Nasza skóra jest znacznie bardziej skomplikowanym i złożonym organem niż się nam zwykle wydaje. Na jej wygląd może wpływać całe mnóstwo czynników oraz procesów zachodzących w naszym organizmie. Wpływ ten nie zawsze jest jednak pozytywny – czasami rzeczy pozornie niezwiązane ze zdrowiem naszej skóry mogą psuć jej wygląd zewnętrzny i sprawiać, że nie prezentujemy się zbyt atrakcyjnie w oczach innych ludzi. Jednym z najczęściej spotykanych problemów skórnych są rozszerzone naczynia krwionośne. Pojawiają się one z wielu różnych powodów, ale w każdym przypadku znacznie szpecą wygląd zewnętrzny naszej skóry.


Czym są rozszerzone naczynia krwionośne i jakie są ich przyczyny?

Naczynia krwionośne w naszej skórze mogą rozszerzać się z wielu powodów. W każdym przypadku stają się one jednak dobrze widoczne przez naskórek, przez co stanowią poważny defekt naszej skóry i szpecą wygląd zewnętrzny. Można oczywiście próbować je zakrywać – pojawiają się w różnych miejscach, również w tych słabo widocznych – ale jest to jedynie doraźne rozwiązanie. Warto wiedzieć, że przy skorzystaniu z odpowiednich środków można bardzo skutecznie z nimi walczyć i pozbyć się ich raz na zawsze.


Praktycznie w każdym przypadku problem rozszerzonych naczynek krwionośnych wynika z przyczyn zewnętrznych. Jest to mimo wszystko dobra wiadomość, bowiem oznacza to, że przy odpowiednim podejściu można skutecznie z nimi walczyć. Do najczęstszych przyczyn należy zbyt długie wystawienie skóry na działanie promieni UV – problem ten pojawia się zatem zarówno przy długiej ekspozycji skóry na słońce, jak i przy zbyt częstym korzystaniu z solarium. Przyczyniają się do tego również nagłe zmiany temperatury. Naczynka krwionośne mogą nadmierne się rozszerzać nie tylko pod wpływem ciepła i słońca, ale również mrozu i wiatru. Trzeba zatem szczególnie uważać na pogodę i w tych najtrudniejszych dla skóry okresach stosować odpowiednie środki ostrożności, unikając czynników powodujących rozszerzanie naczynek krwionośnych. Trzeba również uważać na niektóre sterydowe maści do skóry, bowiem długotrwałe ich stosowanie też przyczynia się do powstawania tego typu problemów.


Rozszerzone naczynia krwionośne i problemy z nimi związane nie zawsze wynika z czynników zewnętrznych. Czasami jest on wrodzony i pojawia się na naszej skórze nawet w sytuacji, kiedy rzeczywiście dbamy o jej zdrowie. Niemniej jednak również w tym przypadku można skorzystać z szeregu zabiegów i rozwiązań pozwalających na skuteczną walkę z nim.


rozszerzone naczynia krwionośne


Sposoby na usuwanie rozszerzonych naczynek krwionośnych

Jednym z najlepszych rozwiązań pozwalających na skuteczne zamykanie rozszerzonych naczynek krwionośnych jest zabieg elektroagulacji. Wykorzystuje się przy nim prąd o wysokiej częstotliwości – w pierwszym momencie wydaje się to być nieco przerażające, ale nie ma się czego obawiać. Zabieg jest zupełnie bezbolesny, a jego wykonanie bardzo szybkie. Nie pozostawia po sobie żadnego dyskomfortu i zaraz po jego zakończeniu można wrócić do swoich codziennych obowiązków. W zabiegu wykorzystywana jest specjalna elektroda przewodząca energię elektryczną. Lekarz dotyka nią miejsc na skórze, pod którymi pojawiły się rozszerzone naczynka – prąd powoduje ich zamknięcie i problem znika niemalże natychmiast.


Kolejną metodą, nieco bardziej inwazyjną, jest skleroterapia. Polega ona na wstrzyknięciu do naczynek krwionośnych specjalnego środka powodującego ich zamykanie. Zabieg jest bardzo skuteczny, ale zazwyczaj może być stosowany wyłącznie w obrębie nóg.


Rozszerzone naczynia krwionośne można leczyć także za pomocą lasera wysokoenergetycznego. Taka metoda jest bardzo skuteczna, ale trzeba się przy niej liczyć z kilkoma mankamentami. Przede wszystkim w ciągu kilku dni od wykonania zabiegu na skórze mogą pojawiać się niewielkie plamki – znikają one po pewnym czasie, ale i tak szpecą nasz wygląd. Dodatkowo w niektórych przypadkach w czasie zabiegu na skórze powstają niewielkie blizny, które są potem dość trudne do usunięcia.


Niektóre osoby posiadają skórę szczególnie podatną na takie problemy. Można zatem zrobić naprawdę wiele, aby skutecznie się przed nimi chronić i przede wszystkim nie dopuszczać do ich powstawania. Pierwszą rzeczą, o której już wspomniano, jest unikanie zbyt długiego wystawiania skóry na działanie promieni UV – należy zrezygnować ze zbyt intensywnego opalania się czy też częstego korzystania z solarium. Zwłaszcza jesienią i zimą – ale również w ciągu innych pór roku – warto korzystać z odpowiedniego kremu chroniącego skórę przed wilgocią. Bardzo ważna jest także odpowiednia dieta. Szczególną rolę w profilaktyce takich problemów odgrywają witaminy C, K, B2 oraz PP.

Sposoby na rozszerzone naczynia krwionośne Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1