Mocno przetłuszczające się włosy to prawdziwa zmora wielu kobiet. Ułożenie z nich atrakcyjnej fryzury jest wyzwaniem, któremu naprawdę trudno jest sprostać, a konieczność ich bardzo częstego mycia niejednokrotnie sprawia, że myśl o wakacjach wywołuje jedynie przerażenie. Na szczęście włosy przetłuszczające się można okiełznać.


Przetłuszczające się włosy – przyczyny

Przetłuszczające się włosy to problem, który może mieć więcej niż jedno źródło. Najczęściej w tym kontekście wymienia się:
problemy okresu dojrzewania,
łojotokowe zapalenie skóry,
błędy żywieniowe,
problemy z gospodarką hormonalną,
niewłaściwe funkcjonowanie tarczycy.


Dermatolodzy zwracają też uwagę na to, że przetłuszczające się włosy bywają częstym wyzwaniem dla kobiet o tłustej cerze, w takim wypadku więc najlepszym rozwiązaniem wydaje się leczenie obu przypadłości w tym samym czasie. Niekiedy okazuje się też, że organizm funkcjonuje prawidłowo, włosy przetłuszczające się są zaś wynikiem ich niewłaściwej pielęgnacji.


przetłuszczające się włosy to duży problem


Podstawy pielęgnacji przetłuszczających się włosów

O szybko przetłuszczające się włosy należy dbać nieco inaczej niż o włosy, które nie stwarzają podobnych problemów. Warto też przeanalizować dotychczasowe działania, błędne często okazują się bowiem praktyki, które sami uważamy za oczywiste, a tym samym nie generujące zastrzeżeń.


1. Zmiana szamponu

Szampony na przetłuszczające się włosy powinny charakteryzować się przede wszystkim delikatnością, nie ma więc mowy o rozwiązaniach ciężkich, zawierających w swoim składzie silikon. Jeśli znalezienie idealnego rozwiązania stwarza problemy, ciekawym pomysłem może okazać się sięgnięcie po szampon przeznaczony dla najmłodszych albo należący do grupy tak zwanych szamponów ekologicznych.


2. Przetrzymywanie tłuszczu

Choć przetrzymywanie tłuszczu to jeden z najskuteczniejszych sposobów na włosy przetłuszczające się, jest to jednocześnie sposób charakteryzujący się często popełnianymi błędami. Najpoważniejszy wiąże się z praktyką, która zakłada, że nie będziemy myć włosów przez tydzień, a potem wrócimy do starych nawyków. Znacznie lepsze rezultaty przynosi stopniowe wydłużanie okresu bez kontaktu z szamponem i odżywką i obserwowanie efektów naszego działania.


3. Zmiana sposobu mycia włosów

Jeśli zmiana szamponu nie przyniosła oczekiwanego rezultatu, być może nasz problem ma swoje korzenie w niewłaściwej technice mycia włosów. Skoro nasze włosy przetłuszczają się, tarcie skóry głowy nie zda się na wiele, a nawet zintensyfikuje problem. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest stosowaniem jedynie niewielkiej ilości szamponu i delikatne wmasowywanie go w skórę głowy.


4. Zmiana sposobu suszenia włosów

Wielu kobietom wydaje się, że strumień gorącego powietrza suszy włosy najszybciej i najbardziej skutecznie. Niestety przeświadczenie to nie jest zgodne ze stanem faktycznym, a podobne praktyki tylko zachęcają gruczoły do wydzielania łoju. Dobrym pomysłem wydaje się więc zakup suszarki, która wykorzystuje również chłodny nawiew.


Przetłuszczające się włosy – domowe sposoby

Zmagając się z przetłuszczającymi się włosami, warto przypomnieć sobie, że nie jesteśmy wcale jedynymi osobami, których dotyczy ten problem. Był on typowy również dla kobiet żyjących sto lat temu, a przecież nie miały one dzisiejszych możliwości pozwalających na radzenie sobie z nim.
Jednym z najciekawszych, a jednocześnie najłatwiejszych do przygotowania rozwiązań jest płukanka wykonana z połączenia octu oraz soku z cytryny. Potrzebne będą nam cztery szklanki wody, dwie łyżki octu oraz dwie łyżki soku z cytryny, potem zaś pozostaje nam już tylko wymieszanie ich ze sobą i przepłukanie świeżo umytych szamponem włosów.

Co robić z przetłuszczającymi się włosami? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1