Antyperspiranty pojawiają się na półkach z kosmetykami u wielu kobiet, ale tak naprawdę nie każda z nas ich potrzebuje. Często są nadużywane.


Efekty zbyt częstego używania antyperspirantów

Jaki jest najlepszy antyperspirant? Taki, który używany jest jak najrzadziej! Zbyt częste ich używanie nie kończy się dobrze, skóra jest podrażniona, zmienia kolor na ciemniejszy, często pojawiają się swędzące wypryski. Do tego wiele tego typu kosmetyków zawiera szkodliwe na dłuższą metę związki. Z pewnością im mniej po nie sięgamy, tym lepiej. Antyperspiranty bowiem całkowicie blokują wydzielanie potu i sprawiają, że skóra znajduje się w nienaturalnym dla siebie stanie! Właśnie to prowadzi do wszystkich problemów wynikających z ich używania. O wiele lepszym rozwiązaniem są dezodoranty, dzięki którym można pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, ale nie samego potu. Warto wiedzieć, że sam pot nie pachnie brzydko, staje się tak dopiero wtedy, kiedy wchodzi on w kontakt z bakteriami żyjącymi na powierzchni naszej skóry.


Prawidłowa higiena ciała

Bardzo ważna jest prawidłowa higiena, dzięki której będzie można zapomnieć o antyperspirantach. Ważne jest, aby pod pachami myć się co najmniej dwa razy dziennie, czasami trzeba robić to jeszcze częściej! Szczególnie latem, kiedy temperatury są wysokie. Niekoniecznie musisz wchodzić pod prysznic, wystarczy umyć tylko tę strefę i w razie potrzeby nałożyć dezodorant. Jeżeli nie masz możliwości skorzystania ze zlewu, to zakup w drogerii specjalne chusteczki do higieny intymnej. Odświeżają skórę, a dzięki ich użyciu pozbędziesz się potu i nie nabawisz podrażnień. Takie chusteczki łatwo ze sobą zabrać do torebki. Bardzo ważne jest także stosowanie odpowiedniej diety. Jedzenie dużej ilości słodyczy albo dużej ilości tak zwanego śmieciowego jedzenia powoduje, że pocimy się mocniej i częściej. Aby tego uniknąć, zrezygnuj z takiego jedzenia i zdecyduj się na lekką dietę. Unikaj także bardzo ostrych potraw, które powodują mocniejsze pocenie się.


Wybieraj dobre ubrania

Nie bez znaczenia jest to, jakie ubrania nosisz. Lekki len albo bawełna są doskonałymi wyborami, bo pozwalają skórze oddychać bez problemów. Dzięki temu pocisz się mniej. Wszelkie tkaniny, które są wykonane ze sztucznych materiałów, wzmagają potliwość oraz przykry zapach. Ubrania powinny być także regularnie zmieniane, czasami nawet dwa razy dziennie, jeżeli istnieje taka potrzeba. Pamiętaj o tym, żeby prać swoje ubrania w dobrych proszkach, a także żeby nie stosować zbyt dużej ilości płynów do płukania, które sprawiają, że włókna tracą zdolność do oddalania od ciała wilgoci.


Zamiast antyperspirantu

Zamiast antyperspirantów możesz używać wiele środków. Mogą to być na przykład cytryny – odrobina soku z cytryny nie tylko zabije wszystkie bakterie na powierzchni twojej skóry, ale także wybieli skórę pod pachami. Innym sposobem na uniknięcie pocenia jest naturalny talk, jednak może on barwić na biało czarne ubrania. Staraj się go używać tylko w jasnych zestawieniach. Dobrym sposobem jest także olej kokosowy, który posiada naturalne zdolności bakteriobójcze, jednak przed nałożeniem na siebie ubrań poczekaj, aż się porządnie wchłonie.

Antyperspirant – nie zawsze jest potrzebny Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1