Ubiór nie tylko ma na celu zakrywać naszą nagość i chronić przed warunkami atmosferycznymi, ale również potrafi wydobywać z nas piękno, utożsamiać z daną grupą społeczną, a w końcu wyjawiać światu naszą osobowość. Podobnie jak dzięki ubiorowi możemy rozpoznać pielęgniarkę, policjanta czy księdza, możemy utożsamić kogoś z daną subkulturą – tak samo mamy możliwość na pierwszy rzut oka określić, czy mamy do czynienia z silną, ekspresyjną osobowością, czy raczej skrytą, delikatną kobietą. Co mówi o nas nasz styl ubierania?


Ubiorem pokażesz, kim jesteś

Jednak głównym powodem, dla którego powinnyśmy się ubierać zgodnie z własną osobowością, nie jest to, żeby ludzie mogli łatwo nas ocenić – ale abyśmy czuły się dobrze we własnym ciele… i ubraniu! Wiele osób doskonale wyczuwa, które ubrania z nimi współgrają, a które wręcz przeciwnie. Jednak dla tych, którzy jeszcze nie mają tego wyczucia, przygotowaliśmy krótki poradnik.


Zacznijmy od tego, że pomimo iż flegmatyk ubiera się zwykle inaczej niż choleryk, to osobowość nie jest jedynym wyznacznikiem ubioru. W grę wchodzą również płeć, wiek, status społeczny, pełnione funkcje i w końcu to, za kogo się uważamy. Dla przykładu kobieta zajmująca się domem, wychowująca dzieci, uznająca swoją podległość wobec mężczyzny będzie ubierać się w długie spódnice, luźne bluzki – podczas gdy kobieta o podobnej osobowości, ale singielka, sceptycznie podchodząca do męskiego świata może preferować obcisłe jeansy i koszulki na ramiączkach. Ubieranie się w zgodzie z własną tożsamością to klucz do tego, by czuć się dobrze w swoim stroju. Tutaj czasem panująca moda wyrządza nam krzywdę. Bo nie zawsze to, co modne czy na topie musi pasować do nas osobiście.
Zanim zastanowisz się, w czym wyglądałabyś naprawdę dobrze, otwórz swoją szafę i przyjrzyj się jej wnętrzu. Powyjmuj wszystkie ubrania i zastanów się, jakie kolory, motywy w niej przeważają.


styl ubierania


O czym świadczy twój styl ubierania?

Uwielbiasz ciemne, stonowane kolory i jednostajne fasony, czy też gustujesz w jaskrawych kolorach i falbankach? Następnie zastanów się, czy ciuchy, które posiadasz, faktycznie współgrają z tobą? Być może znalazłaś tam wiele jasnych, barwnych, kwiatowych bluzek, a jesteś życiowym sceptykiem? Lub odwrotnie – posiadasz same ciemne ubrania, choć jesteś niepoprawną optymistką? Zastanów się co chciałabyś zmienić w swojej szafie, a może nawet w sobie. To punkt wyjścia. Teraz będą cię czekały nie tylko poważne porządki w szafie, ale i zakupy, które będą miały na celu zainicjowanie zmian.


Styl ubierania a osobowość

Nie bez powodu ludzie w żałobie ubierają się na czarno. Jednak to działa w dwie strony. Nie tylko kolor wyraża ich nastrój, ale również na ten nastrój wpływa. Stąd jeżeli jesteś depresyjną osobą, niekoniecznie najlepszym rozwiązaniem będzie chodzić wyłącznie w ciemnych kolorach. Oczywiście nie ma na siłę od razu przechodzić w skrajność, ale założenie jednego czy dwóch jasnych, optymistycznych dodatków może podświadomie pozytywnie wpływać na twój nastrój. Czarne kolory na smutek sprawiają, że jeszcze bardziej się w nim utwierdzasz. Z kolei jeżeli jesteś osobą bardzo gwałtowną, ekspresyjną, której wszędzie pełno – żółty lub pomarańczowy doskonale oddają twój charakter. Jednak te kolory jeszcze bardziej cię „ożywiają”, przez co możesz aż za bardzo rzucać się w oczy. Postaraj się o przynajmniej jeden lub dwa elementy ubioru całkiem stonowane, w kolorach ciemnej zieleni, granatu bądź błękitu. Taki ubiór pozwoli cię wizualnie „wyciszyć”. Ubiorem można się naprawdę wspaniale bawić. I pamiętaj, że czasem lepiej zamiast za tym, co modne – podążać za tym, co „twoje”.

Jak ubierać się w zgodzie z własną osobowością? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1