Właściwie dobrana fryzura potrafi doskonale zatuszować mankamenty w kształcie twarzy – wyszczuplić twarz zbyt okrągłą, skrócić podłużną i nadać łagodniejszych rysów twarzy kwadratowej. Najlepiej dobierze ci ją sprawdzony fryzjer, ale już dziś dowiedz się, jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy.


Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy?

Wybierając fryzurę, z pewnością zwracamy uwagę na to, jaka obecnie panuje moda oraz w jakiej długości i rodzaju cięcia lubimy siebie najbardziej. Zwracamy też uwagę na wiek – w młodości więcej eksperymentujemy, z wiekiem raczej wybieramy bezpieczne i sprawdzone uczesania. Do tego powinnyśmy też dopasować fryzurę do kształtu twarzy. Pozwoli to nie tylko ukryć ewentualne mankamenty, ale też wyeksponować naturalne piękno.


Jeśli brak nam pewności, jaki kształt twarzy posiadamy, możemy stanąć przed lustrem z gładko spiętymi włosami i odrysować na lustrze (np. kredką do oczu) kształt naszej twarzy. Następnie przyjrzeć się dokładnie konturom i porównać z wzorcowymi kształtami. Z taką wiedzą łatwiej będzie nam zdecydować, jaka fryzura będzie najlepiej dopasowana.


jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy


Fryzury do twarzy okrągłej

Twarz okrągła charakteryzuje się szerokością zbliżoną do długości, zaokrąglonym podbródkiem, raczej niskim czołem i pełnymi policzkami. Dobrze dobrana fryzura ma za zadanie wyszczuplić i wydłużyć twarz. Najlepiej sprawdzi się wszelka asymetria i cieniowanie włosów. Możesz nosić fryzurę z długich włosów, zadbaj tylko, aby końce były pocieniowane bądź postrzępione, co nada jej lekkości. Proste, grube włosy wyglądają ciężko i optycznie podkreślą okrągłą twarz. Inną propozycją są fryzury półdługie, z końcami opadającymi na ramiona. Jeśli marzy ci się grzywka, możesz ja nosić, ale koniecznie dłuższą, zaczesaną na bok. W prostej, ciężkiej grzywce a’la Kleopatra nie będzie ci korzystnie. Pucułowatość policzków będzie jeszcze podkreślona. Warto też, aby cięcie umożliwiało lekkie uniesienie nasady włosów. Możesz dodatkowo nieco je tapirować na czubku głowy, a fryzura nabierze lekkości i wysmukli twarz. Unikaj krótkich włosów i prostych grzywek. Jeśli jednak zależy ci, aby mieć krótkie włosy, wybierz fryzurę warstwową.


Fryzury do twarzy owalnej

Twarz owalna uznawana jest za najbardziej zbliżoną do ideału i najatrakcyjniejszą. Policzki stanowią najszerszą część twarzy, podbródek jest lekko zaokrąglony a czoło wysokie. Posiadaczki owalnej twarzy mogą czuć się szczęściarami. Pasuje do nich niemal każdy rodzaj uczesania. Z powodzeniem mogą nosić włosy długie, krótkie, proste i lekko kręcone, z grzywką i bez. W przypadku długich fryzur powinno się jedynie unikać przedziałka na środku głowy, gdyż może on optycznie wydłużyć twarz, przez co straci swoje idealne proporcje.


Fryzury do twarzy kwadratowej

Cechą twarzy kwadratowej jest zbliżona szerokość czoła, policzków oraz dolnej szczęki. Czoło jest raczej niskie, policzki rozstawione szeroko, szeroki podbródek. Jakie fryzury pasują do kwadratowej twarzy? Fryzura dla tego kształtu ma za zadanie optycznie wydłużyć twarz. Najlepiej sprawdzą się asymetryczne cięcia oraz grzywka zaczesana na bok. Końce włosów powinny lekko nachodzić na twarz, aby skorygować ostry podbródek. Świetnie sprawdzą się tu fryzury z włosów półdługich, które będą nieco wycieniowane.


Fryzury do twarzy trójkątnej i serduszka

Twarz trójkątna jest pociągła, a najszerszą jej częścią jest czoło. Podbródek jest zwykle dość długi i spiczasty. Idealna fryzura dla „serduszka” ma za zadanie wyszczuplić i wydłużyć czoło oraz poszerzyć podbródek, łagodząc jego spiczastość. Mamy tutaj dużą swobodę w doborze fryzur. Świetnie sprawdzą się uczesania z włosów prostych jak i lekko kręconych. Wskazana jest nawet grzywka – może być zarówno prosta, jak i nieco asymetryczna lub czesana na bok. Lepiej wybierać włosy półdługie lub długie. Krótkie fryzury mogą niepotrzebnie wydłużyć twarz i podkreślić ostre zakończenie podbródka.


Dobrze dobrana fryzura może zdziałać cuda i wspaniale skorygować twój kształt twarzy, dzięki czemu zyskasz zupełnie nowy wizerunek. Skorzystaj z naszych wskazówek i udaj się do dobrego fryzjera, a już nie będziesz musiała martwić się kiepskim uczesaniem.

Dobór fryzury do kształtu twarzy - sprawdź, co jest ważne! Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1