Jeśli od kilku lat używasz tej samej palety cieni, bronzera lub szminki, prawdopodobnie wiosenne porządki są dużo pilniejsze, niż mogłabyś przypuszczać. Statystyki są alarmujące: kobiety przetrzymują przeterminowane kosmetyki nawet przez 6 lat i nie zważają przy tym na zagrożenia, jakie wiążą się z ich stosowaniem. Zamiast ryzykować podrażnienia i choroby skóry, uważnie przypatrz się swojej kolekcji i wykonaj niezbędny remanent.


Obowiązujące oznaczenia

Jak sprawdzić termin przydatności kosmetyków? Według prawa wydanego przez UE w 2009 roku, jeśli kosmetyk jest ważny dłużej niż 30 miesięcy, producent nie musi zamieszczać na opakowaniu tradycyjnego terminu przydatności, czyli dokładnej daty zero. Dlatego też na pomadkach, tuszach do rzęs i podkładach widnieją teraz symbolicznie informacje dotyczące okresu przydatności produktu po jego otwarciu.


Symbol otwartego słoiczka, na którym znajdują się znaki takie jak "12M", "36"” czy "6M" oznacza właśnie liczbę miesięcy, przez którą można używać kosmetyku po otworzeniu opakowania. Są to tzw. oznaczenia PAO, co po ang. oznacza "period after opening". Tylko jeśli kosmetyk jest wyjątkowo nietrwały i ważny jedynie 30 miesięcy od daty produkcji, istnieje obowiązek ostrzeżenia klienta formułą "Najlepiej zużyć przed końcem...", za którą idzie konkretna data, często określona co do jednego dnia. Dziś spotykamy takie oznaczenia np. na naturalnych maseczkach do twarzy.


Zapamiętaj datę zero

Jak więc uchronić się przed przegapieniem terminu ważności? Postaraj się zapamiętać, kiedy otwarłaś dany produkt. Jeśli masz z tym problemy albo twoja kolekcja jest tak duża, że jest to najzwyczajniej niemożliwe, podpisz opakowania przyklejając na nie niewielkie naklejki. Bądź ostrożna zwłaszcza w przypadku kosmetyków z naturalnymi składnikami – są one szczegółowo opisane, ale to ty musisz być czujna, żeby nie przegapić upływu ich ważności.


Zazwyczaj perfumy i palety cieni mają ważność 3 lata, produkty do włosów – około 2 lata, a do paznokci, policzków, etc. - około roku. Takie kosmetyki jak tusze do rzęs, podkłady, kremy do twarzy, kremy do opalania i niektóre pomadki powinnaś wymieniać już po 6 miesiącach. Terminy przydatności to nie zabawa, ale daty wyznaczane w trosce o twoje zdrowie i stan twojej cery! Pamiętaj przy tym, że jeśli posprzątasz swoją kosmetyczkę, jednocześnie zrobisz w niej miejsce na nowe zdobycze.


przeterminowane kosmetyki


Po czym poznać przeterminowane kosmetyki?

Na co więc zwracać szczególną uwagę? Alarmujące powinny być każde zmiany konsystencji kosmetyku (zwłaszcza gęstnienie) oraz zmiany w jego zapachu lub koloru. Nie chodzi tu o skrajne przypadki, kiedy podkład zaczyna wręcz pleśnieć, ale o pojawianie się niepokojących grudek, białego nalotu na produktach w kompakcie, albo rozwarstwieniu płynnej konsystencji (widać to szczególnie w przypadku kremów).


Jak dbać o trwałość kosmetyków?

Żeby przedłużyć trwałość swoich ukochanych produktów, nie wystawiaj ich na słońce i szkodliwy wpływ powietrza. Dobrze zamykaj opakowania i sprawdzaj, czy wszystkie słoiczki i tubki są szczelnie zakręcone. W przeciwnym razie dopuścisz do kontaktu kosmetyku z powietrzem, a to znacznie obniży termin jego przydatności. Przykładem może być częste wkładanie i wyciąganie szczoteczki z pojemnika na tusz do rzęs – wtedy produkt potrafi stracić swoje właściwości nawet po trzech miesiącach.


Przechowuj kosmetyki w cieniu i w chłodnej (maksymalnie pokojowej) temperaturze. Nie trzymaj ich w łazience – jest tam za dużo wilgoci. Wybierz w tym celu bardziej suche miejsce. Wszelkie kosmetyki z kolagenem przechowuj w lodówce, podobnie jak niektóre maseczki. Jest to też dobre miejsce do trzymania lakierów do paznokci, przy czym przed ich użyciem rozgrzej je lekko w dłoniach. Pod żadnym pozorem nie trzymaj perfum na słońcu, bo mogą wtedy zmienić zapach. Kremy do twarzy najlepiej nabieraj za pomocą specjalnych szpatułek. To pozwoli ci ograniczyć wprowadzanie do kosmetyku bakterii z twoich dłoni. Pamiętaj też o regularnym myciu narzędzi do makijażu, takich jak pędzle, puszki i gąbeczki.

Jak poznać, że kosmetyk jest przeterminowany? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 2
Komentarze(2)
    • ~mydllo i woda
      7 grudzień 2018

      To widac jakie g.. nam oferujecie ..moja droga ja mam cienie do powiek 36 lat i sa dobre zero uczulen.a mozesz mi powiedziec jakiego swinstwa dodajecie teraz do kosmetykow? normalnie czlowiek boi sie tego kupowac..zreszta widac to po niektorych klientkach jak niejedna 35 latka zmyje makijaz wyglada na 80 ...to te wspaniale kosmetyki kremy itd....

      • ~Aaaa
        25 luty 2020

        Otwarłaś? Kto to pisał?