Cellulit wodny – przyczyny
Cellulit wodny może pojawić się nawet u bardzo szczupłej kobiety, która regularnie ćwiczy. Powoduje go gromadzenie się wody w organizmie. Mogą to być też problemy z krążeniem albo zaburzenia hormonalne, dlatego często na cellulit wodny uskarżają się kobiety zażywające tabletki antykoncepcyjne lub inne hormonalne terapie. Poza tym, powstawaniu wodnego cellulitu sprzyjają takie czynniki jak:
• częste noszenie obcisłych ubrań i szpilek,
• brak aktywności fizycznej,
• nieregularne spożywanie posiłków,
• siedzący tryb życia,
• częste siedzenie z nogą założoną na drugą,
• wykonywanie pracy na stojąco, bez ruchu.
Jak rozpoznać cellulit wodny?
Cellulit wodny najczęściej pojawia się na udach. Możesz go także znaleźć na łydkach, pośladkach, ramionach (głównie po ich wewnętrznej stronie) oraz w okolicy kostek. U nieco grubszych kobiet może też wystąpić na brzuchu. Charakterystyczną cechą cellulitu wodnego są grudki pod skórą. Grudki powstają w wyniku przenikania limfy z toksynami do komórek tłuszczowych. Choć limfa przenika dalej, toksyny zostają w komórkach tłuszczowych, które się napełniają i zwiększają objętość, tworząc zbite grupy.
Cellulit wodny a tłuszczowy
Jak rozróżniać cellulit wodny i tłuszczowy? Pierwszą cechę charakterystyczną dla cellulitu wodnego już znasz – wcale nie musisz cierpieć na nadwagę, aby się pojawił. Cellulit tłuszczowy dotyka głównie kobiety z nadwagą i cierpiącym na efekt jojo. Jego przyczyną jest odkładanie się kwasów tłuszczowych w tkankach – tworzą się z nich trójglicerydy. Ludzki organizm nie potrafi ich wydalać w tak dużej ilości, przez co pod skórą tworzą się bruzdy i grudki. Cechą charakterystyczną jest pojawienie się wybrzuszeń i wgłębień przy ściśnięciu skóry. Znacznie trudniej jest pokonać cellulit tłuszczowy niż wodny. U młodych dziewczyn (w wieku 20-25 lat) wodny cellulit pojawia się bardzo często. Te podpowiedzi powinny pomóc w określeniu, czy masz cellulit wodny, czy tłuszczowy.
Jak się pozbyć cellulitu wodnego?
Po pierwsze, należy znaleźć przyczynę pojawienia się cellulitu. Jeśli to tabletki antykoncepcyjne go spowodowały, porozmawiaj z ginekologiem i poproś go o zmianę tabletek. W każdym przypadku konieczne będzie poprawienie krążenia i zmiana dotychczasowej diety.
Jak możesz poprawić krążenie? Unikaj noszenia zbyt obcisłych spodni, podkolanówek i butów. W pracy postaraj się robić przerwy – zmieniaj pozycję, a jeśli cały dzień siedzisz – wstań nawet na chwilę. Postaraj się też uprawiać sporty – może to być bieganie, pływanie lub jazda na rowerze. Nawet codzienne, dłuższe spacery korzystnie wpłyną na twoje zdrowie.
Nie zapominaj także o odpowiednich kosmetykach. Sięgnij po kosmetyki drenujące, które pomogą w odprowadzeniu nadmiaru wody z organizmu. Nakładając kosmetyk dokładnie masuj ciało. Masaż możesz też wykonywać codziennie pod prysznicem, wykorzystując przy tym na przemian ciepły i zimny strumień wody. Raz na tydzień wykonuj godzinny masaż miejsc z cellulitem i stosuj peelingi, np. te domowej roboty.
Dieta przy cellulicie wodnym
W swojej diecie musisz ograniczyć sól, która sprzyja nadmiarowi wody w organizmie (znajduje się w różnych przekąskach, serach i wędlinach). Wprowadź do swojego jadłospisu więcej owoców i warzyw, jedz ryby, nasiona, kiełki i orzechy. Do przyprawiania potraw używaj kolendry, kurkumy i imbiru. Należy też zadbać o nawodnienie organizmu – pij wodę z cytryną i herbaty ziołowe, np. z pokrzywy. Możesz też sięgnąć po tabletki na cellulit wodny, które wspomagają eliminację wody z organizmu.
Nie musisz się załamywać, że dotknął cię problem wodnego cellulitu. Podejmij z nim walkę, a zyskasz piękne ciało, którego nie będziesz się wstydzić.