Istnieje wiele sposób na to, żeby pozbyć się niechcianego owłosienia. Niektóre metody są bardziej popularne, natomiast inne mniej. Depilacja chemiczna może być zaliczona do pierwszej z tych kategorii.


Na czym polega depilacja chemiczna?

Depilacja chemiczna wykonywana jest przy pomocy kosmetyków, które zawierają składniki rozpuszczające włosy. Zazwyczaj są to związki chemiczne, które rozpuszczają włoski na powierzchni. Natomiast rzadziej zdarza się, że kosmetyki zawierają substancje docierające w głąb skóry, które rozpuszczają cebulki, opóźniając odrost włosów. Oprócz tych związków kosmetyki do depilacji chemicznej zawierają składniki zapobiegające podrażnieniom skóry. Kosmetyki najczęściej mają formę kremu, ale dostępne są także pianki i żele. Nakłada się je na suchą skórę i zmywa po upływie czasu określonego w instrukcji. Z tej metody usuwania owłosienia korzystają nie tylko kobiety. Depilacja chemiczna u mężczyzn zyskała dużą popularność – panowie także doceniają jej zalety.


Zalety depilacji chemicznej

Za najważniejszą zaletę tej metody depilacji uznaje się jej bezbolesność. Depilację chemiczną można polecić osobom wrażliwym na ból, które nie chcą korzystać z wosku lub innych bolesnych metod. Doskonale sprawdza się w przypadku wrażliwych partii ciała, takich jak pachy oraz miejsca intymne. Drugą zaletą jest fakt, że odrastające włoski mają lekko zaokrąglone końcówki, dlatego nie są tak kłujące jak po zastosowaniu maszynki. Należy zwrócić uwagę także na to, że kosmetyki do depilacji chemicznej dobrze sobie radzą zarówno z krótszymi, jak i z dłuższymi włoskami. Właściwie dobrane są w stanie usunąć nawet mocne włosy.


depilacja chemiczna pozwala na gładkie nogi


Jakie wady ma depilacja chemiczna?

Główną wadą depilacji chemicznej jest krótkotrwałość uzyskanego efektu, ponieważ włoski zaczynają być widoczne już po 3–4 dniach od wykonania zabiegu. Depilację trzeba zatem często powtarzać, co jest dość kłopotliwe, biorąc pod uwagę, że jest to zabieg czasochłonny.


Przeciwwskazania do depilacji chemicznej

Podobnie jak w przypadku wszelkich innych zabiegów kosmetycznych wykonywanych przy pomocy substancji chemicznych, przeciwwskazaniem do takiej depilacji może być uczulenie na składniki kosmetyków depilujących. Reakcje alergiczne zdarzają się bardzo rzadko i nie są zbyt groźne. W celu wykluczenia możliwości ich wystąpienia należy wykonać test alergiczny. Krem nakłada się na niewielką powierzchnię skóry, najlepiej w mało widocznym miejscu. Jeżeli po upływie kilku godzin od zmycia kosmetyku nie pojawią się efekty uboczne takie jak świąd czy zaczerwienienie skóry, to można rozpocząć właściwy zabieg. Depilacji chemicznej nie należy stosować także wtedy, gdy na skórze znajdują się świeże rany. W celu zachowania pełnego bezpieczeństwa konieczne jest dokładne zapoznanie się z instrukcją dołączoną do kosmetyku i dostosowanie się do zawartych w niej wskazówek.


Depilacja chemiczna to dobre rozwiązanie dla każdego, dla kogo bezbolesne usunięcie włosków jest ważniejsze od trwałości uzyskanego efektu. Decydując się na tę metodę depilacji, warto poświęcić uwagę dostępnym kosmetykom, ponieważ jakość zastosowanego preparatu na istotny wpływ na rezultaty zabiegu.

Depilacja chemiczna – co warto o niej wiedzieć? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1