojowe wiążą się również z większym zapotrzebowaniem na pokarm i dostosowaniem diety do potrzeb dziecka.