Płyn micelarny to kosmetyk 3 w 1, który łączy w sobie właściwości mleczka, toniku i dwufazowego płynu do wodoodpornego makijażu. Dzięki niemu możesz błyskawicznie usunąć makijaż, a jednocześnie oczyścić i ukoić swoją skórę. Czy warto stosować go samodzielnie, zarzucając tym samym tradycyjny, kilkuetapowy proces pielęgnacji twarzy? Dowiedz się, jak działają płyny micelarne!


Co to jest płyn micelarny?

Nazwa tego produktu pochodzi od miceli – mikroskopijnych kuleczek złożonych z aktywnych cząsteczek, które tworzą roztwór wodny o wyjątkowych właściwościach. Zewnętrzne cząsteczki miceli przyciągają wodę i odpychają tłuszcze, a wewnętrzne – odpychają wodę, a wiążą się z tłuszczami. Tym samym działają ze zdwojoną siłą – pochłaniają tłuszcz (nadmiar sebum czy resztki tuszu do rzęs) i rozpuszczają w wodzie resztę zanieczyszczeń. Dodatkowo w micelach znajdują się substancje aktywne, uwalniane dopiero podczas stosowania płynu. Przy tym wszystkim kosmetyk nie narusza warstwy hydrolipidowej naskórka (czyli bariery ochronnej naszej skóry).


Jak działa płyn micelarny?

Powyżej opisane działanie miceli najłatwiej zrozumieć poprzez analogię do magnesu albo odkurzacza. Cząsteczki znajdujące się w płynie niejako przyciągają i wiążą zanieczyszczenia, przez co umożliwiają jedną z najbardziej skutecznych metod demakijażu oczu i twarzy. Dobry płyn micelarny jest w stanie zastąpić wszelkie inne środki do mycia twarzy: mydła, żele, mleczka, pianki i toniki. Możesz go stosować do demakijażu, w celu porannego odświeżenia skóry, a także oczyszczenia jej z zanieczyszczeń przy wieczornej pielęgnacji.


Dobroczynny skład, czyli co zawierają płyny micelarne?

Bezpieczeństwo warstwy hydrolipidowej naskórka jest zapewnione dzięki rezygnacji z silnych detergentów myjących (np. SLS). Płyny micelarne są przeważnie bezzapachowe i bezbarwne, dlatego do złudzenia przypominają wodę. Zawierają minimalne ilości konserwantów, przez co są idealnym sposobem na pielęgnację skóry wrażliwej i suchej, a także alergicznej, atopowej i trądzikowej.


Zazwyczaj dodaje się do nich silnie nawilżające substancje, w tym:

- glicerynę,
- d-panthenol (pro-witaminę B5), która łagodzi, koi i regeneruje naskórek,
- kwas hialuronowy, odpowiedzialny za nawilżenie i miękkość skóry,
- ekstrakty z roślin (np. orchidei, świetlika) – gwarantujące witalność i blask.


płyn micelarny świetnie oczyszcza cerę


Jak stosować taki płyn?

Nic prostszego: wystarczy, że nasączysz wacik kosmetyczny kilkoma kroplami płynu. Delikatnie przetrzyj nim twarz (nie musisz mocno pocierać skóry – pamiętaj, micele to mikroskopijne magnesy na wszelkie zanieczyszczenia). Jeśli robisz demakijaż oczu, dociśnij wacik na kilka sekund do zamkniętej powieki. Proces oczyszczania twarzy możesz przerwać wtedy, gdy upewnisz się, że płatek kosmetyczny jest absolutnie czysty. Nie musisz zmywać płynu wodą ani stosować po nim toniku – płyny micelarne maja już odpowiednie, fizjologiczne pH.


Dobierz płyn micelarny do cery

Z uwagi na dodatkowe składniki warto dobierać płyn micelarny do konkretnego typu cery. Micele w kontakcie ze skórą uwalniają składniki aktywne, które wywierają określony efekt (np. zmniejszają zaczerwienienia skóry, obkurczają naczynka, redukują pracę gruczołów łojowych). Na rynku dostępny jest pełen przekrój płynów micelarnych, dedykowanych dla niemal każdego typu cery: wrażliwej, suchej, mieszanej, tłustej, ale i bardziej wymagającej (np. alergicznej, naczynkowej, a nawet atopowej).


Płyn micelarny a inne kosmetyki pielęgnacyjne

Płyn micelarny działa jak tonik: odświeża cerę, zamyka pory i neutralizuje pH skóry. Tonik jest jednak roztworem wodnym, dlatego należy stosować go jako ostatni etap demakijażu, a płyn micelarny zastępuje wszystkie kolejne etapy, przejmując zadania innych kosmetyków do codziennej pielęgnacji. Składa się on w 50% z substancji o charakterze tłuszczowym, przez co nawilża tak skutecznie jak pianki czy mleczka kosmetyczne, a w przeciwieństwie do nich nie pozostawia na skórze tłustego filmu. Dobry płyn micelarny przewyższa też żele i pianki, które często zawierają detergenty i podrażniają skórę. Wykazuje takie samo działanie jak dwufazowy płyn do demakijażu oczu, czyli jest skuteczniejszy niż uniwersalny płyn do demakijażu (micele zmywają również kosmetyki wodoodporne). Płyn micelarny to inwestycja 3w1 – każda kobieta powinna go wypróbować na własnej skórze.

Jak działają płyny micelarne? Skorzystaj już dziś! Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1