Chciałabyś w końcu przejść na dietę – ale nie wiesz, jaką wybrać? Być może najpierw powinnaś poznać swój typ sylwetki, aby odpowiednio dobrać nowy sposób odżywiania się. Poznaj różne rodzaje diet, w zależności od posiadanej sylwetki. Figura gruszka, jabłko, klepsydra, a może prostokąt? Poniżej znajdują się wskazówki, jak rozpoznać swój typ sylwetki jak dobrać właściwą dietę.


Typ sylwetki JABŁKO

Figura typu jabłko jabłko to jeden z najpopularniejszych typów kobiecej sylwetki. Charakteryzuje się ona długimi, szczupłymi nogami, brakiem wcięcia w talii i dość wydatnym brzuchem. Przy takiej figurze tyje się przeważnie w partiach brzucha (można zauważyć tworzące się wałeczki tłuszczu) oraz w ramionach i plecach, które stając się coraz szersze sprawiają, że cała sylwetka wygląda na dość obszerną. Rzadko panie posiadające sylwetkę jabłko skarżą się na masywne łydki czy uda.


Dieta dla figury jabłko wiąże się z eliminacją z codziennego menu tłuszczów zwierzęcych. To właśnie one odkładają się na brzuchu i ramionach w postaci niechcianych wałeczków. Należy zrezygnować z jedzenia tłustych wędlin, smażonego mięsa, tłustego masła i śmietany. Do jadłospisu trzeba za to dodać ryby, drób i duże ilości warzyw. Zalecane są przede wszystkim: pomidory, brokuły, kalafiory, marchew i buraki. Zamiast batoników czy czekoladek lepiej jest sięgać po słodkie owoce takie jak truskawki czy winogrona. Dieta dla figury typu jabłko opiera się też na często spożywanych posiłkach – najlepiej jeść 5 razy dziennie, w regularnych odstępach czasu. Porcje nie powinny być zbyt duże. Należy także pamiętać o regularnym piciu wody – minimum 1,5 l dziennie.


Typ sylwetki GRUSZKA

Figura gruszka przypomina nieco literę „A” – panie o tym typie sylwetki cechuje przede wszystkim talia osy. Ponadto gruszka ma smukłą szyję, długie ręce i nie za mały ani nie za duży biust. Mimo to panie o takiej sylwetce również mają powody do narzekania – zwłaszcza na dolne partie ciała. Zazwyczaj mają one szerokie biodra, dość duże pośladki i masywne uda. To właśnie tam lokują się niechciane kalorie.


Dieta dla figury typu gruszka to większe wyzwanie. Kalorie osadzają się w dolnych partiach ciała, a stamtąd najtrudniej jest się ich pozbyć. W organizmie gruszki toksyny lubią gromadzić się w dużych ilościach, dlatego zaleca się zrezygnować z picia alkoholu lub bardzo go ograniczyć. Należy też zrezygnować ze słodyczy, konserwowanych produktów, tłustych sosów, bananów i ziemniaków. Niewskazane są białe pieczywo i makarony oraz potrawy smażone. Trzeba jeść za to dużo kaszy (każdy rodzaj), warzywa przygotowywane na parze, białe mięso i ryby (nie te wędzone). Przy tym typie figury także ważne jest picie dużej ilości wody.


typ sylwetki


Typ sylwetki KLEPSYDRA

Figura klepsydra uchodzi za najbardziej seksowny typ sylwetki. Charakteryzuje ją duży biust, idealna proporcja między szerokimi biodrami i ramionami, pełne, kształtne pośladki i wąska talia.
Dieta dla figury klepsydry opiera się na produktach o średnim lub niskim indeksie glikemicznym. Panie klepsydry, które chcą schudnąć, muszą ograniczyć mączne produkty, słodkie i słone przekąski. Niewskazane jest białe pieczywo, ziemniaki, białe makarony oraz ryż. Należy jeść ryby, owoce (nie banany), mięso drobiowe oraz warzywa. Przy tej diecie także trzeba regularnie pić mineralną wodę.


Typ sylwetki PROSTOKĄT

Figura prostokąt, inaczej nazywana papryką lub tubą, to też popularny typ figury. Prostokąt to prosta sylwetka, bez kobiecych kształtów. Charakterystycznym elementem są szerokie ramiona i biodra, mały biust i brak talii. Często określa się ją mianem „chłopięcej”.


Dieta dla figury prostokąta nie jest skomplikowana. Wystarczy jedynie zrezygnować z jedzenia fast-foodów, tłustych, smażonych produktów i masła. Dieta powinna być za to bogata w warzywa, owoce (porzeczki, jeżyny, maliny), białe mięso. Należy też dużo pić – może być to woda mineralna lub herbata (najlepiej zielona).


To cztery podstawowe typy figury. Dzięki wskazówkom, jak każda z nich wygląda, można dobrać idealną dietę.

Dieta, która korzystnie wpłynie na twoją figurę Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1