Wydawać by się mogło, że tylko panna młoda ma problem z kreacją na najważniejszy dzień w życiu. Nic bardziej mylnego – pan młody również ma twardy orzech do zgryzienia. Jak powinien wyglądać pan młody, aby prezentować się elegancko i nie popełnić gafy? Wygląd pana młodego zależy od wielu czynników – ważny jest nie tylko strój i jego fason, ale również dodatki. Trzeba zadbać o wszystkie szczegóły.


Elegancki pan młody

Garnitur

Wybierając strój dla pana młodego, należy pamiętać o kilku rzeczach. Trzeba brać pod uwagę to, w jakiej sukni pojawi się panna młoda oraz o jakiej porze odbędzie się wyczekiwana uroczystość. Na uroczystości przedpołudniowe najlepiej wybierać garnitury.


Garnitur to typ stroju, z którym można szaleć pod względem kroju, koloru i dodatków. Marynarka, czyli góra garnituru, może być jedno- lub dwurzędowa. Do garnituru warto dobrać marynarkę, która może być zapinana na różne sposoby (nisko, wysoko, na dwa lub też trzy guziki), może mieć rozcięcie z tyłu lub być go pozbawiona. Do kamizelki pasuje zarówno krawat, jak i musznik. Spodnie nie mogą być zbyt obcisłe i nie powinny mieć mankietów.


Warto pamiętać, że nie każdy garnitur nadaje się na ślub – zwłaszcza dla pana młodego. Zdecydowanie odpadają garnitury we wzorki czy kratkę, ponieważ są zbyt ekstrawaganckie (chyba, że odpowiada to charakterowi młodej pary). Garnitur nie może być też w kolorze zielonym, fioletowym lub innym szalonym odcieniu. Nie powinien być też uszyty z błyszczących i sztucznych materiałów. Najlepszy będzie garnitur wełniany w kolorze czarnym, szarym lub granatowym.


Frak

Frak to najbardziej elegancki strój, idealnie pasuje na uroczystości wieczorne. Charakteryzują go długie poły – nie ma tego ani w garniturze, ani w smokingu. Spodnie od fraka nie mają mankietów, za to posiadają dwa boczne lampasy. Decydując się na frak, należy założyć pod spód sztywną, białą koszulę z kołnierzem o łamanych rogach. Do tego zakłada się też białą kamizelkę.
Frak to strój wyjątkowy i nie można ubrać się w niego wszędzie. Należy więc go wybierać wyłącznie na wystawne i bardzo eleganckie uroczystości. Noszenie fraka może być dość trudne i kłopotliwe, dlatego pan młody może poćwiczyć tę umiejętność na dzień przed ślubem.


Smoking

Smoking to strój znajdujący się pomiędzy garniturem a frakiem. Składa się z kilku elementów. Obowiązkowa jest czara marynarka – jedno- lub dwurzędowa, klapy są atłasowe lub jedwabne. Do tego mucha – powinna być w kolorze czarnym, ponieważ białe muchy od razu budzą skojarzenia z kelnerami w eleganckich restauracjach. Pozostałe elementy smokingu to biała koszula z wykładanym kołnierzykiem, kamizelka – czarna lub biała (bądź też atłasowy, tzw. hiszpański pas) oraz czarne spodnie z atłasowym lampasem.


Smoking należy wybierać również przy bardziej eleganckich uroczystościach. Jeśli pan młody zdecyduje się na ten rodzaj stroju, suknia panny młodej powinna być równie szykowna i elegancka.


pan młody


Pan młody a kolorystyka stroju

Poza wyborem rodzaju stroju bardzo ważna jest też jego kolorystyka. Ogólnie przyjęta zasada mówi, że kolor stroju pana młodego musi współgrać z kolorem sukni jego wybranki. Do sukni w kolorze białym, kremowym czy czerwonym świetnie pasują stroje czarne, ciemnogranatowe i ciemnoszare. Jeśli ślub odbywa się latem, można wybrać nieco jaśniejsze kolory, np. jasnoszary garnitur. Będzie on pasował do nieskazitelnej bieli sukni ślubnej, ale nie jest odpowiedni do sukni w kolorze ecru. Jeśli panna młoda będzie miała na sobie suknię właśnie w kolorze ecru, pan młody może wybrać garnitur beżowy lub też brązowy.


Dbałość o szczegóły

Jeśli chodzi o buty, pan młody powinien wybrać raczej buty czarne, gładkie i eleganckie (ważne, aby nie miały żadnych sportowych elementów). Czarne buty idealnie pasują do stroju w kolorze czarnym, granatowym i szarym. Do stroju brązowego trzeba dobrać buty w tym samym kolorze. Warto sprawdzić przed ślubem, czy na pewno z podeszwy zostały odklejone metki.

Elegancki pan młody – garnitur, frak, czy smoking? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1