Lato, lato wszędzie! A jak lato, to i częste kąpiele zarówno te słoneczne, jak i w wodzie. Aby nasza skóra była optymalnie nawilżona, jędrna i odżywiona, należy dbać o nią kompleksowo przez cały rok – szczególnie jednak latem, kiedy bardziej niż w innych porach roku narażona jest na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Gorące powietrze, promienie słoneczne, a także słona i niejednokrotnie zanieczyszczona woda, w której zażywamy kąpieli – to wszystko przyczynia się do pogorszenia kondycji skóry. Staje się ona przesuszona, podrażniona, a także traci jędrność. Brak należytej pielęgnacji latem może skutkować przykrymi konsekwencjami. Dowiedz się, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry latem. 


Ochrona latem przede wszystkim

Główną zasadą właściwej pielęgnacji skóry latem jest jej zabezpieczanie przed działaniem szkodliwych czynników – przede wszystkim słońca. Dlatego przed każdym wyjściem na zewnątrz zabezpieczaj skórę preparatami z wysokimi filtrami. Unikaj długich ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Nigdy, przenigdy nie opalaj się także bez zabezpieczenia skóry kremem z filtrem. Błędnie myślimy czasem, że istotą zabezpieczenia skóry przed promieniowaniem UV jest jej nawilżenie i przed opalaniem używamy zwykłych kremów. To bzdura, dzięki której możemy sobie tylko zaszkodzić. Preparat z filtrem nakładaj około dwudziestu minut przed wyjściem na zewnątrz. Równie istotną kwestią jest nakładanie nowej warstwy preparatu z filtrem po każdej kąpieli w wodzie i wycieranie ciała ręcznikiem, a także nakładanie ochronnego kosmetyku kilkakrotnie w ciągu opalania. Tylko w ten sposób zapobiegniesz nadmiernemu przesuszeniu skóry oraz oparzeniom słonecznym. Kąpiele słoneczne są jak najbardziej zalecane i dobroczynne dla naszego organizmu, jednak pamiętaj o tym, że do tego, by odpowiednie ilości witaminy D przedostały się do organizmu, latem wystarczające jest zaledwie 15-20 minut spędzonych na słońcu.


Co zrobić w sytuacji, kiedy do poparzenia już doszło? W zależności od stopnia problemu, mogą wystarczyć środki domowe bądź dostępne w aptece lub konieczna może być wizyta u lekarza. Po poparzeniu słonecznym unikaj ekspozycji na słońce przez kilkanaście dni – w przeciwnym wypadku doprowadzić możesz do poważnych problemów skórnych. Dbaj wówczas także o natłuszczenie i nawilżenie skóry jeszcze troskliwiej niż normalnie.


skóra wymaga latem wzmożonej pielęgnacji


Nawilżanie – częste i solidne

Latem skóra narażona jest przede wszystkim na nadmierne wysuszanie, dlatego niezwykle istotne jest, by poziom nawilżenia utrzymywać na optymalnym poziomie. Do mycia stosuj więc delikatne środki o właściwościach nawilżających, a po kąpieli czy prysznicu nakładaj równomiernie na ciało skuteczny środek nawilżający. Wszelkie preparaty najlepiej aplikować do 5 minut od wyjścia z kąpieli, bowiem skóra wtedy jest rozpulchniona, dzięki czemu łatwiej i szybciej wchłonie substancje odżywcze z kosmetyków. Przy planowanej ekspozycji na słońce latem najlepiej nie wykonywać w ogóle makijażu – jednak jeśli nie wyobrażasz sobie wyjścia z domu bez niego, pamiętaj o dwóch zasadach. Po pierwsze, wybieraj kosmetyki zawierające filtr UV; po drugie, nie przeciążaj skóry ilością kolorowych kosmetyków. Jeśli twoja skóra jest wyjątkowo sucha i wrażliwa, zaopatrz się w dermokosmetyki, które uzupełnią brakujące lipidy. Latem nie używajmy kosmetyków działających agresywnie – stosujmy lekkie preparaty oczyszczające (najlepiej płyny micelarne), na noc zaś zastosować możemy krem o bogatszej konsystencji, by uzupełnić niedobory w skórze.


Latem działaj także od wewnątrz

Pielęgnacja kosmetykami to nie wszystko – warto uzupełnić ją także suplementami diety, mającymi działanie wspomagające regenerację i nawilżenie skóry od wewnątrz. Sięgnij więc po preparaty zawierające w swym składzie olej z nasion ogórecznika (który znany jest z wysokiej zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych), a także witaminy A i E. Równie ważna jest witamina B1, znana także jako tiamina, której niedobór powoduje łuszczenie się skóry i miejscowe zaczerwienienia. Luteina, choć kojarzona jest głównie z działaniem wspomagającym wzrok, wykazuje działanie antyoksydacyjne, dzięki któremu zmniejsza ryzyko uszkodzeń skóry spowodowanych działaniem wolnych rodników.

Jak pielęgnować skórę latem? Nasze porady! Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1