Ochrona latem przede wszystkim
Główną zasadą właściwej pielęgnacji skóry latem jest jej zabezpieczanie przed działaniem szkodliwych czynników – przede wszystkim słońca. Dlatego przed każdym wyjściem na zewnątrz zabezpieczaj skórę preparatami z wysokimi filtrami. Unikaj długich ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Nigdy, przenigdy nie opalaj się także bez zabezpieczenia skóry kremem z filtrem. Błędnie myślimy czasem, że istotą zabezpieczenia skóry przed promieniowaniem UV jest jej nawilżenie i przed opalaniem używamy zwykłych kremów. To bzdura, dzięki której możemy sobie tylko zaszkodzić. Preparat z filtrem nakładaj około dwudziestu minut przed wyjściem na zewnątrz. Równie istotną kwestią jest nakładanie nowej warstwy preparatu z filtrem po każdej kąpieli w wodzie i wycieranie ciała ręcznikiem, a także nakładanie ochronnego kosmetyku kilkakrotnie w ciągu opalania. Tylko w ten sposób zapobiegniesz nadmiernemu przesuszeniu skóry oraz oparzeniom słonecznym. Kąpiele słoneczne są jak najbardziej zalecane i dobroczynne dla naszego organizmu, jednak pamiętaj o tym, że do tego, by odpowiednie ilości witaminy D przedostały się do organizmu, latem wystarczające jest zaledwie 15-20 minut spędzonych na słońcu.
Co zrobić w sytuacji, kiedy do poparzenia już doszło? W zależności od stopnia problemu, mogą wystarczyć środki domowe bądź dostępne w aptece lub konieczna może być wizyta u lekarza. Po poparzeniu słonecznym unikaj ekspozycji na słońce przez kilkanaście dni – w przeciwnym wypadku doprowadzić możesz do poważnych problemów skórnych. Dbaj wówczas także o natłuszczenie i nawilżenie skóry jeszcze troskliwiej niż normalnie.
Nawilżanie – częste i solidne
Latem skóra narażona jest przede wszystkim na nadmierne wysuszanie, dlatego niezwykle istotne jest, by poziom nawilżenia utrzymywać na optymalnym poziomie. Do mycia stosuj więc delikatne środki o właściwościach nawilżających, a po kąpieli czy prysznicu nakładaj równomiernie na ciało skuteczny środek nawilżający. Wszelkie preparaty najlepiej aplikować do 5 minut od wyjścia z kąpieli, bowiem skóra wtedy jest rozpulchniona, dzięki czemu łatwiej i szybciej wchłonie substancje odżywcze z kosmetyków. Przy planowanej ekspozycji na słońce latem najlepiej nie wykonywać w ogóle makijażu – jednak jeśli nie wyobrażasz sobie wyjścia z domu bez niego, pamiętaj o dwóch zasadach. Po pierwsze, wybieraj kosmetyki zawierające filtr UV; po drugie, nie przeciążaj skóry ilością kolorowych kosmetyków. Jeśli twoja skóra jest wyjątkowo sucha i wrażliwa, zaopatrz się w dermokosmetyki, które uzupełnią brakujące lipidy. Latem nie używajmy kosmetyków działających agresywnie – stosujmy lekkie preparaty oczyszczające (najlepiej płyny micelarne), na noc zaś zastosować możemy krem o bogatszej konsystencji, by uzupełnić niedobory w skórze.
Latem działaj także od wewnątrz
Pielęgnacja kosmetykami to nie wszystko – warto uzupełnić ją także suplementami diety, mającymi działanie wspomagające regenerację i nawilżenie skóry od wewnątrz. Sięgnij więc po preparaty zawierające w swym składzie olej z nasion ogórecznika (który znany jest z wysokiej zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych), a także witaminy A i E. Równie ważna jest witamina B1, znana także jako tiamina, której niedobór powoduje łuszczenie się skóry i miejscowe zaczerwienienia. Luteina, choć kojarzona jest głównie z działaniem wspomagającym wzrok, wykazuje działanie antyoksydacyjne, dzięki któremu zmniejsza ryzyko uszkodzeń skóry spowodowanych działaniem wolnych rodników.