Chlor – jego obecność w basenie jest konieczna. Gwarantuje przecież nasze bezpieczeństwo poprzez neutralizację wszelkich bakterii. Z drugiej jednak strony – wysusza i podrażnia skórę, oczy i włosy. Szczególnie tym ostatnim trudno jest dojść do siebie po takiej kąpieli. Jak je chronić? Podpowiadamy poniżej.


Kontakt z chlorem

Bez względu na to, czy pływasz, nurkujesz, czy tylko korzystasz na przykład z wodnych masaży, nie unikniesz kontaktu włosów z chlorem. I chociaż jest on pierwiastkiem naturalnie występującym w przyrodzie, który człowiek doskonale toleruje, na basenie jego stężenie jest tak wysokie, że każdy kontakt powoduje niszczenie włosów. Jak woda chlorowana wpływa na włosy? Chlor ma to do siebie, że wypłukuje olejki naturalnie zawarte w strukturze włosa, przez co otwiera jego łuski i tym samym osłabia jego kondycję. W efekcie włosy stają się suche i łamliwe, tracą swój kolor, a w przypadku włosów farbowanych czy słabych wyglądają po wysuszeniu wręcz jak siano.


Zadbaj o włosy przed wejściem

Woda chlorowana osłabia włosy. Tego nie zmienisz. Możesz jednak zmienić jej wpływ na twoje włosy. Jak? Stosując bardzo prostą zasadę ich zwilżania wodą kranową przed wejściem na basen. Może wydawać ci się to banalne, ale wystarczy ten prosty trik, aby zabezpieczyć włosy przed wchłanianiem chloru. Działa to trochę na zasadzie gąbki. Jeśli raz nasączysz ją wodą, przy każdej kolejnej próbie będzie ona nabierała jej w mniejszej ilości. I tak samo: jeśli namoczysz włosy wcześniej, w basenie będą pobierały znacznie mniej wody. A jeśli do tego po namoczeniu nasmarujesz je odżywką, utworzy ona przed chlorem swoistą barierę ochronną. Po prostu nie pozwoli mu przeniknąć do struktury włosa. Podobnie działanie mają zresztą różne oleje takie jak kokosowy, z awokado, jojoba czy masło shea. Po prostu nasmaruj i nie martw się o swoje włosy!


ochrona przed chlorem


A może jednak czepek?

Nie każda ma na niego ochotę i nie każda dobrze się w nim czuje. Jeśli jednak odwiedzasz basen dość często i nie bardzo uśmiecha ci się ryzykować zniszczonymi włosami, skorzystaj z niego. Zanim jednak go nałożysz, pamiętaj, aby wsmarować we włosy odrobinę odżywki. Wtedy, nawet jeśli woda wpłynie ci pod czepek, twoje włosy będą doskonale chronione. Taki z materiału, czy silikonowy? Jeśli nie zanurzasz głowy, to wystarczy taki z materiału. Jeśli jednak pływasz z głową zanurzoną lub nurkujesz – wybierz silikonowy.


Zabiegi po wyjściu

Również po wyjściu musisz zadbać o swoje włosy. Bez względu na to, czy miałaś czepek, czy nie – musisz dokładnie umyć włosy i nałożyć na nie odżywkę. Chlor na basenie występuje w tak silnym stężeniu, że nawet kilogram odżywki nie ochroni cię całkowicie przed jego działaniem. Poza tym to, co osadziło się na włosach, należy szybko spłukać, aby nie miało szansy wniknąć w strukturę włosa i jej uszkodzić. Gdy twoje ciało zrelaksowało się doskonale w wodzie, pozwól, by teraz twoje włosy poczuły odrobinę luksusu. Wmasuj ulubioną odżywkę i delikatnie spłucz ją lub pozostaw na włosach, jeśli nie wymaga spłukiwania. Jeśli możesz – pozwól, by włosy wyschły naturalnie. A jeśli chcesz używać suszarki, najlepiej, abyś zaopatrzyła się w specjalny spray termoochronny.


Czy woda chlorowana niszczy włosy? Tak, i to bardzo. Pamiętając jednak o zabezpieczeniu ich przed wejściem na basen i odżywieniu po wyjściu z basenu – z łatwością zadbasz w ten sposób o ich wygląd i kondycję. Ze względu na włosy nie musisz rezygnować z basenu! Pamiętaj tylko, by je chronić. A wtedy nie tylko twoje ciało będzie zrelaksowane, ale i włosy będą w dobrej kondycji.

Chlor – jak chronić przed nim włosy Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1