Branża kosmetyczna coraz częściej stawia na naturalne rozwiązania, a ekologiczne kosmetyki na dobre wypierają syntetyczne odżywki i kosmetyki do pielęgnacji ciała. W tym tekście przyglądniemy się egzotycznemu preparatowi, który pomimo swojego niezachęcającego wyglądu zaczyna być popularny nie tylko w gabinetach kosmetycznych, lecz także w domach polskich kobiet. Dowiedz się, czym jest czarne mydło, a także czy warto je stosować.


Czym jest czarne mydło?

Choć nazwa może być myląca, czarne mydło nie jest tak naprawdę czarne! Barwa tego kosmetyku jest zazwyczaj brunatna, brązowa, czasami wręcz podchodząca pod bursztyn, karmel czy przypalone drewno. Kolor jest efektem składników będących w zasadzie mieszanką klasycznej oliwy wraz z pastą z czarnych oliwek. Mydło zwykle występuje w galaretowatej, niekiedy też gumowatej formie, której towarzyszy niezwykle intensywny i zarazem (zależy dla kogo) mało atrakcyjny zapach wędzonki. W kontakcie z wodą czarne mydło ulega łatwemu spienieniu i przypomina niezwykle gęsty żel. Ze względu na swoją konsystencję mydło zazwyczaj jest sprzedawane w pojemnikach lub słoiczkach.


Oryginalna receptura tego kosmetyku pochodzi z Maroko, gdzie produkowane jest najbardziej popularne czarne mydło Savon Noire. Coraz częściej jednak można spotkać inne mydła o czarnej barwie, które różnią się od pierwowzoru składem. Niejednokrotnie możemy napotkać czarne mydła, które zostały dodatkowo wzbogacone o ekstrakty z eukaliptusa, olej laurynowy czy liczne zioła poprawiające pielęgnacyjne działanie preparatu.


Jakie właściwości wykazuje czarne mydło?

Jak powszechnie wiadomo, zarówno oliwki, jak i produkowana z nich oliwa są niezwykle cennym źródłem witaminy E, która jest częstym składnikiem kosmetyków pielęgnacyjnych. Z racji swojego detoksykacyjnego charakteru witamina ta przyczynia się do silnego oczyszczania skóry i wykazuje skuteczne działanie przeciwzmarszczkowe. Czarne mydło pozwala też na dogłębne oczyszczenie naszej skóry, a także umożliwia jej nieprzesadne zmiękczenie i nawilżenie. Pielęgnacja ciała przy pomocy marokańskiego kosmetyku pozwala też na usunięcie nadmiernego sebum, a po umyciu na skórze utrzymuje się delikatny film ochronny dla naszego ciała. Te uniwersalne właściwości czarnego mydła pozwalają stosować ten preparat zarówno u osób z cerą tłustą, nadmiernie wrażliwą, skłonną do wysychania, a także u mających problemy w postaci krost czy trądziku.


jak stosować czarne mydło


Jak stosować czarne mydło?

Okazuje się, że czarne mydło oprócz swojego tradycyjnego zastosowania można wykorzystać jeszcze w inny sposób. Pomimo klasycznego przeznaczenia, czyli środka do mycia ciała, marokański preparat jest często używany jako zamiennik pianki czy żelu do golenia. Zmiękczający i kojący charakter czarnego mydła pozwala na dobrą pielęgnację skóry, a także umożliwia szybszą jej regenerację po zacięciu się. Osoby mające problemy z wypryskami mogą połączyć czarne mydło z glinką w celu uzyskania peelingu niwelującego niedoskonałości i odświeżającego skórę. Równie częstym zastosowaniem czarnego mydła jest makijaż i wizaż, gdzie ze względu na dużą zawartość oczyszczającej oliwy kosmetyk można wykorzystywać do zmywania make-up'u.

Czarne mydło – kolejna moda czy też skuteczny kosmetyk? Ocena: 4/5 Ilość głosów: 6
Komentarze(6)
      • ~jnteresuje mnie to
        16 maj 2019

        W karzdym wieku morzna sie nim myc

        • ~prosze o odpowiedz
          16 maj 2019

          A gdze morzna go kupic

          • ~masz i sie ciesz
            18 październik 2019

            morzesz kupic w aptece

            • ~Ortografia
              22 październik 2019

              Może

              • ~Ortografia
                22 październik 2019

                Można