Mężczyźni spoglądają z zainteresowaniem, a inne kobiety z zazdrością. Jednak posiadaczki dużych piersi nie zawsze się z tego cieszą. Bardzo duży biust często oznacza ból kręgosłupa i problemy z doborem bielizny. Jeśli natura hojnie cię obdarzyła, sprawdź, jak dobrać stanik, aby zyskał na tym wygląd twoich piersi i kondycja kręgosłupa. 


Kiedy biust uznaje się za bardzo duży?

Istnieją wytyczne, które z góry określają, powyżej jakiego rozmiaru biust uznaje się za duży. Jednak jest to także sprawa indywidualna, zależna od takich czynników jak wzrost, waga, szerokość ramion itp. W teorii 80C jest biustem średnim, jednak dla drobnej pani o wymiarach 150 cm, 45 kg, piersi w tym rozmiarze będą bardzo duże. Kobieta taka nie będzie miała problemów z zakupem stanika, bo to popularna rozmiarówka, ale będą jej dotyczyć inne konsekwencje posiadania dużego biustu – może mieć bóle kręgosłupa, problemy z dopasowaniem bluzki i sukienki, odczuwać dyskomfort podczas uprawiania sportu. Określenie „duży biust” może być dla wielu pań względne.


Oficjalnie przyjęło się, że duży biust zaczyna się powyżej miseczki F. Dla przypomnienia istnieje rozpiętość rozmiaru miseczki biustonosza od A do KK a obwodu od 60 do 110 cm.


duży biust


Czy duży biust to zawsze powód do dumy?

Otoczenie może zazdrościć, ale właścicielki dużego biustu często nie są z niego zadowolone. Latem zdarzają się odparzenia i obtarcia na skórze, bo obfity biust styka się ze skórą. Dochodzą inne problemy zdrowotne, głównie bóle kręgosłupa, spowodowane dźwiganiem dużego obciążenia. Jeśli dodatkowo stanik jest źle dobrany, a kobieta ma zwyczaj garbienia się, bóle będą się tylko pogłębiać.


Duży biust przeszkadza także w uprawianiu sportu. Jogging, skoki na skakance i wszelkie sporty wymagające wielu podskoków i intensywnych ruchów (np. aerobik), pozostają poza zasięgiem kobiet o obfitym biuście. Czasem, gdy biust jest naprawdę duży, nawet spokojna gimnastyka czy pilates jest wyzwaniem, bo piersi krępują ruchy.


Panie o dużym biuście narzekają też na dobór garderoby i bielizny. Jeśli ich sylwetka jest stosunkowo szczupła, a biust jest wyjątkowo duży, problem się pogłębia. Producenci niestety przyjmują, że jak kobieta jest szczupła to ma mały biust, a te z dużym biustem muszą być otyłe. Dobranie więc koszuli wystarczająco dużej w biuście, ale nieodstającej w tali graniczy więc z cudem. Problem pojawia się też z bielizną. Kobiety często nie wiedzą, jaki rozmiar i rodzaj biustonosza będzie dla nich najlepszy, ogranicza ich też wybór na rynku – biustonosze w niestandardowych rozmiarach nie są dostępne w każdym sklepie z bielizną i zwykle są droższe.


Jak powinien wyglądać stanik dla dużego biustu?

Stanik dla dużego biustu przede wszystkim powinien mieć szerokie, dobrze wyprofilowane ramiączka oraz zabudowane miseczki. Biustonosz powinien idealnie zbierać piersi a mocne fiszbiny uniemożliwiać kontakt piersi ze skórą pod piersiami. Piersi nie mają prawa wylewać się po bokach na górze biustonosza. W idealnie dobranym staniku biust będzie cały dzień tkwił w miseczce. Obwód stanika pod biustem musi idealnie przylegać, nawet jeśli początkowo będziesz mieć wrażenie, że jest za ciasny. Jeśli przez całe życie nosiłaś zbyt luźne w obwodzie staniki, tak że często na plecach podciągały się nieestetycznie na łopatki, to rzeczywiście początkowo dobrze dobrany stanik może ci się wydać ciasny pod piersiami. Szybko jednak przekonasz się, że dzięki temu piersi będą doskonale pasować do stanika, bez wylewania się z miseczek. Po kilku miesiącach możesz też zauważyć znaczącą poprawę kondycji piersi. Duży biust powinien być głównie podtrzymywany w miejscu obwodu, a nie za pomocą ramiączek, dlatego nie mogą one wbijać się w ramiona.


Paniom z dużymi biustami szczególnie gorąco poleca się wizytę u brafitterki, która pomoże dobrać odpowiedni rozmiar. Obfite biusty są bardziej wymagające a nieodpowiednim doborem bielizny można zdeformować ich wygląd a siebie narazić na dyskomfort. Poświęć trochę czasu na znalezienie właściwego rozmiaru i modelu stanika dla siebie, a życie z dużym biustem będzie dużo bardziej wygodne.

Jak dobrać idealny stanik do dużego biustu Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1