Depilacja to zabieg, który pozwala na trwałe (kilka tygodni) usunięcie niechcianego owłosienia. Wiąże się również z osłabieniem wzrostu włosów, których nie udało się usunąć podczas pierwszego zabiegu oraz zmniejszeniem obfitości wzrostu nowych, dopiero pojawiających się. Istnieje kilka rodzajów depilacji, które cechuje różna skuteczność. Istnieje depilacja mechaniczna, chemiczna i depilacja światłem. Depilacji można dokonać w domu lub w salonach kosmetycznych. Depilację stosujemy, gdy włosy mają około 5 mm.

 

Depilacja laserowa

Depilacja laserowa to jedna z najskuteczniejszych metod usuwania niechcianego owłosienia. Depilację laserową do niedawna wykonywało się tylko w gabinetach kosmetycznych. Obecnie jest możliwość wykonania takiego zabiegu również w domu, ponieważ na rynku pojawiły się depilatory laserowe do użycia indywidualnego.


Depilacja polega na rażeniu cebulek włosów wiązką światła - laseru. Wiązka pochłania melaninę, czyli zawarty w skórze ciemny barwnik i zamienia na energię cieplną. Energia ta jest odpowiedzialna za niszczenie cebulek włosów. Laser jest w stanie zniszczyć wszystkie włosy, które nie są w fazie uśpienia. By depilacja laserowa była całkowicie skuteczna, musimy zabieg powtórzyć co najmniej trzy razy, ponieważ cykl życia włosa trwa do 6 tygodni. Depilację laserową powtarzamy raz w miesiącu. Po trzech zabiegach stwierdzamy, czy potrzebujemy kolejnego.

 

Depilacja woskiem

Depilacja woskiem jest metodą mechaniczną depilacji. Wyrywamy włosy wraz z cebulkami. Depilacja woskiem polega na nałożeniu szpatułką rozgrzanego do temperatury około 37 stopni wosku na skórę, z której chcemy usunąć niechciane owłosienie. Wosk nakładamy zgodnie ze wzrostem włosów. Na mokry wosk nakładamy dołączone plastry fizeliny (najczęściej) i czekamy do zastygnięcia. Zrywamy plastry w kierunku odwrotnym do nakładania, czyli pod włos.


Depilacja woskiem jest bolesna i dosyć mocno drażniąca skórę, dlatego powinny jej unikać kobiety o wrażliwej skórze i problemach z naczyniami krwionośnymi.


depilacja to świetmy sposób na gładkie nogi

 

Fotodepilacja

Fotodepilacja to inna nazwa dla depilacji laserowej. Mówi się również fotoepilacja. Najskuteczniejsza jest, gdy włos ma około 5 mm i jest w pierwszej fazie wzrostu. Depilator laserowy, z którego korzysta się w gabinetach kosmetycznych, rozpoznaje kolor skóry i włosów, dlatego w konkretny sposób dobiera siłę wiązki światła, czyniąc zabieg skutecznym i bezpiecznym.

 

Depilacja brazylijska

Depilacja brazylijska to nazwa depilacji okolic intymnych, a nie sposobu depilowania. Depilacja brazylijska jest coraz częściej spotykanym zabiegiem. Dotyczy wzgórka łonowego, pachwin, warg sromowych większych, okolic odbytu oraz pośladków. Zwyczajowo pozostawia się mały pasek włosów w okolicach łechtaczki. Depilacja brazylijska może być wykonywana woskiem. Jest to bardzo bolesny zabieg i nieco niebezpieczny z uwagi na delikatność skóry okolic intymnych. Można jej dokonać również pastą cukrową, która jest metodą chemiczną i w mniejszym stopniu mechaniczną. Pasta cukrowa sprawia, że włosy wychodzą wraz z cebulkami i ich usunięcie wraz z płatami zaschniętej pasty nie jest bolesne.


Depilacji brazylijskiej z uwagi na trudne dotarcie do niektórych części ciała oraz niebezpieczeństwo uszkodzenia skóry powinno dokonywać się w salonach kosmetycznych.

Depilacja, czyli trwałe usuwanie owłosienia Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1