Na temat makijażu wiecie z pewnością wiele. A demakijaż jakoś schodzi na dalszy plan. „Co to jest – zmyć makijaż wodą z mydłem?” – mówią niektóre kobiety. Tymczasem niewłaściwym demakijażem można bardzo zaszkodzić cerze, a nawet przyśpieszyć pojawienie się zmarszczek. Z kolei profesjonalny i kompleksowy demakijaż gwarantuje zdrową cerę, pomimo że za dnia pokrywa ją tona tapety. Najważniejsze, by podczas spania, kiedy następuje jej regeneracja, skóra miała czym oddychać. 


Sekret pierwszy – oczyszczaj skórę nawet wtedy, gdy nie ma na niej makijażu

Bowiem zamiast pudru mogą okrywać ją kurz, pot, spaliny, nadmiar sebum i bakterie. Rano i wieczorem istotne jest mycie twarzy specjalnym żelem dobranym do jej potrzeb (innego kosmetyku potrzebuje cera wrażliwa, innego sucha, normalna lub tłusta). Żaden tonik i mleczko nie zastąpią mycia skóry wodą.


Sekret drugi – używaj jednorazowych ręczników

Jeżeli wycierasz twarz tym samym ręcznikiem co resztę ciała, popełniasz elementarny błąd. Niestety na takim ręczniku znajduje się mnóstwo bakterii, a także małe kawałki skóry. Do osuszania twarzy powinnaś używać specjalnego ręcznika, który będziesz prała co drugi dzień, bądź – łatwiejsze rozwiązanie – papierowych, jednorazowych ręczników czy też chusteczek higienicznych.


Sekret trzeci – demakijaż oczu powinien być delikatny

Nawet jeżeli masz normalną i niewrażliwą cerę, to skóra pod oczami wymaga specjalistycznej pielęgnacji, jest bowiem kilka razy cieńsza niż skóra reszty twarzy. Dlatego nie trzyj gwałtownie oczu, by zmyć tusz. Najlepiej używaj do tego specjalnie przeznaczonych preparatów (świetnie spisują się płyny dwufazowe do demakijażu oczu, zwłaszcza do makijażu wodoodpornego). Oprócz preparatu, jaki użyjesz, ważny jest sam sposób, w jaki zmywasz makijaż. Przyłóż do powieki wacik nasączony płynem micelarnym bądź mleczkiem i poczekaj chwilę, aż rozpuści kosmetyki. Następnie delikatnie go przesuwaj – od wewnętrznego kącika oka w kierunku skroni. Czynność powtarzaj kilkakrotnie, aż zobaczysz, że wacik będzie czysty.


Sekret czwarty – tusz zmywaj ruchami pionowymi

O ile wcześniejsze „sekrety” obiły nam się o uszy, przy zmywaniu samego tuszu wiele kobiet popełnia podstawowy błąd. Powinnaś zmywać go w ten sposób, że pod dolne rzęsy podłożysz chusteczkę bądź płatek kosmetyczny, zaś ruchami pionowymi (z góry na dół), nasączonym płynem micelarnym płatkiem kosmetycznym usuniesz pozostałości po tuszu. Tarcie powieki i rzęs na wszystkie strony jest najgorszą rzeczą, jaką możemy wyrządzić skórze pod oczami.


demakijaż


Sekret piąty – po demakijażu użyj toniku

Niby już wszystko zmyłaś, wydaje się że dzieło zakończone. Ale tutaj czai się jeszcze jeden haczyk. Po demakijażu skóra często jest ściągnięta i sucha. Przetarcie jej tonikiem pozwoli przywrócić jej odpowiednie pH (5,5). Tonik również odkazi twoją cerę, pozwoli pozbyć się ewentualnych bakterii (istotne zwłaszcza przy cerach trądzikowych), a także gdybyś czegoś nie doczyściła wcześniej, usunie resztki zanieczyszczeń.


Sekret szósty – do mycia twarzy  i demakijażu nigdy nie używaj mydła!

Dlaczego? Ponieważ niszczy warstwę ochronną skóry, wysusza ją, zostawia na niej zasadowy osad wynikający z podwyższenia jej odczynu pH aż do 8. Udowodniono też, że mycie twarzy mydłem przyśpiesza pojawienie się zmarszczek. Jakby tego było mało, mydło sprzyja wnikaniu alergenów do skóry. Także w przypadku cery wrażliwej, alergicznej czy trądzikowej (ale także i suchej) mydło jest dla skóry bezwzględnym złem. Chyba że jest to specjalistyczne mydło do mycia twarzy takie jak np. mydło siarkowe lub mydło czarne.


Sekret siódmy – kosmetyki do demakijażu możesz wykonać sama

Nie wierzysz? A myślisz, że jak robiły nasze babki? Potrzebujesz do tego celu jedynie kilku naturalnych składników. Aby wykonać bzowe mleczko do demakijażu, przygotuj herbatkę z czarnego bzu oraz mleko. Mieszasz te dwa napoje w proporcjach 1:1, moczysz w tym płatek kosmetyczny i przecierasz skórę. Takie mleczko nie tylko doskonale oczyszcza, ale także wygładza i nie powoduje żadnych podrażnień. To tylko jeden z wielu możliwych naturalnych kosmetyków. Do oczyszczania twarzy ogólnie doskonale nadają się wszelkie zioła, a nawet zielona herbata, która posiada pozytywny wpływ na cerę nie tylko wtedy, kiedy jest dostarczana wewnętrznie, ale i w zewnętrznym stosowaniu.

7 sekretów demakijażu - oczyszczaj twarz prawidłowo! Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
Komentarze(1)
    • ~krzycha
      8 czerwiec 2017

      Moja cera nie dosyć, że wrażliwa to jeszcze ostatnio jakieś pryszczole się pojawiły :( W aptece kupiłam żel i krem z serii effaclar duo z LaRoche pose, przyznam szczerze, że nie spodziewałam się takich efektów. Szybciutko widziałam poprawę i tak na prawdę z dnia na dzień jest coraz lepiej.