Problem nieestetycznych, pękających pięt jest wyzwaniem, z którym musi mierzyć się wiele osób. Zazwyczaj mówimy o nim jako o dolegliwości kobiecej, zmagają się z nim jednak również panowie. Jakie są jego źródła i czy walka z nim jest w ogóle możliwa? Jak dbać o pięty?


Pękające pięty – przyczyny

Problemy z pękającymi piętami mogą mieć zróżnicowaną genezę. Najczęściej wspomina się o tym, że jest to przypadłość typowa dla osób, które noszą nieodpowiednie obuwie, problem daje jednak o sobie znać również wówczas, gdy mamy dużą nadwagę. Od pewnego czasu mówi się również o tym, że pewne skłonności są zapisane w genach, być może więc konieczność zwiększonej troski o nasze pękające stopy to spadek, jaki otrzymaliśmy po naszych rodzicach.


Konsekwencje pękających pięt

Gdy zastanawiamy się nad tym, jakie konsekwencje pociągają za sobą pękające pięty powinnyśmy w pierwszej kolejności uświadomić sobie, że skora na nich jest niemal dwukrotnie grubsza niż ta, która znajduje się na innych częściach ciała. Prawdziwe problemy pojawiają się jednak nie w momencie uszkodzenia naskórka, choć również ono nie powinno być ignorowane. Zdecydowanie bardziej niebezpieczny wydaje się moment, w którym uszkodzone zostaną warstwy skóry właściwej. Uszkodzona stopa staje się bolesna, zaczyna krwawić, a w pewnym momencie również ropieć. Staje się też bardziej podatna na działanie bakterii i wirusów. O ile uszkodzenie naskórka może być uznawane przede wszystkim za problem estetyczny, o tyle pękające piety stanowiące zagrożenie dla skóry właściwej są poważnym zagrożeniem dla zdrowia.


o stopy i pięty warto zadbać


Domowe sposoby na suche, pękające pięty

Gdy zmagamy się z problemami generowanymi przez pękające pięty, przyczyna schorzenia nie zawsze jest taka sama. Metody leczenia, jakie są najczęściej stosowane nie różnią się jednak zasadniczo między sobą i mogą być stosowane zarówno wówczas, gdy geneza problemu ma związek z suchą skórą oraz wtedy, gdy płacimy wysoką cenę za skłonność do noszenia źle dopasowanego obuwia.


Leczenie najlepiej rozpocząć stosując tak zwane domowe sposoby, są bowiem nie tylko tańsze niż markowe maści i kremy, ale często również tak samo skuteczne:
• Pierwszym krokiem w leczeniu pękających pięt powinien być zakup pumeksu. Jest to tanie rozwiązanie, którego warto używać codziennie. Już po użyciu pumeks należy dokładnie opłukać, aby nie stał się siedliskiem bakterii. Raz na dwa miesiące konieczna jest też jego wymiana.
• Ciekawym rozwiązaniem jest też moczenie stóp w wyciągu z siemienia lnianego. Taką kąpiel należy im zafundować przynajmniej raz w miesiącu, a skóra z pewnością będzie nie tylko lepiej nawilżona, ale i bardziej elastyczna niż miało to miejsce do tej pory.


Jak wyleczyć pękające pięty – maści i kremy

Gdy domowe sposoby nie przynoszą oczekiwanych rezultatów warto wybrać się do apteki po krem na pękające pięty. Rozwiązania polecane przez renomowane koncerny kosmetyczne nie różnią się między sobą w jakiś zasadniczy sposób z uwagi na swój skład, możemy więc wybrać ten, który przekonuje nas do siebie z uwagi na swoją cenę lub łatwą aplikację. Idealnym rozwiązaniem wydaje się krem z mocznikiem na pękające pięty, przynosi bowiem najszybciej widoczne rezultaty.


Innym rozwiązaniem, które może nam pomóc w walce z pękającymi piętami jest peeling do stóp stosowany przynajmniej raz na tydzień po to, aby pozbyć się zrogowaciałego naskórka. Znakomite efekty przynosi też kuracja z wykorzystaniem witaminy A. Specjalne kapsułki można nabyć w aptece, a nasze zadanie ogranicza się do rozsmarowania ich zawartości na pięcie i założenia bawełnianej skarpetki.


Gdy leczenie nie pomaga

Podczas walki z pękającymi piętami ważną rolę ma do odegrania nasza systematyczność, wszystkie czynności powinnyśmy więc wykonywać regularnie. Jeśli stosujemy się do tego zalecenia, a mimo to pięty krwawią, a chodzenie sprawia nam ból, nie możemy dłużej zwlekać. W takim przypadku konieczna jest wizyta u dermatologa, wskazane jest przy tym, abyśmy złożyły ją jak najszybciej.

Brzydkie i pękające pięty – co robić? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1