Jako kobiety dbamy o swoje włosy niczym o skarb. Jednak mimo wszystko narzekamy, że są zniszczone, źle się rozczesują, brak im blasku. Pozwólcie, że zdradzę kilka bardziej lub mniej tajnych sztuczek, jak sprawić, by wasze włosy lśniły.


Czego unikać, by chronić włosy

Suszarki, lokówki, prostownice – to wszystko negatywnie wpływa na włosy. Jednak używaj tych sprzętów na tyle, na ile musisz (w końcu do tego są), tylko nie zapominaj o częstszej regeneracji włosów (maseczki, spray).


Farbowanie – również nie sprzyja włosom. Ale oczywiście jego efekt przewyższa wszelkie wady, dlatego do farbowania stosuj profesjonalne farby (takie, jakie mają w salonach fryzjerskich). Jeżeli już farbujesz w domu, kupuj farby bez amoniaku bądź preparaty do farbowania oparte wyłącznie na naturalnych substancjach. Po farbowaniu nie zapomnij nałożyć specjalnej odżywki.


Słona woda, słońce, mróz – niestety również negatywnie odbije się na wyglądzie włosów. Jednak nie unikniemy złych warunków atmosferycznych, co najwyżej możemy zadbać tylko o kapelusz, czapkę czy związanie włosów w koka do kąpieli.


Podstawy

Szampon i odżywka dobrane do potrzeb włosów. Włosy najlepiej mydlić dwa razy, gdyż pierwsze mycie oczyszcza włosy wyłącznie powierzchownie, dopiero drugie pozwoli usunąć cały łój ze skóry głowy. Dobra odżywka sprzyja łatwemu rozczesywaniu się włosów i chroni przed ich wypadaniem. Ważne, by dokładnie spłukać szampon i odżywkę, gdyż pozostawienie kosmetyków na włosach grozi powstawaniem łupieżu.


włosy


Naturalne olejki na włosy

To coś, co cudownie nawilża, odżywia i regeneruje włosy. Takie olejki najlepiej trzymać na włosach dwie godziny przed ich myciem albo nawet nanieść na włosy przed pójściem spać i po obudzeniu umyć głowę. Naturalne olejki, które warto stosować na włosy to: kokosowy (używany także często w kuchni), arganowy, jojoba, rycynowy, makadamia i wiele innych.


Maski na włosy

To pielęgnacja, którą można zastosować 1–2 razy w tygodniu, dodatkowo – oprócz wszystkiego, co wymieniono wcześniej. Do włosów zniszczonych – obowiązkowo. Do wszystkich innych – można w zależności od potrzeb. Rodzajów maseczek na rynku jest bardzo wiele. Każda marka oferuje nawet do kilkunastu różnych ich rodzajów. Również można maski wykonywać samemu, z glinek kosmetycznych, z dodatkami olejków (polecam).


Fryzjer

To zawsze ratunek. Ścięcie włosów może im bardzo pomóc. Ale kiedy bardzo nie chcesz ich ścinać, u fryzjerów można teraz zrobić sobie kompleksową, profesjonalną regenerację włosów.

Pamiętaj – ładne, zadbane włosy to ogromny atut kobiety i nieraz przyciągają uwagę bardziej niż buty czy torebka.

Jak postępować z włosami? Praktyczne porady Ocena: 4/5 Ilość głosów: 2