Lato to pora roku, w której znacznie chętniej i częściej odkrywamy swoje ciało. Nic więc dziwnego, że każda z nas marzy, aby było ono nie tylko jędrne, ale także apetycznie opalone. Jedne z nas preferują opaleniznę uzyskaną po wizycie w solarium, inne natomiast uwielbiają spędzać czas na słońcu. Niezależnie od tego, do której grupy kobiet należysz, powinnaś wiedzieć, w jaki sposób opalać się bezpiecznie, a także czym są promieniowanie UV i jak się przed nim chronić.


Czym jest promieniowanie UV?

Promieniowanie UV jest promieniowaniem ultrafioletowym o zasięgu od 10 do nawet 400 nm. Z racji faktu, iż promienie te mają różnorodny wpływ na organizmy żywe, podzielono je na promieniowanie UVA, UVB oraz UVC. Pierwszy z rodzajów fali odpowiedzialny jest za szybkie efekty opalania takie jak zaczerwienienie skóry lub też szybkie brązowienie. Niestety powoduje ono także znacznie przyspieszenie procesów starzenia się skóry. Promienie te dostają się aż do warstwy kolagenowej skóry, powodując jej uszkodzenie. Co ciekawe, UVA przenika także przez szybę, powodując opalenie osób przebywających np. w samochodzie.


Promieniowanie UVB pozwala na produkcję witaminy D3 w skórze. W dalszym ciągu jednak jego działanie wpływa na przyspieszenie procesu starzenia się oraz przesuszenia skóry. Jego największe stężenie następuje w godzinach południowych. Woda wzmacnia jego działania, stąd tak częste oparzenia słoneczne powodowane podczas wodnych kąpieli w morzy czy jeziorze. Promieniowanie nazywane UVC jest najbardziej niebezpiecznym. Na szczęście przed jego działaniem nie musimy chronić się sami. Warstwa ozonowa otaczająca kulę ziemską uniemożliwia jej przedostanie się do żywych organizmów. Narażenie skóry na zbyt mocne działanie promieni słonecznych może skutkować nie tylko poparzeniem jej, ale także powstaniem wielu chorób, w tym raka skóry. Promieniowanie UV na organizm ludzki ma wpływ zarówno pozytywny – taki jak uczestnictwo w procesie wytwarzania w skórze witaminy D – jak i negatywny, w postaci powodowania oparzeń słonecznych.


na promieniowanie UV najlepsze będą kremy z filtrem


Filtry na promieniowanie UV

Filtry UV stanowią barierę chroniącą skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Filtry najczęściej stosowane są w kremach do opalania, ale także w okularach przeciwsłonecznych. W przypadku kremów filtr stanowi mieszanka organicznych oraz nieorganicznych składników zapewniających bezpieczeństwo skóry przed wysuszeniem oraz nadmiernym opaleniem. Kremy różnią się między sobą pod względem intensywności działania filtrów. Im jaśniejszą mamy karnację, tym mocniejszego filtra powinnyśmy używać. Częstym błędem kobiet jest rezygnacja z kremu filtrem w przypadku chęci uzyskania opalenizny. Prócz omówionych wcześniej niebezpieczeństw grozi nam również poparzenie słoneczne, które chwilowo będzie wyglądać jak opalenizna, po kilku jednak dniach zejdzie wraz ze skórą. Zadaniem kosmetyków do opalania jest także nawilżenie skóry oraz poprawa jej kolorytu. Osoby, które nie chcą uzyskać opalenizny, powinny wybierać kosmetyki o najwyższym stopniu filtrowania, zapewniające niemal całkowitą ochronę przed słońcem.

Co powinnaś wiedzieć o promieniowaniu UV? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1