Nawilżanie skóry wydaje się oczywiste dla kobiet (a nawet mężczyzn) w każdym wieku. Mimo tego często o nim zapominamy lub nie mamy na nie czasu. Wolimy zafundować skórze wysuszający fluid niż krem nawilżający. Tymczasem cera za wszelkie zaniedbania odpłaca nam się po latach. I odwrotnie, za systematyczne dbanie o nią – nagradza.


Co nam daje nawilżanie skóry?

Zdajemy sobie sprawę, że nawilżenia wyjątkowo potrzebuje cera sucha i wrażliwa. To fakt. Ale ten krok pielęgnacyjny jest ważny przy każdym rodzaju cery, nawet tej tłustej (nawiasem mówiąc, czasem dzieje się tak, że cera przetłuszcza się z powodu braku nawilżenia, gdyż organizm wytwarza tzw. sebum, by uzupełnić braki w nawilżeniu). Odpowiednie i systematyczne nawilżanie skóry twarzy może znacznie opóźnić pojawianie się zmarszczek, które to bywają efektem braku wody wewnątrz skóry. Nawilżanie obowiązuje przez cały rok, ale szczególną uwagę (może nawet przez dodatkowe zabiegi ochronne) powinnyśmy poświęcić cerze w okresie jesienno-zimowym, kiedy zimne powietrze, mróz i wiatr dodatkowo wysuszają cerę.


nawilżanie skóry


Jak dbać o nawilżanie skóry?

Powiedzmy sobie, na jakie substancje warto zwrócić uwagę podczas wybierania odpowiednich kremów i innych kosmetyków nawilżających. Algi morskie – usuwają toksyny, poprawiają gładkość i elastyczność skóry, posiadają też właściwości przeciwutleniające. Klas hialuronowy – jego rolą jest wiązanie wody, naturalnie występuje w ludzkiej skórze, ale codziennie w 30% ulega rozpadowi. Z wiekiem jego stężenie maleje, dlatego wiele kremów dla cery dojrzałej zawiera ten składnik. Również kolagen to białko naturalnie występujące w naszej skórze, którego niestety z wiekiem też mamy coraz mniej. Kolagen zapobiega odwadnianiu się skóry, utrzymuje jej jędrność i elastyczność, a także minimalizuje zmarszczki. W końcu można zwrócić uwagę na wiele cennych olejków, takich jak np. arganowy, bogaty w witaminę E – przeciwdziała starzeniu się skóry, uzupełnia niedobory składników tłuszczowych w skórze, chroni skórę przed działaniem czynników zewnętrznych, zmniejsza blizny i poprawia elastyczność skóry.


Z kolei jak pielęgnować skórę, aby zapewnić jej optymalne nawilżenie? Obowiązkowo mycie twarzy 2 razy dziennie, wtedy też przecieranie jej tonikiem dobranym do potrzeb skóry (ułatwia późniejsze wchłanianie się kosmetyków) i odpowiedni krem, który posiada choć jedną z substancji nawilżających. Na noc możemy skórze zafundować bardziej intensywne nawilżenie, na dzień lżejsze. Ewentualnie rano po nałożeniu kremu, możemy pozwolić sobie na lekki podkład mineralny. Przynajmniej raz w tygodniu wskazany jest dodatkowy zabieg w domowym zaciszu, na przykład peeling enzymatyczny oraz maska. Co do maski, bardzo dobrze spisują się te algowe albo na bazie glinek. Z kolei raz w miesiącu dobrze jeśli skorzystamy z profesjonalnego zabiegu złuszczającego u kosmetyczki, np. peelingu kawitacyjnego, mikrodermabrazji lub zabiegu wykorzystującego kwasy. Tego typu pielęgnacja sprawi, że cera będzie chętniej wchłaniała dostarczane jej kremy.


I uwierzcie, o wiele łatwiej już w młodym wieku zacząć dbać o nawilżanie cery, niż później zmagać się z szarą, suchą i pomarszczoną cerą, którą da się już tylko naprawić bardzo drogimi zabiegami medycyny estetycznej. Nawilżanie powinno być dla nas naturalne niczym mycie zębów.

Dlaczego warto dbać o odpowiednie nawilżenie skóry? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1