Lakier do paznokci to kosmetyk powszechnie stosowany przez większość z nas. Kobieta z zadbanymi, pomalowanymi paznokciami uchodzi za elegancką, dbającą o siebie. Choć niektóre z nas nie wyobrażają sobie życia bez lakieru do paznokci, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że wiele produktów tego typu może być szkodliwe dla naszego zdrowia. Zanim więc kupimy nasz ulubiony lakier do paznokci, przeczytajmy jego skład, gdyż może zawierać kilka substancji, których powinnyśmy się wystrzegać.


Czy lakier do paznokci jest bezpieczny?

Żeby lakier do paznokci posiadał konkretne właściwości, producenci dodają substancji, które niekoniecznie służą naszemu zdrowiu. Przy wyborze lakieru nie powinnyśmy kierować się wyłącznie ceną. Zwracajmy również uwagę na ich skład. Ma to szczególnie duże znacznie, jeżeli malujemy paznokcie często. Na jakie substancje zawarte w lakierach do paznokci powinnyśmy szczególnie uważać? Jedną z nich jest niewątpliwie ftalan dibutylowy. Naukowcy podejrzewają tę substancję o negatywny wpływ na nasz układ hormonalny. Zagrożeniem dla naszego zdrowia może być również substancja o nazwie nitroceluloza, która zdaniem wielu naukowców jest związkiem toksycznym. Niebezpiecznym składnikiem niektórych lakierów do paznokci jest także toluen (metylobenzen), który jest substancją drażniącą naszą skórę i układ oddechowy. Jego większe stężenia wykazują bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie naszego układu nerwowego, rozrodczego, układu krążenia i układu immunologicznego. Jeżeli malujemy paznokcie, uważajmy także na substancję znaną jako formaldehyd (aldehyd mrówkowy, metanal). Substancja ta może przenikać przez płytkę paznokcia i powodować silne podrażnienia, a także alergie.


Szkodliwe dla naszego zdrowia składniki lakierów do paznokci mogą być obecne zwłaszcza w produktach z niższej półki cenowej. Są one tanie, a zarazem posiadają właściwości, które sprawiają, że lakier na naszych paznokciach prezentuje się doskonale. Nitroceluloza sprawia, że lakier przylega do naszych paznokci, jest odpowiedzialna również za jego strukturę po zaschnięciu. Toluen sprawia, że lakier ma formę płynną i możemy pomalować nim paznokcie. Formaldehyd sprawia, że nasze paznokcie stają się twardsze (warto wspomnieć, że jest on składnikiem niektórych popularnych odżywek do paznokci).


lakier do paznokci


Jak bezpiecznie malować paznokcie?

Obecność szkodliwych substancji w wielu lakierach nie oznacza, że powinnyśmy zrezygnować z malowania naszych paznokci. Powinnyśmy jednak zdawać sobie sprawę z zagrożenia spowodowanego stosowaniem niektórych składników. Niekiedy możemy zneutralizować szkodliwe działanie lakierów poprzez wywietrzenie pomieszczenia, w którym wykonujemy manicure. Często lakiery wykazują szkodliwe działanie wówczas, kiedy wdychamy ich opary. Odpowiednia wentylacja często neutralizuje ich szkodliwy wpływ. Warto jest zapoznać się ze szkodliwymi substancjami, które mogą znajdować się w lakierach do paznokci. Pozwoli to nam ich unikać. Wielu producentów lakierów do paznokci usuwa ze składów swoich produktów potencjalnie niebezpieczne składniki, dlatego przed zakupem dobrze jest zapoznać się z etykietą.

Czy malowanie paznokci jest bezpieczne? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1