Każda z pań, która na co dzień (bądź przynajmniej dość często) wykonuje makijaż, spotkała się bez wątpienia z niemiłą sytuacją, kiedy w pośpiechu bądź przez chwilową nieuwagę kosmetyk wysmyknął się z rąk i spadł na ubranie, kanapę bądź dywan, tworząc plamę. O ile część plam da się usunąć stosunkowo łatwo oraz szybko, bez szkody dla tkaniny, o tyle kosmetyki – zwłaszcza te o gęstej konsystencji i na bazie tłuszczów – przysparzają więcej problemów. Do najtrudniejszych plam należą te z podkładu, szminki, stłuczonego cienia do powiek oraz lakieru do paznokci. Jeśli twoją ulubioną bluzkę bądź dywan pokrywają plamy ze szminki, nie musi to oznaczać konieczności pożegnania się z daną rzeczą. Plamy ze szminki – choć nie należą do najłatwiejszych – da się wywabić. Poznaj kilka sposobów, które pomogą uratować poplamioną rzecz!


Plamy ze szminki – usuwanie

Szminka należy chyba do najtrudniejszych kosmetyków do usunięcia z tkaniny – w założeniu ma być przecież kosmetykiem trwałym, by jak najdłużej wytrzymać na ustach, nawet podczas jedzenia i picia. Wiele detergentów dostępnych na rynku i stosowanych do wywabiania plam niestety nie radzi sobie ze szminką. Jak więc znaleźć skuteczny sposób na pozbycie się kolorowej, tłustej plamy? Przed przystąpieniem do próby usunięcia plamy, zdejmij z czyszczonej powierzchni nadmiar produktu, na przykład za pomocą nożyka. Bądź jednak ostrożna, by nie rozmazać ani nie wdusić plamy głębiej! Skutecznymi sposobami odplamiania powierzchni ze szminki są: chlorek amoniaku oraz alkohol metylowy, gliceryna (na zaschnięte plamy), a nawet lakier do włosów (w przypadku plamy świeżej). Sztuczną tkaninę odplamisz za pomocą wazeliny i namaczania jej w wodzie z dużą ilością mydła. Pomocny jest także płyn do mycia naczyń. Plamę powstałą na białej tkaninie usuniesz za pomocą wybielacza, a tą z płóciennej tkaniny – wygotowując ją. Jedwab wyczyścimy za pomocą spirytusu denaturowanego. Ważną kwestią jest, by nie suszyć ubrania nim plama nie zostanie całkowicie usunięta – w przeciwnym wypadku zaschnie w takiej postaci, w jakiej znajdowała się przed suszeniem i jej usunięcie stanie się już niemożliwe. Poniżej znajdziesz więcej sposobów na to, jak wyprać plamy ze szminki.


plamy ze szminki są trudne ze względu na kolor


Jak sprać plamy ze szminki?

Jeśli plama powstała na rzeczach, które można wyprać w pralce, zastosuj się do następujących kroków: najpierw zdrap nadmiar szminki, a następnie nanieś na plamę niewielką ilość odplamiacza. Ustaw program o najwyższej możliwej dla danej tkaniny temperaturze i wypierz ją jak zwykle – plama powinna zniknąć. W przypadku białych tkanin możesz użyć wybielacza zawierającego chlor (do ubrań kolorowych zastosuj środek przeznaczony dla nich). Jeśli po pierwszym praniu plama nie sprała się do końca – całą procedurę powtórz, pamiętając jednak o tym, nie nie suszyć niewywabionej do końca tkaniny. Zamiast odplamiacza, możesz użyć benzyny ekstrakcyjnej – nasącz nią gazik, a następnie pocieraj zaplamione miejsce. Potem wypierz tkaninę w pralce według zaleceń znajdujących się na metce. Możesz wypróbować także pocierania spirytusem.


Jeśli poplamiłaś tapicerkę – przy pomocy gąbki lub szmatki nanieś na czyszczone miejsce odpowiednią ilość chemicznego rozpuszczalnika przeznaczonego do tkanin, a następnie przyłóż czystą i suchą szmatkę. Przed zastosowaniem rozpuszczalnika sprawdź trwałość tkaniny w niewidocznym miejscu, by uniknąć niemiłej niespodzianki w postaci odbarwionej powierzchni. Dociśnij szmatkę i odczekaj jakiś czas, by preparat całkowicie w nią wsiąknął. Czynność powtarzaj do osiągnięcia satysfakcjonującego efektu. Jak pozbyć się plamy ze szminki na dywanie? Procedura wygląda podobnie jak w przypadku wywabiania tapicerki. Jeśli jednak zawiedzie, na ratunek przyjdzie mieszanka chłodnej wody, płynu do naczyń oraz octu. Do dwóch szklanek wody dodaj po łyżce płynu i octu, a powstały roztwór nanieś na dywan. W to miejsce przyłóż i dociśnij suchą i czystą ściereczkę. W przypadku dywanu, przed przystąpieniem do wywabiania plamy istotne jest, by miejsce to zmoczyć odrobinę wodą.

Jak usunąć plamy ze szminki? Poznaj nasze sposoby Ocena: 4.7/5 Ilość głosów: 3