Gabinety kosmetyczne oferują obecnie bardzo szeroki wachlarz zabiegów, które pozwalają na poprawę wyglądu. Jednym z nich, który bije coraz większe rekordy popularności, jest depilacja brazylijska. W niniejszym tekście przedstawiamy, na czym ona polega i czy warto korzystać z tej metody.


Co to jest depilacja brazylijska?

Depilacją brazylijską określa się jeden z zabiegów kosmetycznych, który ukierunkowany jest na całkowite usunięcie nadmiernego owłosienia z okolic intymnych. Zabieg pozwala na pozbycie się włosów między innymi z łona, okolic odbytu i pośladków, a także warg sromowych. Podwaliny tej metody depilacji sięgają aż czasów starożytnych, gdy na terenach państw Morza Śródziemnego wykonywano całkowitą depilację ze względów higienicznych i sakralnych. W tamtych czasach owłosienie na ciele kobiet było nieakceptowane przez konserwatywne społeczeństwo. Popularyzacja tej metody nastąpiła w latach 90., kiedy to siedem sióstr o brazylijskim pochodzeniu założyło pierwszy salon zajmujący się latynoskim rodzajem depilacji.


Przygotowanie i przebieg zabiegu

Podstawowym wskazaniem do depilacji brazylijskiej jest odpowiednia wielkość owłosienia. W tym przypadku mówimy o włosach mających przynajmniej 0,5 cm długości, ale nie więcej niż 1,5 cm. W związku z tym najlepiej na minimum dwa tygodnie przed zabiegiem zrezygnować z golenia okolic intymnych. Obszar ciała mający zostać poddany depilacji winien być suchy, w celu dokładnego usunięcia niechcianego owłosienia. Dlatego też kobiety powinny unikać natłuszczania skóry za pomocą wszelakich balsamów bądź emulsji do ciała. Bezpośrednio przed samym zabiegiem należy wykonać dezynfekcję za pomocą nawilżanych chusteczek higienicznych.


Kolejnym punktem jest wybór środka depilującego. W przypadku brazylijskiej depilacji mamy do wyboru jedynie dwa produkty. Pierwszym z nich jest pasta cukrowa, która wykorzystywana w tej procedurze powinna być odpowiednio podgrzana. Masa powinna zostać nałożona szpatułką w kierunku wzrostu włosów, a następnie mocno przyciśnięta do momentu jej zaschnięcia. Następnie kosmetyczka podnosi wysuszony płat cukru i pociągając do w kierunku porostu owłosienia, wyrywa włoski wraz z głęboko zakorzenionymi cebulkami.


Drugim środkiem jest wosk, który również po uprzednim ogrzaniu jest nakładany w formie płynnej. Rozsmarowany produkt zostaje następnie przykryty na kilkanaście sekund bawełnianym plastrem, by następnie zostać zdartym usuwając większość niechcianych włosków. Warto pamiętać o tym, że wosk winien zostać nałożony przy pomocy szpatułki. Zapewnia ona nie tylko dokładniejsze rozprowadzenie smarowidła, ale i większe bezpieczeństwo oraz lepszą higienę niż ciągle popularne rolki. Bez względu na to, który sposób wybierzemy, zawsze należy dokonać odpowiedniego nawilżenia po przeprowadzonym zabiegu. W tym celu zaleca się stosowanie oliwek bądź balsamów odżywczych, które znacząco zmniejszą ryzyko rozwoju infekcji wynikających z braku owłosienia.


Jakie różnice warto zauważyć pomiędzy obiema metodami? Przede wszystkim masa cukrowa jest przyjaźniejsza dla skóry. Duża gęstość pozwala na dogłębne dotarcie do struktury włosa, co pozwala na jego wyrwanie wraz z zakorzenioną cebulką. Co więcej, pasta cukrowa nie powoduje silnego podrażnienia skóry, gdyż sama od niej odchodzi. Natomiast wosk zostaje przytwierdzony również do naszego ciała, co może powodować jego uszkodzenia. Kolejna odrębność dotyczy ceny. Zabiegi wykorzystujące pastę cukrową są zazwyczaj dużo droższe i mogą nawet dwukrotnie przewyższyć koszty depilacji brazylijskiej, która bazuje na wosku.


depilacja brazylijska


Depilacja brazylijska - efekty

Dzięki depilacji brazylijskiej, problem nadmiernego i niechcianego owłosienia mija na dłuższy czas. Po pierwszej sesji skóra pozostaje zwykle gładka ponad 2 miesiące od zabiegu. Co więcej, wykorzystanie pasty cukrowej zapewnia poprawę jej kondycji i wytrzymałości poprzez wzrost ochrony przed rozwojem bakterii oraz innych chorobotwórczych drobnoustrojów. Sama skóra odnosi niebywałe korzyści – mniejsze owłosienie przyczynia się do zmniejszenia potliwości, a co za tym idzie, szkodliwego przetłuszczenia depilowanych obszarów, co wpływa na ich higienę.


Kilka przydatnych informacji

W sieci bardzo często pojawiają się pytania, czy depilacja brazylijska jest zabiegiem bolesnym i trudnym do przetrwania. Tak więc odpowiadamy – latynoska metoda usuwania nadmiernego owłosienia stanowi jeden z najbardziej bolesnych sposobów depilacji. Ból, choć nie nie jest długotrwały i pojawia się tylko w momencie usuwania pasty cukrowej bądź wosku, odczuwany jest bardzo intensywnie. Niekiedy,

w skrajnych przypadkach, może dojść do oderwania fragmentu skóry, co powoduje wzrost szans na rozwój infekcji i chorób.


Równie częste wątpliwości rodzą się w temacie samodzielnej depilacji brazylijskiej w domu. Oczywiście, okolice intymne, podobnie jak pozostałe części ciała, mogą zostać wydepilowane przez nas samodzielnie, co pozwoli zaoszczędzić w pewien sposób koszty. Niemniej jednak warto pamiętać, że część miejsc jest trudno dostępna i po prostu wymaga pomocy drugiej osoby. Co więcej, brazylijska metoda usuwania nadmiernego owłosienia może powodować, wspomniane już niejednokrotnie w tekście, uszkodzenia skóry. Wobec tego lepiej skorzystać z umiejętności wykwalifikowanych kosmetyczek, które mają od nas większe doświadczenie w tej kwestii.


Ostatnią rzeczą dotyczącą depilacji pochodzącej z Brazylii są przeciwwskazania. Istnieje kilka głównych czynników dyskwalifikujących stosowanie tej metody kosmetycznej. W główniej mierze mowa tu o osobach zmagających się z wszelkiego rodzaju zmianami i chorobami o podłożu dermalnym. Krostki, pęcherze, wykwity czy wysypka są znaczącym ograniczeniem dla depilacji brazylijskiej. Również osoby stosujące leki rozrzedzające krew bądź przejawiające dużą wrażliwość naczynek w skórze powinny zrezygnować z tego sposobu usuwania włosów. Ryzyko uszkodzenia skóry jest znacznie większe niż w pozostałych przypadkach, co rzutuje na łatwiejszy rozwój infekcji w obrębie miejsca zabiegowego.

Depilacja brazyliska - wszystko, co musisz o niej wiedzieć Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1