Wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego składa się u pracodawcy, który przekazuje wniosek do ZUS. Należy go złożyć nie później niż 14 dni po urodzeniu się dziecka. Wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego to nie wniosek o roczny urlop, gdyż taki nie istnieje. Zgodnie z ustawą, jest możliwe, by przez rok wychowywać naszego malucha. Jednak żeby móc przebywać z dzieckiem w domu przez 12 miesięcy, z formalnego punktu widzenia musimy najpierw wykorzystać urlop macierzyński, później dodatkowy macierzyński, a później rodzicielski. Na szczęście wszystko to znajduje się na jednym druku.


Wysokość zasiłku macierzyńskiego

Wysokość zasiłku macierzyńskiego jest uzależniona od naszej decyzji. Istnieją dwie opcje wysokości otrzymywanego zasiłku macierzyńskiego i są uzależnione od naszej decyzji, ponieważ to my składamy wniosek. Zasiłek może być wypłacany w wysokości 100% podczas podstawowego okresu urlopu macierzyńskiego i podejmujemy decyzję, że podczas urlopu rodzicielskiego wypłacane nam będzie 60% naszego wynagrodzenia.


Druga opcja wysokości zasiłku to stała kwota 80% wypłacana przez cały okres urlopu, czyli przez rok. Zasiłek jest wypłacany na konto, którego numer podany zostaje we wniosku.


Wysokość zasiłku jest średnią kwotą uzależnioną od wysokości zarobków z ostatnich dwunastu miesięcy.


urlop macierzyński przyda się każdej świeżo upieczonej mamie

 

Kalkulator zasiłku macierzyńskiego

Jeśli chcemy ustalić wysokość zasiłku macierzyńskiego, musimy wyciągnąć średnią zarobków z ostatnich dwunastu miesięcy i w zależności od wybranej opcji ustalamy wysokość zasiłku.

Jeśli wybraliśmy opcję 100% i 60%, wysokość zasiłku będzie wynosić 100% średniej pensji z ostatniego roku na czas urlopu macierzyńskiego i 60% tej kwoty na czas urlopu rodzicielskiego.

Jeśli wybieramy stałą kwotę 80% przez cały czas wychowywania dziecka, musimy policzyć 80% od średniej pensji w ostatnim roku.

 

W jakim wymiarze możemy dostać urlop macierzyński?

Urlop macierzyński ma kilka składowych. Jego podstawowa wielkość jest obowiązkowa ustawowo dla wszystkich kobiet. Całość urlopu, który może wziąć rodzic po urodzeniu się dziecka, to 52 tygodnie.

Podstawowy wymiar urlopu macierzyńskiego wynosi 20 tygodni, z tego 14 tygodni należy się tylko kobiecie. Po tym czasie pozostałych 6 tygodni może zostać wykorzystane przez tatę. Po 20 tygodniach podstawowego urlopu macierzyńskiego, każdy rodzic może zdecydować się na dodatkowy urlop macierzyński, który wynosi kolejnych sześć tygodni, co razem pozwala spędzić z maluszkiem pół roku.

Po tym pół roku istnieje możliwość skorzystania z urlopu rodzicielskiego, który wynosi kolejne 26 tygodni.


Obecnie ustawa mówi, że każda mama może spędzić ze swoim maleństwem rok od jego urodzenia. Jeśli urodzi nam się więcej niż jedno dziecko, czyli ciąża była mnoga, przysługujące nam urlopy ulegają wydłużeniu.

Wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1