Plamy z potu na ubraniach mogą sprawić wiele problemów. Wyglądają też bardzo nieestetycznie. Aby skutecznie pozbyć się żółtych plam z potu, trzeba to zrobić jak najszybciej. Jakie sposoby są najskuteczniejsze? Żółte plamy od potu powstają przez zawarte w większości antyperspirantów aluminium. Nie pojawiają się na ubraniach od razu, najczęściej przykra niespodzianka spotyka nas wieczorem, kiedy się przebieramy. Zdradzamy, jak możesz zadbać o swoje ubrania.


Jak wywabić plamy z potu – amoniak

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów jest amoniak – tak z plamami od potu walczyły nasze babcie. Musisz jednak pamiętać, że każda tkanina wymaga innego traktowania. Jeśli zauważysz plamy z potu na ubraniach z kolorowej bawełny lub tkanin sztucznych, wymieszaj amoniak z wodą (1 łyżeczka na 1 litr wody) i delikatnie pocieraj materiał otrzymaną mieszanką. Jeśli to biała bawełna, w tak sporządzonej mieszance możesz ją wyprać. Jeśli po praniu plamy nie znikną całkowicie, przytrzymaj fragment bluzki z plamą nad parą i nałóż na szyjkę butelki z amoniakiem. Potem wypierz bluzkę raz jeszcze.


Na żółte plamy z potu – soda z wodą utlenioną

Kolejnym dobrym sposobem na plamy z potu jest soda z wodą utlenioną. Roztwór powstały z sody, wody utlenionej i wody zwykłej (w proporcji 1:1:1) nanieś bezpośrednio na plamy. Odczekaj 45 minut, a potem wybierz bluzkę w letniej wodzie (z dodatkiem proszku).


Inny sposób – ocet

Jeżeli nie znajdziesz w swojej kuchni amoniaku czy sody, sięgnij po ocet. Najlepsze efekty osiągniesz nakładając go na plamy dość świeże i niezbyt duże. Zalej plamy octem, odczekaj ok. 15 minut. Po upływie tego czasu wypierz bluzkę w wodzie z proszkiem (staraj się to zrobić energicznie). Jeśli plamy okażą się uporczywe, możesz też przygotować specjalną pastę z octu i sody oczyszczonej – wymieszaj je w proporcji 2:3. Taką mieszankę trzeba nałożyć na plamy, zostawić na godzinę i wyprać. Usuwanie plam z potu za pomocą octu ma swoją zaletę – zastosowany na ubraniach sprawia, że później będą wolniej wchłaniać pot.


plamy z potu można usunąć na kilka sposobów


Żółte plamy potu na białych ubraniach – czy wybielacz tu pomoże?

Wybielacz ma to do siebie, że potrafi sobie poradzić z każdą plamą. Możesz stosować go na kilka sposobów – np. tylko bezpośrednio na plamę. Wetrzyj odrobinę wybielacza w miejsce, gdzie powstała plama potu i poczekaj aż wsiąknie. Potem tak przygotowaną bluzkę wrzuć do pralki i wypierz. Możesz też wlać wybielacz bezpośrednio do pralki, pod warunkiem, że bęben będzie pełny. Nie możesz zastosować wybielacza na tkaninach kolorowych (usunie kolor) oraz do jedwabiu.


Dość ryzykownym rozwiązaniem jest zastosowanie Domestosa. Należy nałożyć go na plamę na dosłownie 10-15 sekund i dokładnie wypłukać. Uważaj, nie próbuj nakładać tego środka zarówno na kolorowe, jak i bardzo delikatne tkaniny.


Nietypowy sposób na plamy z potu

Nieco mniej znanym sposobem na wywabienie takich plam są tabletki do protez. Mają one właściwości rozjaśniające – nawet na ciemnych ubraniach plamy mogą stać się jaśniejsze. Aby pozbyć się plam w ten sposób potrzebujesz wiaderka z wodą, trochę czasu i cierpliwości. Rozpuść w wiaderku 2-4 tabletki, zamocz zaplamione ubrania i zostaw na 8-12 godzin. Po upływie tego czasu wypierz ubrania w pralce.


Jak usunąć plamy z potu na ubraniach delikatnych?

Większości wymienionych metod nie stosuje się do ubrań delikatnych z jedwabiu. Jeśli zauważysz nieestetyczne plamy na białym jedwabiu, możesz się ich pozbyć, pocierając je delikatnie szmatką namoczoną w mieszance sody oczyszczonej i wody. Plamę z kolorowego jedwabiu spierzesz wodą z mydłem, a potem wodą z amoniakiem (3 łyżeczki amoniaku na 3 litry wody). Kiedy plama zniknie, wypłucz ubranie w wodzie i wysusz. Na innych tkaninach możesz też wypróbować mieszankę wody i spirytusu (stosunek 1:1). Należy potrzeć nią plamy, a potem wyprać w pralce.


Zawsze przed wywabianiem plam z potu sprawdź na metce bluzki, z jakiego jest materiału. Staraj się także stosować delikatne antyperspiranty z małą ilością aluminium – dzięki temu plamy nie będą już takim problemem.

Jak usunąć plamy z potu? Oto nasze sposoby! Ocena: 3.7/5 Ilość głosów: 12
Komentarze(3)
  • ~Dorota
   24 listopad 2016

   Najlepiej, jak tylko zobaczymy plamę, wrzucić ubrania do pralki, bo im bardziej "wżarta" plama będzie tym gorzej. Polecam też dokładnie czytać metki, to ważne, bo każda tkanina ma swoja specyfike i inaczej się zachowuje w praniu, nie mozna na oko sobie wybierać w ilu stopniach prać. No i dobre detergenty! Ja polecam kapsułki, np. z Ludwika. Oferta jest bogata, ale trzeba wybierać sprawdzone marki.

   • ~Barbara Z-a
    29 czerwiec 2018

    Niezawodny sposób nawet na najstarsze plamy z potu.Zagotuj około 2 szklanki wody z 1 czubatą łyżką kwasku cytrynowego i polewaj plamy cienkim strumieniem, oczywiście wrzątkiem.Po chwili można to zaprać albo od razu wrzucić do pralki.

    • ~Katarzyna
     10 wrzesień 2020

     Witam bo wypralam z ciemnym bluze biala i zszarzala pomoczylamnw Ace zeszło ale kole juz nie jest biały tylko kremowy jakim sposobem moge przywrócić biel dziękuje