Łupież to problem, który wpływa niekorzystnie na wygląd i komfort psychiczny, dlatego warto wiedzieć, jak skutecznie z nim walczyć. Większość osób rozpoczyna taką walkę od zakupu szamponu przeciwłupieżowego, ale można podjąć także inne działania. Sposoby leczenia tego schorzenia powinien znać każdy, ponieważ przyczyny łupieżu są różne, a problem zazwyczaj dotyka wiele osób.


Jak pozbyć się łupieżu domowym sposobem?

Leczenie łupieżu można rozpocząć od zastosowania domowych metod. Najpopularniejszym domowym zabiegiem jest masowanie skóry głowy oliwą z oliwek. Należy jednak zaznaczyć, że powinna to być czysta oliwa z oliwek, bez żadnych dodatków. Przed zabiegiem konieczne jest podgrzanie jej. Trzeba zachować ostrożność, aby oliwa była ciepła, a nie gorąca, ponieważ w przeciwnym razie łatwo o bolesne poparzenia. Dopuszczalne jest podgrzanie oliwy w mikrofalówce. Kiedy uzyska odpowiednią temperaturę, należy wmasować ją w skórę głowy i pozostawić na niej przez około 20 minut. Po upływie tego czasu włosy powinny zostać rozczesane. Dopiero potem można zmyć oliwę szamponem. Zaleca się wykonywanie takiego zabiegu dwa razy w tygodniu. W celu uzyskania lepszego efektu, masowanie skóry oliwą z oliwek można połączyć z myciem włosów szamponem z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego. Nie ma potrzeby szukania takiego kosmetyku w sklepie, ponieważ wystarczy dodać kilka kropel oleju do dotychczas używanego szamponu. Optymalne proporcje wynoszą 1 kropla olejku na 30 mililitrów szamponu. Dopełnieniem domowej kuracji może być płukanka z pokrzywy, która nie tylko przeciwdziała łupieżowi, ale i wzmacnia włosy.


łupież to uciążliwa dolegliwość


Jak pozbyć się łupieżu dzięki diecie?

Niektórzy lekarze zwracają uwagę na związek pomiędzy łupieżem a sposobem odżywiania. Zła dieta może sprzyjać temu schorzeniu, dlatego w trakcie walki z łupieżem warto zmienić swoje nawyki żywieniowe. Problemem może być między innymi przyjmowanie zbyt małej ilości płynów, dlatego trzeba zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Łupieżowi sprzyja także niedobór witamin z grupy B oraz witamin A i E. Niedoborom tym można zapobiec, włączając do swojej diety takie produkty jak sałata, szpinak czy marchew, morele, orzechy, pestki, nasiona, oleje roślinne, pełnoziarniste pieczywo, musli wielozbożowe oraz jaja. Jednocześnie warto ograniczyć spożycie fast foodów i słodyczy, ponieważ zwiększają one przetłuszczanie włosów, co sprzyja łupieżowi.


Leczenie farmakologiczne

Jeżeli domowe metody walki z łupieżem, dieta i szampony przeciwłupieżowe nie przynoszą rezultatów, to warto udać się do dermatologa. Niektóre rodzaje łupieżu mogą być powiązane z innymi schorzeniami, dlatego może zaistnieć konieczność zastosowania doustnych leków przeciwgrzybiczych i przeciwzapalnych. Dermatologa należy odwiedzić także wtedy, gdy pomimo pełnego wyleczenia łupież często powraca. Leczenie łupieżu pstrego również wymaga pomocy specjalisty, jednak należy pamiętać, że schorzenie to nie ogranicza się do skóry głowy.


Walka z łupieżem wymaga cierpliwości, ponieważ skuteczne leczenie trwa około 2 miesięcy, a niekiedy nawet dłużej. Zbyt szybkie zakończenie terapii może sprawić, że łupież nie zostanie w pełni zaleczony i wkrótce na włosach znów pojawią się białe ślady.

3 najlepsze sposoby na pozbycie się łupieżu Ocena: 5/5 Ilość głosów: 2