Łupież tłusty, łupież suchy
Łupież tłusty to ten, który objawia się żółtym, złuszczonym naskórkiem. Z tym łupieżem raczej nie poradzisz sobie sama i powinnaś jak najprędzej skorzystać z konsultacji lekarskiej, ponieważ nieleczony może prowadzić nawet do łojotokowego zapalenia skóry. Nie ryzykuj - idź do lekarza.
Łupież suchy to łagodniejsza odmiana łupieżu tłustego. Skóra jest wtedy swędząca i złuszcza się małymi, białymi płatami. Na szczęście istnieje wiele, nie tylko domowych, sposobów na łupież. Z czego naprawdę warto skorzystać?
Domowe sposoby na łupież: kompres z oliwy z oliwek
Na pewno masz świadomość, że oliwa z oliwek przydać się może nie tylko w kuchni. Wykorzystuje się ją także do przygotowania różnych domowych kosmetyków. W przypadku łupieżu, nie potrzebne będą żadne dodatki. Wystarczy, że rozetrzesz oliwę na dłoniach, a później wmasujesz w skórę głowy. Oczywiście nie możesz przesadzać z jej ilością - idealna będzie ćwiartka szklanki. Oliwa powinna pozostać na głowie przez najwyżej kwadrans, ale nie mniej niż dziesięć minut. Przed jej zmyciem wykonaj jeszcze krótki masaż skóry głowy, a później spłucz ją dokładnie delikatnym, sprawdzonym szamponem.
Cuda zdziała też cytryna
I tutaj także nie ma wielkiej filozofii. Wystarczy, że rozkroisz ją na kilka plastrów, a później jednym z nich zaczniesz masować skórę głowy. Ten masaż powinien trwać przez około pięć minut. Następnie wystarczy spłukać włosy ulubionym szamponem. Oczywiście kuracja cytrynowa raczej nie rozwiąże problemu po jednym zastosowaniu, ale jest na tyle bezpieczna, że można ją stosować codziennie, aż do ustąpienia objawów łupieżu.
Jak pozbyć się łupieżu domowym sposobem? Wcierka czosnkowa
Chociaż ma dość intensywny i nie przez wszystkich lubiany zapach, to biorąc pod uwagę domowe sposoby na łupież, ten jest jednym z najskuteczniejszych. Miksturę przygotowujemy w niezwykle prosty sposób. Obieramy dwa ząbki czosnku, rozgniatamy je dokładnie i mieszamy ze szklanką ciepłej, najlepiej przegotowanej wody. Później znów wielkie wcieranie i oczekiwanie – skórze głowy wystarczy około 5 minut. Możesz spłukać wcierkę zwykłą, ciepłą wodą, ale biorąc pod uwagę fakt, że pozostawi ona na pewno dość nieprzyjemny zapach, lepiej będzie, jeżeli wykorzystasz w tym celu delikatny szampon. Pamiętaj, że czosnek może podrażnić skórę głowy, dlatego akurat ten sposób stosować możesz nie częściej niż raz na siedem dni.
Naturalne sposoby na łupież? Pomóc może także ocet
I chociaż to kolejna nieprzyjemnie pachnąca mieszanka, to również jest skuteczna i warto ją stosować. Po umyciu włosów szamponem dodaj do miski z wodą dwie łyżki octu i przepłucz nią głowę.
Pamiętaj też o peelingach. Rób je przynajmniej dwa razy w tygodniu. Wybieraj kosmetyk, który będzie drobnoziarnisty, by nie podrażnić delikatnej skóry głowy. Możesz również przygotować własną, domową mieszankę ze składników naturalnych. Jeżeli wymienione przez nas domowe sposoby na łupież nie działają, skonsultuj się z lekarzem, który zaleci odpowiednie leczenie.
a mi pomógł Pirolam, który nie tylko zwalcza łupież, ale i dba o włosy
U mnie domowe sposoby nie tyle zawiodły, co bardzo zaogniły łupież. Później długo próbowałam go wyleczyć. Muszę tutaj polecić szampon Ducray Kelual DS, który pomoże nie tylko na łupież, ale też między innymi na ŁZS. Ma dobry skład i fajnie pachnie.