Kolki – przyczyny
Przyczyny występowania kolki nie są do końca znane. Mówi się, że główną przyczyną jest gaz gromadzący się w jelitach. W związku z tym, że nie wszystkie przyczyny wystąpienia kolki są znane, nie uda się także znaleźć jednego, konkretnego sposobu na tę dolegliwość, który będzie w stanie pomóc każdemu maluchowi. Na szczęście jest ich przynajmniej kilka.
Sposoby na kolki u niemowlaka: ogrzej brzuszek
Najpopularniejszym sposobem jest rozprasowanie tetrowej pieluszki i położenie jej maluchowi na brzuch. Sprawdzi się także niewielki termofor wypełniony ciepłą wodą. Świetne są też popularne ostatnio pestki wiśni, które można już kupić w marketach albo u wytwórców handmade. Taki woreczek wkładamy do mikrofalówki na określony czas, a później wkładamy je pod prześcieradełko i na nim kładziemy dziecko na brzuszku. W tej pozycji warto poklepywać malucha po pleckach.
Gimnastyka dla maluszka
Chodzi tutaj konkretnie o podkurczanie nóżek. Połóż malucha na kolanach i chwyć go delikatnie za łydki, po czym unieś je do góry i uginając w kolankach, przyciskaj jego nóżki do brzuszka. Takie podkurczanie i prostowanie nóżek pozwoli na pozbycie się nadmiaru gazów, który zebrał się w jelitach.
Ziołowe herbatki dobre na kolki
To również świetny sposób na kolki. Najlepiej korzystać z tych, które będą miały działanie wiatropędne,
a jednocześnie rozkurczające. Sięgnij więc po herbatkę z kopru włoskiego, którą kupisz nie tylko w aptece, ale i w każdym innym sklepie.
Kolki u dziecka: zadbaj o swoją dietę
Na pewno masz świadomość, że jeżeli karmisz dziecko piersią, to ogromne znaczenie ma tutaj również twoja dieta. Jeżeli wprowadzisz do niej produkty wzdymające, z pewnością odbije się to na twoim dziecku. Dlatego twoja dieta powinna być lekkostrawna.
Wybór odpowiedniej butelki
Jeżeli nie karmisz piersią, powinnaś zwrócić uwagę na wybór odpowiedniej butelki. Na rynku istnieje mnóstwo producentów, którzy dbają o to, by ich produkty miały tak zwany system anty-kolkowy. Propozycji jest wiele: butelka z odkręcanym dnem, ze specjalnym smoczkiem, czy też w charakterystycznym kształcie.
Karm tylko tyle, ile potrzeba
Niemalże wszyscy specjaliści orzekną, że jedną z przyczyn pojawiania się kolek u dziecka jest zbyt łapczywe jedzenie, oraz to że rodzice często przekarmiają malucha. Czy zdarza się, że w godzinach nocnych dziecko zasypia przy twojej piersi, a ty razem z nim? No właśnie! A odruch ssania nie ustaje. Nie wciskaj dziecku piersi na siłę, nie rób tego również z butelką. Karm tylko tyle, ile potrzeba.
Krople na kolki – korzystaj z aptecznych wspomagaczy
Jeżeli żaden z domowych sposobów na kolki nie pomaga, możesz wybrać się do apteki po lek, który łagodzi wzdęcia. Kolki są uporczywe i dla dziecka, i dla jego rodziców, ale pocieszające jest to, że każdy maluch z nich w końcu wyrasta. Pozostaje zatem uzbroić się w cierpliwość.