Okres przygotowań do ślubu oraz wesela jest niezwykle stresujący, zwłaszcza dla panny młodej, która zwykle bierze na siebie większość obowiązków z tym związanych. Jedną ze spraw, która w wielu przypadkach okazuje się być najbardziej problematyczną jest to, by wszyscy goście weselni byli odpowiednio usadzeni. W jaki sposób to zrobić, aby każdy był zadowolony? Oto kilka propozycji.


Stół młodej pary a goście weselni

Centralnym punktem każdej sali weselnej jest oczywiście stół, przy którym zasiadają państwo młodzi. Kto oprócz nich powinien jednak przy nim usiąść? Rozwiązań, zarówno tych tradycyjnych, jak i nieco bardziej nowoczesnych jest co najmniej kilka, dlatego warto zastanowić się, w jakim ustawieniu będziemy się czuli komfortowo.


Według tradycji przy stole młodej pary zasiadali przede wszystkim rodzice nowożeńców, a w niektórych przypadkach również ich dziadkowie. Jedyną kwestią, którą należało rozwiązać było zaś to, czy rodzina pani młodej zasiada po stronie pana młodego i odwrotnie, czy też każde z nowożeńców ma bliskich po swojej stronie stołu. Wciąż jest to bardzo popularny sposób na zaplanowanie stołu państwa młodych, ale coraz częściej młodzi decydują się na nowocześniejsze rozwiązania.


Jeśli ty i twój narzeczony cenicie sobie minimalizm, z pewnością przypadnie wam do gustu pomysł, abyście przy waszym stole siedzieli sami. To przecież wy jesteście najważniejszymi osobami tego dnia, co zdecydowanie zostanie podkreślone przez takie rozmieszczenie.


Jeśli jednak uważacie, że wówczas czulibyście się zbyt samotni, do stołu możecie zaprosić swoich świadków wraz z osobami towarzyszącymi. Natomiast pary młode, które uwielbiają towarzystwo swoich najbliższych przyjaciół, często decydują się na zgromadzenie ich wszystkich właśnie przy swoim stole. Tak rozmieszczeni najbliżsi goście weselni to ostatnio powszechny zwyczaj.


goście weselni to ważna częśc wesela


Stwórz profesjonalną listę gości!

Usadzanie gości weselnych nie jest proste, ale możesz ułatwić sobie to zadanie przez właściwe ułożenie listy zaproszonych osób. Nie wiesz jak to zrobić? Przede wszystkim warto stworzyć kategorie, takie jak chociażby „jej goście”, „jego goście”, „znajomi” czy „przyjaciele”. Dzięki temu, późniejsze planowanie rozmieszczenia poszczególnych osób będzie znacznie łatwiejsze i zajmie mniej czasu.


Aby stworzyć taką listę wystarczy nam tak naprawdę zwykła kartka papieru, ale dodatkową pomocą może być dla nas komputer. Wszelkiego typu programy, w których może zostać zapisana lista gości weselnych, sprawiają bowiem, że wprowadzanie jakichkolwiek poprawek nie stworzy żadnego problemu.


Goście weselni – jak ich usadzić?

Istnieje wiele wskazówek dotyczących tego, jak powinno wyglądać rozmieszczenie gości weselnych, ale ostatecznie to ty wraz z narzeczonym decydujecie o tym, gdzie będą siedzieć poszczególne osoby.


Tradycyjnie, najbliżej pary młodej usadzana była najbliższa rodzina, następnie ta nieco dalsza, a na końcu przyjaciele i znajomi nowożeńców. Obecnie jednak wiele osób decyduje się na modyfikację tego rozwiązania, usadzając przy sobie najbliższe im osoby, zarówno rodzinę jak i przyjaciół. Im dalej od stołu państwa młodych zatem, tym stopień pokrewieństwa czy zażyłości jest mniejszy.

Często stosowanym rozwiązaniem jest również rozmieszczanie gości panny młodej na przykład przy stołach po prawej stronie, a gości pana młodego po lewej stronie sali. Przy stołach środkowych natomiast usadzani są znajomi nowożeńców. Warto także pomyśleć o możliwości stworzenia osobnych stołów dla młodzieży oraz mniejszych dzieci.


Rozsadzanie według stołów, czy ze wskazaniem miejsca?

Wiele par chcąc uniknąć kłopotu, nie decyduje się na wskazywanie swoim gościom konkretnych miejsc, które powinni zająć. W tym przypadku należy ponumerować stoły, a przy wejściu na salę musi się jedynie znaleźć tablica gości weselnych, z której zaproszone osoby dowiedzą się, przy którym stoliku siedzą.


Warto jednak zastanowić się czy brak przypisania miejsc poszczególnym osobom nie wywoła zamieszania przy wejściu na salę. Choć wymaga to od nas często sporo czasu i nerwów, lepszym pomysłem może okazać się rozsadzanie gości ze wskazaniem miejsca. Pamiętajmy tylko, aby nie usadzać obok siebie osób, które nie darzą się sympatią, a wszyscy goście weselni powinni być zadowoleni.

Goście weselni – jak ich usadzić przy stole? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1