Nieestetyczny wygląd pięt to problem wielu kobiet. Zaczyna on być szczególnie doskwierający, gdy rozpoczyna się lato i często odsłaniamy stopę w sandałkach i japonkach. Zamiast unikać odkrytych butów, naucz się odpowiednio dbać o stopy i rozpocznij już dziś akcję „regeneracja”.


Kiedy stan stóp powinien zaniepokoić?

Szorstka, sucha i zgrubiona skóra na piętach to problem natury estetycznej. Można z nim walczyć domowymi sposobami, aplikacją kremów, zabiegami w salonach kosmetycznych – jednym słowem odpowiednią pielęgnacją. Jeśli natomiast skóra na piętach pęka, sytuacja jest już znacznie poważniejsza. Poprzez głębokie pęknięcia do wnętrza ran mogą przedostawać się wirusy i bakterie, powodując spore problemy zdrowotne. Samo chodzenie staje się trudnością, gdyż skóra na piętach bardzo boli, a nawet w skrajnych sytuacjach ropieje. Gdy twoje pięty zaczynają pękać, nie próbuj wyleczyć ich moczeniem, ścieraniem pumeksem czy nakładaniem kremu. Niezwłocznie udaj się do lekarza, który zastosuje odpowiednią kurację.


Przyczyny brzydkich i popękanych pięt

Ze zrogowaciałą, twardą i szorstką skórą na piętach borykają się najczęściej kobiety. Główną przyczyną jest dobór nieodpowiedniego obuwia. Wysokie szpilki może i wydłużają optycznie nogi, ale robią wielką szkodę stopom. Kobiety notorycznie borykają się z odciskami na stopach, które powstają w wyniku noszenia niewygodnego obuwia. Na stopach, uciskanych na co dzień w tych samych miejscach, mogą pojawić się stałe zrogowacenia, z którymi niełatwo walczyć. W wyniku noszenia nieprawidłowego obuwia narażasz się także na powstanie haluksów (czyli koślawych paluchów) oraz modzeli (zrogowaciałej i pękającej skóry na stopie).


Przyczyną pękających i suchych stóp może być także niedobór witaminy A, która nawilża skórę od wewnątrz. Skóra na piętach pęka, gdy jest skrajnie wysuszona, więc najlepszą radą na to jest prewencyjne nawilżanie stóp.


zadbaj o stopy przed nadejściem lata


Sposoby na gładkie pięty – namaczanie + pumeks

Sprawdzonym, domowym sposobem na pielęgnację szorstkich i brzydkich pięt są regularne kąpiele stóp, połączone z usuwaniem martwego naskórka. Jak to zrobić? Przygotuj sobie kąpiel w letniej wodzie z dodatkiem soli. Warto tu użyć soli leczniczej, np. bocheńskiej. Zamiast soli możesz też użyć masła shea, oleju kokosowego, a nawet zwykłej oliwki dla dzieci. Po kąpieli dokładnie zetrzyj martwy naskórek za pomocą pumeksu lub tarki do stóp, a następnie mocno nakremuj stopy i przez co najmniej 30 minut poleż na kanapie. Możesz w tym czasie obejrzeć ulubiony serial.


Sposoby na gładkie pięty – kompres na stopy

W walce z przesuszonymi i szorstkimi stopami pomocne będą też kompresy na stopy. Wypróbuj leczniczą moc siemienia lnianego. 100 gramów nasion zalej 2 litrami wrzątku i poczekaj, aż powstanie kleik i masa ostygnie. Następnie mocz w niej stopy co najmniej 20 minut. Nie spłukuj, tylko poczekaj, aż siemię lniane wchłonie się w stopy. Na koniec zetrzyj martwy naskórek pumeksem.


Stopy ci podziękują – intensywne nawilżanie

Twoje stopy najbardziej kochają nawilżanie. Do kremowania stóp nie stosuj kremu do rąk czy zwykłego balsamu. Z uwagi na grubość naskórka potrzebny tu będzie krem do zadań specjalnych. Najlepiej taki z dodatkiem mocznika, który ma właściwości złuszczające. Ponadto można też dodatkowo nawilżać stopy oliwką dla dzieci, masłem shea czy olejem kokosowym. Z uwagi na oleistość wymienionych środków najlepiej stosuj je na noc, a na stopy nakładaj bawełniane skarpetki.


Gładkie stopy – zabieg u kosmetyczki

W sytuacji, gdy domowe sposoby okazały się nieskuteczne lub zabrakło ci cierpliwości do ich stosowania, dobrym rozwiązaniem będzie wizyta u kosmetyczki. Warto skorzystać z zabiegu usuwania martwego naskórka frezarką diamentową. Poradzi sobie ona znacznie lepiej niż najlepszy pumeks czy tarka. Po usunięciu zrogowaceń kosmetyczka nałoży ci na stopy specjalną maskę z leczniczym preparatem i owinie stopy folią. Twoje stopy natychmiast staną się dużo bardziej gładkie i miękkie.

Gładkie i piękne stopy rzadko są darem natury. Zwykle wymagają intensywnej pielęgnacji i poświęcenia im sporo czasu. Warto dbać o nie regularnie w ciągu całego roku, aby z nastaniem wiosny i lata nie chować brzydkich pięt w zakryte obuwie.

Brzydkie i pękające stopy – co robić? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1