Powstawanie zmarszczek jest zupełnie naturalną koleją rzeczy i nie uniknie jej żadna z nas. Niektóre z kobiet w prezencie od losu dostały dobre warunki genetyczne i u nich zmarszczki mogą pojawić się nieco później. Jednak większość kobiet już po 25. roku życia, dostrzega na swojej twarzy pierwsze zmarszczki i to najlepszy czas, by rozpocząć z nimi walkę.


Zmarszczki i przyczyny ich powstawania

Z wiekiem skóra traci elastyczność, zanikają włókna łącznotkankowe, kolagen i elastyna. Niektórzy mają predyspozycje genetyczne, które przyśpieszają ten czas, inni dłużej mogą cieszyć się gładką skórą. Sami natomiast przyczyniamy się do starzenia skóry poprzez wystawianie jej na szkodliwe działania promieniowania UVA i UVB bez dodatkowej ochrony. Palenie papierosów, niezdrowy tryb życia, stres, niewłaściwy sposób odżywiania czy klimatyzacja także przyśpieszają starzenie się skóry i powodują zmarszczki.


Zmarszczki, tzw. statyczne powstają często u osób z przesuszoną skórą – warto więc dbać o jej odpowiednie nawilżenie. Powstałe zmarszczki mimiczne to zmora wielu kobiet – pojawiają się głównie na czole, w okolicach oczu i ust, czyli w miejscach, gdzie najczęściej pracujemy mimiką.


Czym się kierować, wybierając kremy do twarzy na zmarszczki?

Jednym ze skutecznych sposobów walki ze zmarszczkami jest regularne używanie kremu do twarzy. Tutaj trzeba kierować się szczególnie mocno potrzebami swojej skóry. Uwzględnij to, jaki typ cery posiadasz, a jeśli nie masz pewności, wykonaj specjalne testy. Będziesz wiedziała, jak dobrać najlepszą pielęgnację i nie szkodzić skórze. Warto też zwrócić uwagę na skład kremu i interesujące cię składniki. Pamiętaj, że te wymienione na początku przeważają w składzie, a te znajdujące się na końcu… cóż, zwykle występują w ilościach śladowych. A zdarza się, że krem reklamowany jest właśnie tym dodatkiem, którego w kremie jest najmniej. Krem powinnaś też dobrać do pory roku – latem stosować lżejsze kremy, z dodatkową ochroną przed słońcem, zimą z kolei cięższe, bardziej tłuste, chroniące przed mrozem. Także krem na noc i na dzień różni się od siebie i warto stosować dwa osobne kosmetyki. Gdy odpowiednio dobierzesz krem do twarzy, lepiej o nią zadbasz, a w konsekwencji zmarszczki pojawią się później.


z dobrym kremem zmarszczki to nie problem


Jak skutecznie walczyć ze zmarszczkami?

Przede wszystkim prowadź zdrowy tryb życia. Jeśli palisz, pożegnaj się z nałogiem. Ostrożnie też z alkoholem. Pij raczej okazjonalnie i lekkie trunki. Zwróć uwagę na to, co jesz – wybieraj produkty możliwie nieprzetworzone i ekologiczne, wyeliminuj fast-foody i gazowane napoje, zaprzyjaźnij się z tzw. superfoods, czyli produktami, które mają wszechstronne dobroczynne działanie na nasz organizm. Zacznij uprawiać sport, jakakolwiek aktywność jest wskazana, choćby na początku miało to być tylko dojeżdżanie do pracy rowerem.


Stosuj ochronę przeciw promieniom UVA i UVB – nigdy nie wychodź na słońce nie posmarowawszy się kremem z filtrem. Ale też zrezygnuj z długotrwałego przebywania na słońcu i intensywnej opalenizny. Nie jest już ani zdrowa, ani modna. Zimą chroń skórę przed wysuszeniem, stosując kremy ochronne. Robiąc wspomniane rzeczy, z pewnością zatrzymasz zmarszczki lub oddalisz ich widmo, jeśli jeszcze się nie pojawiły.


Dodatkowo pamiętaj o regularnym stosowaniu właściwych dla ciebie kremów i maseczek. Możesz także ratować się zabiegami w salonach kosmetycznych. W zależności od zasobności portfela i potrzeb, kosmetyczka dobierze coś specjalnie dla ciebie.


Nawilżaj i odżywiaj skórę od wewnątrz. Pij co najmniej 2 litry wody dziennie i spożywaj jak najwięcej produktów zawierających witaminy przyjazne skórze (np. witaminę A, E, C). Możesz też przyjmować witaminy w tabletkach, szczególnie zimą, gdy warzyw i owoców jest mniej. Zmarszczki znikną!


W walce ze zmarszczkami nie jesteś skazana na przegraną. Jest wiele sposobów, aby zatrzymać upływ czasu na swojej twarzy. Pamiętaj o prewencji i zacznij dbać o twarz odpowiednio wcześniej w imię zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Jak skutecznie walczyć ze zmarszczkami? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1