Imię dla dziecka to jedna z najważniejszych decyzji, jakie musimy podjąć po jego narodzeniu. Trzeba przyznać, że nie zawsze jest to takie proste, wszak imię jest ważnym elementem naszej tożsamości,  a w połączeniu z nazwiskiem czymś, co wyróżnia nas z tłumu. Poniżej prezentujemy 3 najbardziej istotne kwestie, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze imienia dla dziecka.


Imię dla dziecka nie może być powodem kpin

Niektórzy rodzice podejmują decyzję szybko i niemal bez zastanowienia, inni po wielogodzinnych debatach, w których biorą udział wszyscy członkowie rodziny. Niezależnie jednak od tego, jak odbywa się wybór imienia dla naszej pociechy – pamiętajmy, że będzie je nosić do końca życia. Owszem, istnieje możliwość zmiany imienia, ale procedura póki co jest dość skomplikowana, między innymi trzeba przekonująco uzasadnić, dlaczego chce się to zrobić.


Powinniśmy zatem zwrócić uwagę na to, by imię dla dziecka go nie ośmieszało i nie było powodem kpin ze strony rówieśników. To jedna z najgorszych rzeczy, jaka w przyszłości spotkać może naszą pociechę – być obiektem drwin z powodu własnego imienia. Prowadzić może do utraty poczucia własnej wartości i wielu problemów emocjonalnych, szczególnie jeśli nasz potomek cechować się będzie dużą wrażliwością.


Pamiętajmy jednak, że nawet teoretycznie ładne imiona mogą śmieszyć, ponieważ są archaiczne lub wywodzą się z innego kręgu kulturowego. Weźmy też pod uwagę to, jak brzmi zdrobnienie od wybranego przez nas imienia. Nie zawsze musi być ładne, a czasami bywa zabawne – dotyczy to głównie imion obcego pochodzenia. A jak brzmi imię w połączeniu z nazwiskiem? Dobrze? A może też śmiesznie?


imię dla dziecka


Imię dla dziecka – każde, byle nie własne

Nadawanie dzieciom imion po rodzicach jest bardzo starą tradycją, kojarzącą się nam z tzw. wyższymi sferami. Aleksander Senior i Aleksander Junior albo Mieczysław ojciec i Mieczysław syn – czyż nie brzmi to dumnie i szlachetnie? Może i tak, ale przy okazji brzmi również nieco archaicznie. Nie to jednak najważniejsze.


Nadając dziecku własne imię, w pewien sposób pozbawiamy go własnej tożsamości. Zupełnie jakbyśmy chcieli, by wyrosło na wierną kopię nas samych. I prawdę mówiąc, tak właśnie może być, choć pragnienie to nie do końca sobie uświadamiamy. W każdym razie nasze dziecko może tak to odczuwać, a to zaś nie będzie miało korzystnego wpływu na jego psychikę.


Nie warto kierować się modą

Moda to zadziwiająca rzecz – rządzi naszym życiem w większym stopniu, niż nam się to wydaje. Nie tylko kształtuje nasz wygląd i sposób ubierania, ale też decyduje o tym, jakiej marki samochodem jeździmy i jakiej rasy psa wyprowadzamy na spacery. Oczywiście w dużym stopniu wpływa też na to, jakie imiona nadajemy naszym potomkom.


Moda na imiona kształtowana jest głównie przez media – przede wszystkim przez popularne filmy fabularne i seriale, a nawet przez bajki. Dawno temu, gdy w telewizji polskiej leciała lubiana przez wielu dobranocka „Jacek i Agatka”, co drugi rodzący się chłopiec otrzymywał na imię Jacek, a co druga dziewczynka zostawała Agatką. Kiedy zaś na małym ekranie królowała „Niewolnica Isaura”, niejedna matka chciała nazwać swą córkę Isaurą, a syna Leonciem.


Moda ma jednak to do siebie, że prędzej czy później przemija. Nasze fascynacje również. Nierzadko po paru latach zupełnie nie rozumiemy, jak to było możliwe, że kiedyś jakiś film wzbudzał w nas takie emocje. A imię to nie sukienka czy torebka. Nie tak łatwo je zmienić na nowe, które jest na topie w danym sezonie. Warto zatem dobrze się zastanowić, zanim „uszczęśliwi się” dziecko takim „modnym imieniem”.

Wybieramy imię dla dziecka - jak podjąć tę trudną decyzję? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1