Pielęgnacja twarzy jest dla każdej kobiety niezwykle ważnym elementem troszczenia się o wygląd. Nie zawsze jednak robimy to prawidłowo, przez co pomimo stosowania najlepszych kosmetyków, nasza cera wygląda nieatrakcyjnie i pojawiają się na niej różnego typu niedoskonałości. Ryzyko jest jeszcze większe w przypadku, gdy posiadamy cerę mieszaną, która sprawia wiele problemów. Czym charakteryzuje się cera mieszana? Jak ją rozpoznać i jakie kroki podjąć, by mimo wszystko nasza twarz prezentowała się doskonale?


Cera mieszana – charakterystyka

Jak można wywnioskować już z samej nazwy, cera mieszana to swego rodzaju połączenie cech skóry tłustej ze skórą suchą. Jest to niezwykle kłopotliwe, ponieważ niektóre partie twarzy są mocno przesuszone, natomiast inne mają skłonność do przetłuszczania się. W związku z tym, poszczególne obszary na naszej twarzy wymagają zastosowania różnych kosmetyków oraz zabiegów pielęgnacyjnych.


W większości przypadków, tłuste partie skóry na naszej twarzy występują w obrębie tak zwanej strefy T, która obejmuje brodę, nos oraz czoło. To właśnie w tych miejscach wydzielanie sebum jest wyjątkowo nasilone, co sprawia, że skóra się błyszczy, pojawiają się zaskórniaki i stany zapalne oraz problemy z zatkanymi porami.


Z kolei okolice policzków oraz szyi zazwyczaj są w znacznym stopniu przesuszone, doprowadzając nawet do łuszczenia się skóry. W tych partiach twarzy często odczuwa się też napięcie skóry, która jest wyjątkowo wrażliwa i łatwo ulega wszelkiego typu podrażnieniom.


cera mieszana


Pielęgnacja cery mieszanej

Cera mieszana może sprawiać sporo kłopotów właśnie ze względu na fakt, iż różne partie twarzy wymagają innego sposobu pielęgnacji. Warto jednak w tym przypadku poświęcić naszej skórze nieco więcej czasu, aby w rezultacie uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji niewłaściwego traktowania naszej cery. O czym zatem należy pamiętać, gdy upewnimy się, że nasza cera jest mieszana?


1. Przede wszystkim, należy dokładnie i regularnie oczyszczać naszą skórą – przynajmniej dwa razy dziennie. W tym celu warto zastosować kosmetyki w postaci pianek bądź też żeli, które z reguły są delikatniejsze dla naszej skóry. Sprawdźmy także, czy nie zawierają one substancji mogących podrażnić czy wysuszyć naszą cerę, takich jak alkohol czy mydło.


2. Kolejna sprawa to tonizowanie skóry twarzy. Jest to niezwykle ważne, gdyż użycie toniku po umyciu twarzy przywróci jej właściwe pH oraz sprawi, że zastosowany później krem znacznie lepiej się wchłonie. Pamiętajmy jednak cały czas, że jest to cera mieszana, dlatego kosmetyki, w tym również tonik, nie mogą zawierać alkoholu.


3. Kiedy nasza skóra jest już dokładnie oczyszczona, czas zastosować odpowiedni dla nas krem. Cera mieszana bywa niestety tak wymagająca, że niekiedy konieczne jest stosowanie dwóch różnych kosmetyków tego typu na poszczególne partie twarzy. Obecnie jednak istnieje wiele kremów przeznaczonych do cery mieszanej, które doskonale spełniają swoją rolą i zaspokajają potrzeby takiego rodzaju skóry.


4. Osoby pragnące uniknąć jakichkolwiek problemów związanych z niewłaściwą pielęgnacją cery mieszanej, powinny także raz w tygodniu wykonać peeling twarzy. Delikatne maseczki peel off lub też peelingi enzymatyczne pomogą pozbyć się martwego naskórka z tłustych obszarów naszej twarzy, nie podrażniając przy tym skóry suchej.


5. Jeśli natomiast chodzi o kosmetyki do makijażu, takie jak podkład, cera mieszana nie toleruje gęstych musów czy półprzeźroczystych płynów, gdyż zanadto obciążają one skórę i doprowadzają do zatykania się porów. Należy zatem stawiać na lekkie i delikatne podkłady oraz pudry mineralne.

Cera mieszana – charakterystyka i pielęgnacja Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1