Ciążę uważa się za donoszoną, kiedy kobieta wchodzi w 38. tydzień. Dziecko, które przyjdzie na świat przed tym czasem, nazywane jest wcześniakiem. W zależności od tego, o ile wcześnie maluch się urodził, różne mamy możliwości ratowania go. Dziecko trafia do inkubatora, jest sztucznie karmione i nawadniane. Wcześniaki mają do pokonania trudną drogę, ale szpitale posiadają obecnie takie sprzęty, że nawet ta najtrudniejsza jest do przejścia. Jakie są fakty i mity na temat wcześniactwa? Sprawdź!


Wcześniak – czego nie wiesz o dzieciach przedwcześnie urodzonych?

Czy wiesz, że mniej więcej co dziesiąte dziecko, które rodzi się w polskim szpitalu, przychodzi na świat zbyt wcześnie? Jeżeli uważasz, że wcześniactwo jest problemem, który z pewnością nie będzie cię dotyczył, otrząśnij się. Nie możesz mieć pewności, że tak właśnie będzie. Przyczyn wcześniactwa jest całe mnóstwo, począwszy od uwarunkowań genetycznych po przykre i niespodziewane wypadki – musisz mieć świadomość, że to może spotkać również ciebie.


Wcześniak nie ma łatwo – bo to, że urodził się zbyt szybko, niesie za sobą wiele konsekwencji. Pojawić się mogą przeróżne powikłania, dziecko ma na przykład nierozwinięte wystarczająco płuca, dlatego często samodzielne oddychanie nie jest możliwe. Równie powszechnym powikłaniem występującym u wcześniaków jest też na przykład wodogłowie, a także małogłowie. Dziecko może być niedorozwinięte zarówno psychicznie, jak i umysłowo, a także może mieć problemy ze wzrokiem. Dodatkowo wcześniactwo ma ogromny wpływ na dorosłość takiego człowieka.


wcześniaki wymagają szczegolnej opieki


Jako przyszła mama powinnaś wiedzieć również, że masz po części wpływ na to, czy twoje dziecko będzie wcześniakiem, czy też nie. Powinnaś zacząć od zdrowego i racjonalnego odżywiania oraz unikania wszelkich stresujących sytuacji i pilnowania, by twoje ciśnienie tętnicze zawsze było odpowiednie. Masz wtedy szansę obniżyć prawdopodobieństwo wcześniejszego urodzenia dziecka. Jeżeli jednak już twój maluch przyszedł na świat zbyt wcześnie, musisz mieć świadomość, że będzie wymagał szczególnej opieki lekarskiej. Będziesz musiała częściej jeździć na kontrolne badania, dzięki którym uda się ocenić, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Co ciekawe, wcześniakami nazywa się również dzieci, które przychodzą na świat z masą urodzeniową mniejszą niż 2,5 kilograma – niezależnie od tygodnia, w którym się urodziły.


Ubranka dla wcześniaków

Kiedy na świat przychodzi kruszynka nie mająca nawet 50 centymetrów długości – zastanawiasz się, w co ubrać takie maleństwo. Kiedyś wchodziło w grę wyłącznie podwijanie śpioszków, ale od jakiegoś czasu dostępne są na rynku ubranka dla wcześniaków i to nie tylko takie szyte na zamówienie, po jednej sztuce, ale również większe ilości towaru konkretnych marek. Teraz mama wcześniaka nie musi się już obawiać o to, że nie będzie miała w co ubrać swojego maluszka.


Mleko dla wcześniaków

Jak wiadomo, dla każdego dziecka najlepszy jest pokarm mamy, jednak zdarzają się sytuacje, że matka nie może karmić piersią. Bywa tak na przykład wtedy, gdy dziecko przychodzi na świat zbyt wcześnie i to za pomocą cesarskiego cięcia. Wówczas mleko matki można zastąpić. Mleko dla wcześniaków nie różni się właściwie niczym od mleka dla dziecka urodzonego w prawidłowym terminie. Najlepiej zapytać o nie w aptece.

Wcześniaki – fakty i mity na temat wczesnych urodzeń Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1