Co to są włosy dysplastyczne i jak je rozpoznać? Czy możemy zapobiegać ich rozwojowi? W jaki sposób pielęgnować głowę, by pozbyć się problemu?


Włosy dysplastyczne – charakterystyka

Włosów dysplastycznych nie sposób nie zauważyć – zwłaszcza gdy jest ich dużo – ponieważ wyraźnie różnią się wyglądem i strukturą od reszty owłosienia głowy. Są bowiem cieńsze, o wiele bardziej kruche i wyraźnie zdeformowane – miejscami przewężone, z niewielkich rozmiarów cebulką.


Włosy dysplastyczne posiadają macierz i szczątkową pochewkę korzeni. Są one uszkodzone już od samej nasady i łatwo się łamią, dlatego często nie osiągają "normalnej" długości.


Włosy dysplastyczne są zdeformowane, ponieważ mają uszkodzoną cebulkę. Dlatego właśnie już od samego początku są chore – rosną zdeformowane, a nie ulegają uszkodzeniu po wyrośnięciu. Nie należy ich zatem mylić z włosami zniszczonymi – na przykład farbowaniem lub trwałą – które pierwotnie były zdrowe.


Przyczyny problemu

Większość z nas ma na głowie uszkodzone włosy, nawet te, które określamy mianem dysplastycznych. Jeśli jednak jest ich niewiele – do 3%, jak podają niektóre źródła, problem nie istnieje. Co innego, gdy rosną one całymi kępami.


włosy dysplastyczne to duży problem


Niestety przyczyna, dla której włosy ulegają uszkodzeniu już na etapie powstawania cebulek, nie jest nam jeszcze znana. A w każdym razie nie mamy w tej kwestii pewności. Podejrzewa się, że jedną z możliwych przyczyn wyrastania włosów dysplastycznych są czynniki genetyczne – czyli rodzimy się już z tendencją do posiadania takiego owłosienia głowy. Wśród przyczyn wymienia się też zaburzenia w gospodarce hormonalnej, zwłaszcza dotyczące funkcjonowania tarczycy.


Niektóre źródła podają, że włosy dysplastyczne mogą być skutkiem uszkodzeń komórek skóry głowy, spowodowanych na przykład silnymi lekami czy promieniowaniem rentgenowskim. Ewentualnie przyczyna może być związana z niedoborem niektórych związków chemicznych lub pierwiastków, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju włosów. Mówi się o zaburzeniach w metabolizmie miedzi i cynku. W przypadku cynku, szkodliwy jest nie tylko jego niedobór, ale i nadmiar.


Włosy dysplastyczne – leczenie

Duża ilość włosów dysplastycznych na głowie z pewnością nie dodaje urody, a wręcz odwrotnie. Ich obecność tym bardziej może wzbudzać niepokój, że bywa oznaką tzw. łysienia anagenowego. Problem w tym, że nie znamy skutecznego leku na te schorzenie. Skoro jednak nie wiadomo, co jest przyczyną uszkodzenia włosów, trudno opracować metodę leczenia.


To smutna wiadomość dla osób cierpiących z powodu włosów dysplastycznych. Pozostaje im tylko stosować ogólnodostępne preparaty do pielęgnacji owłosienia głowy. Polecane są przede wszystkim kosmetyki, które intensywnie nawilżają, regenerują i wzmacniają włosy, by zapobiegać ich łamaniu. W pielęgnacji włosów dysplastycznych istotnym jest to, by unikać wszelkich zabiegów, które mogą negatywnie ingerować w strukturę włosów. Zapomnijmy zatem o trwałej ondulacji lub rozjaśnianiu.


Choć nie ma dowodów na to, że dieta może mieć wpływ na rozwój włosów dysplastycznych, zadbajmy, by nasze posiłki były pełnowartościowe. Jeśli to całkowicie nie rozwiąże problemu, to chociaż go ograniczy, a z pewnością nie zaszkodzi.

Czym są włosy dysplastyczne? Jak im zapobiec? Ocena: 4.5/5 Ilość głosów: 2