Wydawać by się mogło, że wybór bukietu ślubnego to jedna z najprostszych decyzji, jaka czeka przyszłą pannę młodą. Błąd! I to poważny. O bukiecie ślubnym powinnaś pomyśleć przynajmniej na kilka tygodni przed ceremonią. Jeżeli chciałabyś, żeby był on zrobiony z rzadkich gatunków kwiatów, musisz zamówić go w kwiaciarni nawet dwa lub trzy miesiące wcześniej. Jak wybrać bukiet ślubny, by pasował do twojej sukienki?


Bukiety ślubne – dodatek do sukienki

Wszystko zależy głównie od tego, czy sukienka jest skromna, czy też bardzo strojna. Jeżeli chodzi o pierwszą opcję – możesz pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa przy komponowaniu bukietu. Jeśli natomiast sama suknia ślubna przykuwa uwagę licznymi zdobieniami, lepiej będzie, jeżeli bukiet będzie skromny i składał się będzie na przykład z samych róż. Należałoby również zwrócić uwagę na kształt sukni i pod tym kątem też dobierać bukiet.


Wyróżniamy cztery podstawowe kształty:

– beza, przy której można pozwolić sobie na duży bukiet, najlepiej zwisający albo w stylu klasycznym w formie półkuli;

– kształt litery A – tutaj również idealnie sprawdzą się wiązanki zwisające, ale także kule, które kształtem są podobne do kapelusza grzybka;

– józefinka – w tym wypadku warto zastanowić się nad bardzo luźną interpretacją ślubnej wiązanki w postaci wielokwiatowej z jakimiś drobnymi dodatkami typu perełki;

– krótka sukienka – tutaj można naprawdę zaszaleć, bo to tego rodzaju sukni pasuje praktycznie każda wiązanka – począwszy od tych podłużnych, a kończąc na klasycznych.


Bukiet ślubny z frezji

Te maleńkie i delikatne kwiatki są najczęściej wybierane do bukietów ślubnych. Mają wyjątkowy zapach

i nie ma również problemu z ich dostępnością przez cały rok. Dodatkowo warto też pamiętać, że występują w wielu różnych kolorach, zatem będą pasowały do każdej sukni ślubnej, niezależnie od kolorystycznych akcentów. Mogą być głównym elementem bukietu ślubnego lub pozostać jedynie dodatkiem. Idealnie współgrają na przykład z różami.


bukiet ślubny to nie taki prosty wybór


Bukiet ślubny z goździków

Goździki to również bardzo popularne kwiaty na bukiet ślubny. Wykonuje się go zazwyczaj w formie kuli i pasuje raczej do sukienek, które są skromne. Najczęściej goździków nie miesza się z innymi kwiatami.


Bukiet ślubny z róż

Róże są wdzięcznymi kwiatami, które pięknie prezentują się w bukietach ślubnych zarówno same, jak i z dodatkiem innych kwiatów. Najpopularniejsze są róże czerwone bądź herbaciane upięte w krótki bukiet.


Bukiet ślubny z tulipanów

Choć tulipany są piękne i dostępne w ogromnej gamie kolorystycznej, to panny młode raczej niechętnie wybierają je do ślubnych bukietów. Chodzi tutaj głównie o dostępność, bo tulipan to przecież kwiat sezonowy. W dodatku trzeba pamiętać, że tulipany są dość delikatne, dlatego trwałość takiego ślubnego bukietu pozostaje zagadką.


Wybierając bukiet ślubny, powinnaś zwrócić uwagę nie tylko na kształt sukienki czy rodzaj kwiatów. Musisz też pamiętać o swojej posturze. Jeżeli jesteś raczej niska i drobna, to duża wiązanka może cię trochę przytłoczyć. Istotne jest również to, by wybierać kwiaty, które nie brudzą oraz takie, które nie pachną zbyt intensywnie – na przykład lilie. 

Bukiet ślubny – jak go dobrać do sukni ślubnej? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1