Słońce, plaża, wiatr i morska bryza. Będąc na wakacjach, nie myślisz o tym, jak bardzo nadwyrężasz stan swojej skóry, fundując jej wielogodzinną ekspozycję na słońce. Wiosenne promienie, spacer po mieście, skóra niezabezpieczona właściwym filtrem – głęboko osadzone plamy pojawiają się na twarzy natychmiast. Dlaczego tak się dzieje? Jak temu zapobiegać? Jak sprawić, by szpecące przebarwienia po opalaniu się nie pojawiały?


Źródła problemu

Przebarwienia skóry po opalaniu pojawiają się wtedy, gdy nadmiernie korzystamy z promieni słonecznych bądź solarium. Czynnikami wspomagającymi powstawanie plam są wahania hormonalne w organizmie (często skłonność ta jest skutkiem ubocznym przyjmowania środków antykoncepcyjnych). Nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy lub nadnerczy, jasna karnacja, połączona często z naturalnie rudym kolorem włosów jak również proces starzenia się skóry – wszystko to predysponuje do częstszego i rozleglejszego pojawiania się plam.


Przebarwienia skóry po opalaniu – jak przeciwdziałać zjawisku?

Profilaktyka jest zawsze prostsza i bardziej opłacalna niż leczenie. Dlatego też, jeżeli jesteś w grupie ryzyka osób szczególnie narażonych na przebarwienia, to koniecznie zadbaj o swoją skórę. Podstawą jest stosowanie kremu z odpowiednio wysokim filtrem UV (30 bądź nawet 50), który sprawi, że przebarwienia po opalaniu – nawet niezamierzonym – będą pojawiały się w znacznie mniejszym stopniu. Robiąc makijaż, wybieraj kosmetyki, które także będą miały filtry ochronne. Latem odstaw preparaty i leki, które mogą mieć właściwości fotouczulające. A przede wszystkim unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce, zainwestuj w stylowy kapelusz i omijaj solarium szerokim łukiem. Należy pamiętać również o tym, iż stosowanie perfum oraz kosmetyków zawierających alkohol bezpośrednio na skórę, także może zwiększyć ryzyko wystąpienia przebarwienia skóry po opalaniu.


Jak pozbyć się problemu?

Jeżeli przebarwienie skóry po opalaniu pojawiło się już na naszym ciele, sposobów usunięcia go może być kilka. Wybór właściwej metody warto skonsultować z kosmetyczką, gdyż różne rodzaje plam, wymagają innego traktowania. Jednakże typowe przebarwienia na skórze po opalaniu, jeżeli posiadają łagodny charakter, można usunąć w gabinecie kosmetycznym za pomocą zabiegu mikrodermabrazji (nie jest ona jednakże zalecana dla skóry wrażliwej i z naczynkami) bądź peelingów enzymatycznych i kwasów. Warto pamiętać jednak o tym, że zabiegi wybielające wykonujemy dopiero jesienią, gdy ryzyko nadmiernej ekspozycji skóry na słońce znacząco spada.


przebarwienia po opalaniu mogą być bardzo szpecącePrzebarwienia po opalaniu – domowe sposoby

W tym przypadku mamy do dyspozycji szereg kosmetyków, które będą wspomagały nas w walce o jednorodny koloryt cery. Ich skuteczność oparta jest na działaniu złuszczającym. Dlatego też warto wybierać toniki, żele do mycia twarzy, peelingi, maseczki oraz kremy, które zawierają kwasy i witaminę C. Ponadto doskonałym wsparciem będą również kosmetyki bogate w witaminę A, hydrochinon, kwas kojowy czy umbeliferon – wszystkie one hamują wydzielanie melaniny, która jest odpowiedzialna za pojawianie się zmian barwnikowych.


Przebarwienia skóry – topowe zabiegi kosmetyczne

Obok wspomnianych wcześniej zabiegów, szczególną popularnością oraz skutecznością w zakresie usuwania przebarwienia skóry po opalaniu cieszy się fotoodmładzanie skóry, które poprawia jej ogólną kondycję, rozjaśnia plamy i uodparnia na działanie czynników zewnętrznych. Zabieg Retix-C opiera swoje działanie na właściwościach witaminy C oraz retinolu, pozwala odmłodzić skórę i wyeliminować z jej powierzchni plamy pigmentacyjne. Jednym z najskuteczniejszych zaś jest zabieg Cosmelan, który usuwa przebarwienia i znacząco poprawia kondycję skóry. Czas kuracji określany jest na ok 3 miesiące, jednakże eliminacja plam obejmuje największy zakres ich występowania.


Gwarantem sukcesu jest połączenie wszystkich wymienionych działań, od profilaktyki poczynając, przez odbudowanie stanu skóry w okresie jesienno-zimowym, po eliminację czynników fotouczulających. Zadbaj o właściwą ochronę przed słońcem, a skóra podziękuje ci za to doskonałą formą i nienagannym wyglądem.

Jak pozbyć się przebarwień po opalaniu? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1